Umbrella Academy

• USA The Umbrella Academy
USA, (2019–2024), 30 h 11 min (Minutáž: 40–60 min)

Predloha:

Gerard Way (komiks), Gabriel Bá (komiks)

Elliot Page, Tom Hopper, David Castañeda Jr., Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan, Aidan Gallagher, Mary J. Blige, Cameron Britton, Adam Godley, Colm Feore (viac)

Odcizení sourozenci s výjimečnými schopnostmi se znova setkají po smrti svého otce a odhalí šokující rodinná tajemství a nebezpečí pro celé lidstvo. (Netflix)

Recenzie používateľa jirikzaboj k tomuto seriálu (12)

Umbrella Academy (2019)

Je to tady! Rodina bláznů, super (anti) hrdinských podivínů se po roce zase setkává ve druhé části The Umbrella Academy. 10 dílů smetla moje telka na Netflixu za jeden den a bylo to příjemných 10 hodin, u kterých jsem se ani na chvíli nepodíval vedle. Part II mě upoutal hned v prvních minutách a nechal si to napětí až do konce. Příjemná změna prostředí při cestování časem, vychytanost atmosféry a dobového přizpůsobení, které snadno manipuluje s životy našich oblíbených postav a dává nám prostor se s nimi seznámit zase o něco blíže a z jiných osobních úhlů. Nové tváře a nám již dobře známé postavy postupně zapadají nádherně do skládanky příběhové puzzle, krásně se doplňují a nabízí spoustu zvratů hned od prvního dílu druhé série a adrenalin nezastavuje. Dějová linka se záměrně podobá té předchozí a ze začátku působí trochu opakující se. Jakmile však vyjdou najevo nové fakta, které jsou podložené vynikajícími okolnostmi, druhá série si nebere servítky a přesvědčuje okamžitě o tom, že tohle je sakra nový nástřel s plnou palbou záběrů, které by vytřely zrak nejednomu velkofilmu v kinech. Akce je tu na prvním místě, hned za ní úžasná vizuální podívaná v podobě ultraspektra speciálních efektů, které působí až nadlidsky přirozeně. Soundtrack je jako jízda autem, ze kterého nechcete nikdy vystoupit, protože vás veze na nejkrásnější místo, ale vy vlastně nevíte, kam přesně máte namířeno. Rozpoložení kamery a celkového střihu, výběr lokalit a temného vyobrazení. To všechno určuje komiks The Umbrella Academy od Dark Horse, jak ho lidé znají a milují. Celkově bych hodnotil tuhle sérii podobně, jako tu předchozí. Každá má něco navíc. První odkrývá více tajemství a tváří se víc zamotaně. Druhá má naopak nekonečnou akci, plynulý příběh a stručný scénář o tom, co se právě děje. Je to takový nástřel po klidnějším startu. Na oddech je to ideální podívaná. Není tu nic extra komplikovaného. Stačí se vžít do alternativní reality tohoto seriálu a pak se vézt na společné lodi s celým příběhem. Z toho vyplývá docela mé nadšení a naplnění toho, co přesně jsem od druhé části očekával. PS: Velkolepost je o dost vyšší i díky většímu rozpočtu, který zajistila první série na Netflixu. Všimnout si takových změn můžete rozhodně u více seriálů od Netflixu. Kam teče úspěch, tam tečou peníze. A z nich další investice. Jedině dobře, pokud budou vznikat takové skvosty 💖. PS 2: Korektní politika se bohužel nevyhla ani tomuhle příběhu a potkáme se například s poukazováním na rasismus, sexuální orientaci a dokonce (pro Netflix) velmi známé osočování Ruska ze špionáže v USA. Není to samotný problém, ani otravný zádrhel v příběhu. Naopak si s tím tvůrci prohráli opravdu hezky a dobová změna jim dost zahrála do karet. Jen například poukazovat na KGB mi přijde jako ohraná kytara, která se ukázala v dalších (minimálně) dvou mainstreamových seriálech od Netflixu. Ale nezlobím se, pouze hloupé poukázání politikařiny. ()

Série 3 (2022) (S03)

Rozhodně je to jiné, než předchozí dvě řady a to především na poli akce, která výrazně ubrala. Nemyslím si, že to byl úplně záměr od tvůrců, jako spíše boj s koronavirovou situací a důkazem může být i výrazná část třetí řady v jednotných interiérech, kde sledujeme skoro sitcom, ve kterém by mohly hrát dva ústřední páry této řady a jejich trhlá rodinka. Samozřejmě je opět třeba se vypořádat s apokalypsou, jako tenkrát i tenkrát. Ovšem všichni jsou z této látky už unavení, jen fanoušci si myslím, že to pořád žerou a respekt tvůrcům, že jedna šablona funguje na 3 série a mají tu tvůrčí rozmanitost to udělat pokaždé trochu jinak a lákavě. Díky této sérii jsem se výrazně sblížil se všemi postavami a to díky dlouhých dialozích, které skoro nikdy neměly chybu, i když si leckdo může stěžovat. Pár postav jsem si mnohem víc zamiloval, pár jsem si jich mnohem víc znepřátelil a cítím, že this is the way! Zároveň doufám, že tohle je opravdu build up na finální sérii, protože začínám mít pocit, že se tady utváří Umbrella Academy paradox a je načase tuto smyčku utnout a možná restarovat vesmír. Je docela škoda a mrzí mě, že se víc nevytěžilo ze Sparrow Academy a celkově působila tahle skupinka jako výplň, i když byla hlavním cliffhangerem na konci předchozí série. Nejvíc mě bavil Luther, Sloane, Diego a Lila. Klaus mírně ztratil na síle charakteru, ale doufám ve velký comeback! ()

Tohle je naše rodina (2022) (S03E01)

Umbrella se opět vrací a první epizoda 3.série vtahuje do děje vcelku rychle. Je to opět správně ujetý, divný a nepředvídatelný. Doufám, že to nespadne do starých kolejí a dokáže nám to v této sérii okořenit fresh nové dobrodružství a taky doufám, že přes široké spektrum postav se s tím dokáže režie poprat. Luther má v této epizodě mimochodem skvělou chemii a highlight footlose dance jsem si užíval. ()

Největší klubko světa (2022) (S03E02)

Narozdíl od spousty lidí nejsem znechucen ze změny pohlaví Elliota a tedy ani nejsem znechucen stejným vývojem u Vanyi, nebolí nově Viktora. Docela jsem se celou dobu obával, jak to tvůrci vyřeší a tenhle způsob mi přišel nejlogičtější. Epizoda nám poodhaluje spoustu zajímavostí, rozjíždí se zde spoustu linek a dialogy nezaostávají ani v jednom případě. Ovšem opravdu už druhou epizodu v řadě si užívám acting Toma Hoppera jako Luthera, protože mi fakt přijde, že se na třetí sérii naladil pro svou roli nejlépe a každá jeho scéna mě baví a kouzlí mi úsměv na tváři. Five je taky skvělý jako dvojka s Klausem a baví mě ideologie grandfather paradox, takže jsem namotaný a netrpělivě pouštím další epizodu, tohle vypadá na binge watch:)) ()

Nabitý Pocket (2022) (S03E03)

Každý díl má nějaký cliffhanger a opravdu mě to baví čím dál víc. Rodinné trable, různé intriky a nevědomky trapné situace, to mám rád. Zároveň divný kult od MOM, scéna Klause s Reggiem a finálová scéna s návratem staré postavy. Fakt super! ()

Kugelblitz (2022) (S03E04)

Skvělý díl, který potvrzuje to, co jsem psal už dříve a to sice, že třetí série nabízí spousty zajímavých twistů a umí si rozehrát příběhový píseček na více stranách. Umí vytvořit spousty chemie mezi různými postavami a vtipně proplétat napříč epizodami. Řešení paradoxů a nenávratné apokalypsy mě baví tentokrát o dost více, jelikož to konečně působí více autenticky a sofistikovaně. V této sérii jsem pocítil mírný pokles kvality soundtracku, zatím mi utkvělo jen Footlose z epizody první. Dost mě začíná štvát postava Allison a těší mě Viktor, protože jeho acting je teď mnohem přirozenější a jde vidět, že si to konečně užívá na plno. ()

Nejmilejší oběť (2022) (S03E05)

Klidnější epizoda, vysvětlující různé události a objasnění vztahových problémů a priorit. Konec potěšil, Pogo ‘s back babyyy ()

Marigold (2022) (S03E06)

Po druhé v řadě dost zmatené, i když se příběh posunuje, tak se v podstatě nic moc neděje. Působí to trochu jako klid před bouří, ale dalo by se to zvládnout rozhodně lépe. Každopádně bitch cele série vyhrává rozhodně Allison, protože je díl od dílu víc a víc annoying. ()

Auf Wiedersehen (2022) (S03E07)

Výborne intro, průměrnější střed epizody, i když to mělo znít velkolepě hádám, tak se to moc nepovedlo. Zábava se konala u Klause s Reggiem a highlight dialog byl mezi Diegem a Lilou. Zhruba ve 3/4 série musím konstatovat, že se bohužel jedná zatím o nejslabší sérií, i když leccos vylepšuje. Zároveň mám pocit, že koronavirus ovlivnil natáčení a nemůžu se právě zbavit toho pocitu, že scény jsou komornější, spíše dialogové a především interiérové. Obdobný problém, jako u Zaklínače 2. Ono by to bylo i v pořádku, ale často se tvůrci ztrácí sami v sobě a dost věcí se řeší pořád dokola. Ale není to úplně těžký průměr, naopak stále si drží Umbrella lehký nadprůměr a věřím, že se ještě zvedne. ()

Svatba na konci světa (2022) (S03E08)

Pro někoho zbytečná výplň, pro mě balzám na duši a radost sledovat. Sledovat epizodu, ve které se konečně všichni na všechno vykašlou a jdou si uspořádat svatbu a chillovat si nad rozpadajícím se nebem, to jsem opravdu taky potřeboval. Super dialogy, vyhrocená, ale i vtipná atmoška. Tahle famílie je prostě šíleně sexy pohromadě a speciálně tato epizoda opravdu vybočuje záměrem od všech ostatních v aktuální sérii. ()

Sedmero zvonů (2022) (S03E09)

V pohodě epizodka, která dává dost smysl před finále. Reggie se nám rozjíždí a Allison je definitivně největší kravka celého seriálu. Závěru moc nevěřím, protože je to Umbrella Academy a je ve zvyku se spawnovat, ne umírat. Možná se ale blíží ten čas, kdy by bylo vhod seriál ukončit a rozšířit ho spíše o spin-off. Třeba o takovém Five v komisi , oooh ()

Zapomnění (2022) (S03E10)

Finálová epizoda je z prozatímních sérii nejslabší, ale možná nám slibuje něco víc, než série předchozí a třeba taky ne. Jen čas a čtvrtá finálová série nám ukáže, jestli je tato epizoda dobře opodstatněná. Přesto jsem se bavil a tvůrcům se nedá upřít, že mě nalákali a naplnili zvědavostí, co to má vlastně znamenat. Do budoucna očekávám ale mnohem víc rozuzlení, odvahy a akce, jak tomu bylo dříve. ()

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (viac)

Blake Lively v adaptaci krvavého komiksu

Blake Lively v adaptaci krvavého komiksu

06.05.2021

Herečka Blake Lively (Mělčiny, Město) bude produkovat a zároveň si zahraje i hlavní roli v nové chystané adaptaci drsného komiksu Lady Killer pro Netflix. Scénář k filmu napíše Diablo Cody (Juno,… (viac)

Nejsledovanější věci na Netflixu v roce 2019

Nejsledovanější věci na Netflixu v roce 2019

02.01.2020

Přestože dostal Netflix v roce 2019 dva silné konkurenty v podobě Apple TV+ a Disney+, stále se jedná o jednoznačně největší a nejúspěšnější streamovací službu na světě. Důvodů je spousta, když se… (viac)