Umbrella Academy

• USA The Umbrella Academy
USA, (2019–2024), 30 h 11 min (Minutáž: 40–60 min)

Predloha:

Gerard Way (komiks), Gabriel Bá (komiks)

Elliot Page, Tom Hopper, David Castañeda Jr., Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan, Aidan Gallagher, Mary J. Blige, Cameron Britton, Adam Godley, Colm Feore (viac)

Odcizení sourozenci s výjimečnými schopnostmi se znova setkají po smrti svého otce a odhalí šokující rodinná tajemství a nebezpečí pro celé lidstvo. (Netflix)

xxmartinxx

Umbrella Academy se pohybuje na té tenké hraně, která je tak otravná, kdy má ten seriál dost hooků, aby ho člověk nepřestal sledoval, ale zároveň je tolika věcmi iritující, nedomyšlený a nevyužívající potenciál, že toho posléze lituje. Asi kdyby to přišlo, když mi bylo třeba 15, zamiloval bych si to - je jasné, že to cílí hlavně na young adults. ()

Malarkey

Na ComicConu se objevil herec z tohoto seriálu a já usoudil, že tohle je možná ten moment tento seriál konečně vyzkoušet. Kór, když má zde takové hodnocení a docela se o něm mluví. Po první sérii mě to ale vůbec nenadchlo. Zpěvák z My Chemical Romance si udělal svůj vlastní projekt se „superhrdiny“, kterých tady už bylo tolik, že je těžké něčím navíc zaujmout. A i když tu evidentně filmařské řemeslo našlo svojí kvalitu, stejně jsem se nedokázal do chování těch všech postav vpravit tak, aby mě to bavilo. Temnější young adult seriál, který svým cool zjevem pobaví hlavně mladší publikum. Mě už to asi po sérii shlédnutých podobných seriálů a filmů úplně neoslní… ()

Toren

8/10 Silně stylizované, výborně ozvučené a scénáristicky parádně zosnované. Tuhle partičku pošahanců si nelze neoblíbit. Každý podobně odlišný přístup k superhrdinské látce jen a jen vítám! A dokonce je to stravitelnější, než komiks. Fakt supr. ()

Fr

„SVĚT SKONČÍ ZA 8 DNÍ...“ /// Superhrdinský schopnosti, cestování časem, Ellen Page, „zmetek“ Nathan… příběh dysfunkční rodiny složený z výjimečných bratrů a sester, jenž mají zabránit apokalypse. Naštěstí se problematicky nevyrovnávaj se superschopnostma, ale s tím, že fotr byl čurák a psychologicky řešej spíš vztahy mezi sebou. (No… i když…) Někdy to nevodsejpá, jak by mělo. Na druhou stranu je tady celkem solidní snaha o humor. A až bude druhá řada…, já příjdu! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej komiks, kterej napsal Gerald Way a ilustroval Gabriel Bá, neznám. 2.) Snažím se, aby parchanti dosáhli svého potenciálu. 3.) Thx za titule „Zira.“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Superhero seriál, kde hlavní hrdinové využívají své schopnosti minimálně. Má to slušný koncept i nezvykle divné postavy s ještě divnějšími záporáky, kteří mi vůbec nesedli. Příběhově seriál sice zaujme a potěší i pár nečekaných zvratů, co však zamrzí je výrazná absence akce a pomalejší tempo. Poslední díly dokoukáno spíše z povinnosti než s nadšením. Zklamání. Nejoblíbenější postava číslo 5.60% ()

dO_od

// Na svět se řítí apokalypsa a jediní, kdo jí můžou zabránit, je parta sedmi emočně nevyrovnaných dospělých, kteří budou dělat vše proto, abyste je do jednoho postupně začali nenávidět. I přes velkou snahu vám ale tahle bizarní rodinka přiroste k srdci, čemuž pomáhá nejen fakt, že jejich týmová akce a hudební vložky patří k tomu nejlepšímu, co se v žánru za poslední dobu urodilo, ale i očividně silná předloha a bohatý svět, o který se může seriál opřít. Celou dobu to tak zkrátka šlape jako hodinky, a to včetně cheatující šesté epizody, až do samotného finále - finále - po kterém budete mít šílenou chuť něco rozbít, ale jakmile to přejde, nejspíš se tomu nakonec zasmějete. Koneckonců, byli jsme varováni, no ne? 8/10 ()

D.Moore

Za to, co udělali v šesté epizodě, jsem chtěl tvůrce vzteky překousnout, ale na druhou stranu jsem se tomu cynickému fóru docela dlouho smál a od téhle epizody až do konce neměla Umbrella Academy jedinou chybu. Ne snad, že by jí od začátku něco chybělo, ale ve druhé polovině to opravdu děsně šláplo na plyn. Tenhle seriál mi udělal velkou radost hlavně tím, jak je jiný, jak je podivný... A jak mu ta jinakost a podivnost vydržela až do úplného konce. Stejně jako v předloze se i tady děje spousta věcí, ale neznamená to, že se hned dočkáte jejich vysvětlení. A stejně jako v předloze jsou i tady postavy skvěle nesourodé, plné vlastních traumat, s komplikovanými vzájemnými vztahy... Když chtějí, tak vás pobaví, když chtějí, tak vás dojmou, a o překvapení není nouze. A kdo znáte knihy a těšíte se na Poga... Těšte se! ()

gogo76

"Začul som zvesti, že je to dobrý seriál, ktorý si rád pozrieš." Pri sledovaní som si uvedomil ako dlho som nevidel Ellen Page. Pekne jej to tu sadlo a určite jej tento úspešný seriál nakopol stagnujúcu kariéru. Vždy som mal slabosť pre filmy s témou cestovania časom. Užíval som si 60-roky a všetko okolo atentátu na JFK. Veľmi dobre fungujú úvodné časti seriálu, v ktorom je postava E. Page odsúvaná bokom, ako "tá bez schopností". Divák tuší, že určite nejakú schopnosť má a spolu s jej tajomnou love story, ktorá občas nakukne až do hororového žánru patrí medzi to najlepšie čo ponúka prvá séria. Super schopnosti hlavných hrdinov pripomenie X-menov, ktorých mám rovnako rád a aj preto sa mi seriál trafil do vkusu. Seriál kvalitne premiešava niekoľko žánrov a úspech je zaslúžený. Po dvoch sériách slušné 4 * a teším sa na tretiu. 80%. ()

DJ_bart

1. SÉRIE – Hodnotím převážně kladně v podobě 8 delikventů z 10 za šarmantního prcáka Robíka Sheehana (kdo miloval Misfits ten se tu najde), výbordelný soundtrack, feel-good stylizaci, hravou machinaci s časohrátkami a lahodnou komiksovou čalamádu okolo. __________ 2. SÉRIE – Hodně libozvučný muziky prakticky za lajvont, výborný soundtrack plný peckovních old-school šlágrů, pestrobarevná feel-good retro stylizace (60. léta jsou neskutečně sexy), oproti předešlý sérii kompaktnější a hravější premisa, a v neposlední řadě zábavný komiksový spektákl se vším všudy – to vše mi bohatě stačí k tomu, abych se euforicky vznášel ve čtyřkvaltovým nebi. A vůbec ani nevadí že finále je (nečekaně) překombinovaný a kadence žánrových klišé, patetickýho kýče a deus ex machiny je větší jak objem tricepsu vopičáka Luthera. No a irský sympaťák Robert Sheehan, který do svého charakteru esoterického hippie mesiáše Klause částečně reflektuje atributy své ikonické role z Misfits, si celou show krade pro sebe. Plus ty excentrický videoklipový rošády jsou prostě k nezaplacení! Fekální humor, cynický hlášky z filozofie mámvpičismu a opulentní megalomanství nikdy nebylo v supráckém seroši tak atraktivní........ [VERDIKT: 8,2 retro šmakulád z 10] __________ 3. SÉRIE – Kecy kecy, bizon v kleci – ale skutek utek. Z hlediska character developmentu je Deštníková akademie sice opět skvělá, ale příběhově prakticky prázdná a konceptuálně monotónní. Ta neustále se opakující apokalyptická premisa o konci světa, mezitímco naše banda pošuků po celou dobu dřepí v hotelu, je až žalostně nezajímavá. Třetí sérii výrazně chybí grády, rytmus nebo nějaký přirozený flow. Úvodní Footloose dance battle je za mě absolutní top strop celý série, a to je asi tak vše – nic víc či míň, co by se dalo považovat za zapamatovatelný highlight. Zkrátka, jakoby se ta komiksová hravost – jež byla pro první a druhou sérii prostě typickým a neodmyslitelným DNA – záhadně vytratila do ztracena. Každopádně Elliot Page v roli transgender postavy Viktora i Javon Walton překvapili. Nesmrtelný Robert Sheehan a opičák Luther to opět táhnou.... po fantastický druhý sérii celkem slabej žánrovej odvar. ()

KlárkaS

Na to, že ten seriál měl téměř 10 hodin na to vybudovat několik postav, tak pořádným vývojem prošel akorát Hazel a ten je ještě k tomu vedlejší postava! Hudba pěkná, ale někdy se na ní tvůrci spoléhají až moc - to, že někde zahrajete Radiohead, z toho ještě neudělá ultra deep pecku:( No, taky je to takovej zvláštní mix Watchmenů, Misfits (Sheehan už 10 let hraje stejnou postavu, chudák) a X-menů a bůhvíčeho ještě. P.S.: taky se vám po tomhle začalo šíleně stýskat po Sense8? ()

HAL

Mezi těmito lacinými superhero seriály je to celkově sračka vedle sračky, k tomu zjištění mi stačil jeden díl Shieldu a Arrowa, natož pak evidentně ohavné Titans alebo Doom Patrol, ale zrovna Netflix si držel velmi výjmečnou reputaci s výborným Daredevilem a Punisherem, takže jsem doufal že tady bude aspoň trochu kráčet v jejich stopách. Ale bohužel nic, už z trailerů na první sérii působila Umbrella dojmem úplně zbytečné young adult blbiny, a to se i potvrdilo. Končím po půlce druhé řady, protože tady se až na její úvodní desetiminutovku vůbec nic neděje, jen ty dost "vychtěně" divné postavy tu většinu času jen tak chillují a vykecávají, občas řeší vztahy, a na nějaké drama a akci skoro nedojde... a když dojde, tak třeba ty bitky jsou ve srovnání s Daredevilem neuvěřitelně trapně natočené. ()

misterz

Jedine čo má tento seriál naučil je, že stačia dve série a dosť. Zo začiatku ešte celkom fajn, ale postupom času sa nuda nabaľovala exponenciálnym tempom. Stále o tom istom. Keby nebolo pár zaujímavejších scén a pomerne slušne zvládnuté akčné scény tak mi viečka zlomia lícnu kosť. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

Kothy

Nakonec mě tento seriál moc neoslovil. Nevím, jestli je to neúplně komixovým laděním nebo nezajímavýma postavama. Přitom je tam všechno, akce, detektviní zápletka, záporák, konec světa, nevím no... Člověk nemůže sledovat vše. Na Netflixu se dají určitě najít zajímavější věci s touto tématikou. Ani obsazení to nezachránilo. "Postavím na kafe." ()

Slartibarkfast

Rád bych seriál ohodnotil jako super pecku a zábavný počin, ale je to jen utahaná průměrná a uměle natahovaná taškařice pro milovníky kreslených hovadin, kde spolu hlavní postavy hrají velmi známou hru "na dementy". A že jim to jde, panečku! Nelogickými a tupými scénami se to tu jen hemžilo. Chování postav je naprosto absurdní. Chápu, že bylo třeba z toho udělat napínavý mastrpiss, ze kterého by diváci s datumem narození dvatisíceplus sedli na prdel, srali magi v kostkách a vykloubili si čelisti, ale mně osobně to až tak zábavné nepřipadalo. Kladné aspekty to však vskutku mělo, to nepopírám. Minimálně Klaus je, paradoxně, vzhledem ke svému jménu a vztahu k omamným látkám, dle mého názoru, nejlepší postavou seriálu. Dále si nejspíš oblíbíte číslo pět. Pak je tam pár nevýrazných lidí, kteří vám budou víceméně ukradení, mírně nesympatičtí, nebo vás budou vyloženě srát. Kamenem úrazu a nazelenalým hlenovitým flusem do divákova xichtu je ale nehezký psychicky narušený hobit s čelem až do půl hlavy, kterého se nám snaží scénáristé vnutit v roli nesmělé houslistky. Nevím, kde tu obludu vyhrabali, ale měli hned několik příležitostí zalít to betonem a byl by klid. Neučinili tak, ke smůle všech zúčastněných. Jsem tedy rád, že ty dvě série jsou za mnou a doufám, že třetí se bude natáčet dost dlouho, abych to extempore dokázal rozdýchat. Po jedné hvězdě ještě přihodím za mé oblíbené téma cestování časem a soudtrack, který používají jako záchrannou berličku mnohé seriály, jak jsem si v poslední době všiml. Pomohlo to, i když to mnohdy vůbec nepasovalo. 50% ()

Jirka_Šč

Šest týpků, ze kterých pouze dva jsou (relativně) normální a ono to utáhne seriál! E. Page se mi líbil(a) víc jako žena, respektuji však změnu a musím přiznat, že to seriálu dodává samostatný, autentický příběh. Mám za sebou aktuální tři série a přestože ve všech jde o obligátní záchranu světa, je každá sympaticky jiná (první série byla samozřejmě nejlepší - i vedlejšími charaktery). ()

mcb

(Po třech epizodách) Mdlý a vyprázdněný “superhrdinský” vesmír Marvel/Netflix po jeho zrušení vystřídala mdlá, nevýrazná a opět dějově vyprázdněná “superhrdinská” akademie. Zatímco streamingová platforma slibně buduje vysokorozpočtová high-end dramata a převrací pole filmové distribuce, v žánru komiksových adaptací je daleko pozadu, snad i za konkurenčními free-to-air seriály od The CW. I slibně vypadající The Umbrella Academy, stojící na high-concept nápadu a zápletce, se nejenže dějově neposouvá, ale rovnou nezáživně stagnuje na místě. Série nevýrazných dialogů ve stylu soap opery (všichni se po letech sejdeme a budeme zdlouhavě probírat své pocity) na dvou-třech opakujících se lokacích už iritovala ve zmíněných marvelovkách, “akademie” v tom neinvenčně pokračuje spoléhajíce na to, že divákům dnes v tom přehršlu obsahu stačí ke štěstí tak málo, jako je jedna mizerně sestříhaná přestřelka/montáž na epizodu za doprovodu známé hudební vypalovačky, občasné klení a trocha krve. Opravdu další krok zpátky - tam, kde by jiný seriál představil hlavní postavy a ústřední směřování zápletky v úderném několikaminutovém prologu, to Netflix a jeho showrunneři rozmáznou na tři pateticky nezáživné epizody, kde se jediná zajímavá scéna (skupinový tanec) odehraje na konci té první. U dvou dalších jsem skoro omdlel tou očividnou neochotou nabídnout něco jiného než snahu udržet diváka po skončení epizody předvídatelným cliffhangerem. Tahle dramaturgicky neošetřená (četl někdo ty scénaře kromě těch, co je napsali?) a těm nejnižším fanboyovským pudům jdoucí podívaná není zrovna dobrou vizitkou progresivní firmě jako Netflix - tímto počinem se opravdu spíše reprezentuje jen jako ekvivalent seriálového bufetu a nezdravého přejídání. ()

ScarPoul

Veľmi svieže a zábavné. Seriál stojí na postavách, ktorých disfunkčnosť je sympatická. Snaha o hľadanie si toho svojho miesta v živote a zároveň sa vysporiadať zo všetkými detskými traumami je vždy vítaný spôsob ako z niekoho spraviť hrdinu. Umbrella Academy má robotov, hovoriacich šimpanzov, cestovanie časom, konšpiračné organizácie, niečo z detektívky, úchylku na plastové figuríny, skvelý soundtrack, romancu, vtip a niekoľko wtf momentov. Skvelo namiešaný guláš prvkou, ktoré ale fungujú a vzájomne koexistujú, bez toho, aby pôsobili prepálene alebo absurdne. V rámci sveta ktorý obývajú, dávajú kupodivu dokonalý zmysel. Striedma prítomnosť akčných scén je dokonca vítaná. Teším sa na druhú sériu. Prvá séria - 100%. Prvá séria bola svieža a príjemná. Druhá je obrovská scenáristická katastrofa. Milujem tie momenty, keď sa zachraňuje svet alebo sa hrá o čas, ale postavy kecajú, prechádzajú sa, uhýbajú sa miliónom guliek a sú zachránený v poslednej minúte. Celá séria je tak zbytočne naťahovaná, až to bolí. Všetky postavy sa stretnú, ale namiesto toho aby boli spolu si ide každý svojou líniou - pričom väčšina z tých línií nemá vôbec zmysel pre samotný príbeh - Lutherov zamestnávateľ, manžel Allison, alebo Klausova sekta. Išlo mi to veľmi pomaly. Niekoľko skvelých nápadov, vytratených do prázdna. Komiks je trošku o niečom inom. Dúfam, že to tretia séria zachráni, inak sa bude jednať o strašne premárnenú príležitosť. Druhá séria ňou už v zásade bola. 2.séria - 55% ()

Lacike

Ešte nudnejšie ako The Boys. Nezaujala ma žiadna postava a ani ma nebavila celá tá mytógia. Či zachránia svet mi bolo u prdele. Bavili ma jedine akčné scény. Niežeby to boli nejaké pecky, ale aspoň je tu behom každého dielu jedna solídna prestrelka alebo bitka. Po troch dieloch som to už len zrýchlene preklikal do konca série a vychutnával si jedine akčné scény. Ďalšiu sériu rozhodne vynechám. Superhrdinské seriály sú ešte väčšie zlo ako filmy. 4/10. ()

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (viac)

Blake Lively v adaptaci krvavého komiksu

Blake Lively v adaptaci krvavého komiksu

06.05.2021

Herečka Blake Lively (Mělčiny, Město) bude produkovat a zároveň si zahraje i hlavní roli v nové chystané adaptaci drsného komiksu Lady Killer pro Netflix. Scénář k filmu napíše Diablo Cody (Juno,… (viac)

Nejsledovanější věci na Netflixu v roce 2019

Nejsledovanější věci na Netflixu v roce 2019

02.01.2020

Přestože dostal Netflix v roce 2019 dva silné konkurenty v podobě Apple TV+ a Disney+, stále se jedná o jednoznačně největší a nejúspěšnější streamovací službu na světě. Důvodů je spousta, když se… (viac)