Suzumija Haruhi no júucu

• Japonsko 涼宮ハルヒの憂鬱 (viac)
Animovaný / Komédia / Psychologický / Sci-Fi
Japonsko, 2009, 11 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Nagaru Tanigawa (kniha)

Aja Hirano, Minori Čihara, Akio Ócuka, Ken'iči Ogata, Takeši Aono, Juki Macuoka, Tomokazu Sugita, Júko Gotó, Mai Kadowaki, Kazuhiko Inoue, Eidži Janagisawa (viac)

Pôvodný seriál je doplnený 14 novými časťami, ktoré vypĺňajú udalosti medzi staršími epizódami. Kyon cestuje do minulosti, dozvieme sa ako SOS Brigade trávila posledné 2 týždne prázdnin a ukáže sa, ako bol nakrúcaný film The Adventures of Mikuru Asahina Episode 00. (Anacha)

Frederika

Endless Eight je vážně na vraždu režiséra. (**) Díkybohu, že jsme včas pochopili o co se jedná a pět dílů proklikali v deseti minutách a ušetřili si tak dvě hodiny života. Dalších pět dílů věnující se natáčení filmu v hlavní roli s Mikuru se vyrovná kvalitativně první sérii (****) (ačkoliv Haruhi je opravdu na konci na facku) a tak hodnocení musím bohužel zprůměrovat na tři hvězdy. ()

zelvopyr

... žádná sláva. Nekonečná osma mě neurazila, stupňovala solidně napětí, ale klidně mohli vypustit 3., 4., 6. z těch osmi. A kdybych to viděl dejme tomu jako premiéru v TV s týdenním odstupem, tak bych na ně asi vlítl s kvérem :-) ()

yenn

Druhá série Haruhi zaútočila nečekaně, zato plnou silou. Jednodílná Bamboo Leaf Rhapsody se plně vyrovná první řadě a ani ta jedna potenciální logická chyba mi nebrání být z ní nadšen. Očekávání tak byla nemalá. A pak to přišlo – osm dílů Endless Eight. Užijte si je. Užijte si je. Užijte si je. Užijte si je. Užijte si je. Užijte si je. Užijte si je. Užijte si je. Oceňuji odvahu autorů a oceňuji, že námět nevyužili k opakovanému používání scén. Na druhé straně, pozdější epizody už byly trochu úmorné a rozuzlení není zrovna oslňující. Předvším však EE tvoří více než polovinu druhé série a to je vzhledem k obsahu prostě moc. Nakonec je v pěti epizodách zpracován druhý díl předlohy, The Sigh of Suzumiya Haruhi, který podrobněji sleduje natáčení Dobrodružství Asahiny Mikuru. Tuto část považuji za nejslabší, jelikož je zde Haruhina nátura místy vyhnána do takových rozměrů, až se stává nesnesitelnou. (Na vině je předloha, které se KyoAni věrně drží.) Na závěr se objeví pár slibných spekulací, rozvedení se však pochopitelně nedočkají. Snad příště. Celkové hodnocení druhé série: 7/10 ()

Jeoffrey

Psal se rok 2009 a byla oznámena nová verze Haruhi. I když už se tehdy vědělo, jak to s ní bude, tedy že polovina vysílání budou staré díly z roku 2006 a druhá půlka budou díly nové vložené mezi to, stejně se našla v komunitě na webu Anime Crazy slušná dávka uživatelů, co z toho všeho byla v šoku a první epizodu ocenila komentáři typu „Tohle už jsem viděl…“. Našli se ale jiní fanoušci, ti opravdu zažraní, co ze začátku jednotlivé díly porovnávali a dávali ostatním k dobru drobné rozdíly, které našli. Ony totiž ty staré díly nejsou úplně stejné s těmi vysílanými v televizi v roce 2006. Jde o díly z DVD edice s trochu upraveným vizuálem a občasnou úpravou dialogů. A tohle lákadlo si opravdoví Suzumijovci nemohli nechat ujít. Já to zase až tak neprožíval, v první části jsem se jen utvrzoval v tom, že jsem při nedávném sledování rozházené verze vše správně pochopil a bavil se vším tím kolem. Pak přišla Bamboo Leaf Rhapsody a vše se v dobré obracelo, i ti otrávení diváci byli najednou nadšení, že je Haruhi zpět, někteří se znovu objevili, protože původní díly prostě skipovali a ignorovali (jako to dnes dělá i spousta webů, včetně IMDB), a říkali že právě na tohle čekali… Jenže do toho přišlo další drobné repete a nakonec dropla Endless Eight. Kolem té se strhla další klauniáda, protože spousta uživatelů to prostě nedávala! Byli naštvaní, že celý týden čekali na další díl a ono "vyšlo opět to samé" a za týden znovu… Nadšení Suzumijovci byli opět ve svém živlu a vypisovali rozdíly a minimální posuny, ke kterým došlo. A já se vším královsky bavil. Endless Eight bylo opět něco nového, vtipného a reakce kolem toho mi přišli ještě zábavnější, ale i samotná pointa mě vlastně chytla. Situace se nakonec uklidnila s posledním novým arcem, který si většinu osazenstva opět udobřil, ti největší odpůrci se tvářili, že se Endless Eight vlastně nestala a na závěrečné staronové díly zase slušně zmizela… Zkrátka byl to zážitek, jaký jsem asi nikdy nezažil a pamatuji si ho dodnes. Tím, že mi staré díly nevadily a nové, včetně mnohými proklínané „Nekonečné osmičky“, mě také bavili jsem si i zde udržel velmi solidní dojem a i tahle kompletní Haruhi si u mě i dnes drží silných 8/10, no a vše nakonec k naprosté spokojenosti dovedl závěrečný film. ()

HAL

Velmi silné zklamání - první sérii považuji za jedno z nejlepších děl mezi anime vůbec, ovšem toto mi připadalo jako velmi zbytečný a místy i VELMI nudný přídavek. 6/10 ()

ScarPoul

Ono je to strašne zvláštne. Lebo druhá séria neponúka nič nové, len ako keby obohacovala prvú sériu o iné pohľady ale to je v zásade celkom zbytočné. Osem častí je až s malými obmenami vlastne zobrazením jednej a tej istej epizódy. Čo je v zásade veľmi zvláštny umelecký zámer. Bez rozdielu je to ale niečím strašne zvláštne a to ma baví. Nie je to v zásade ani veľmi dejové. Príbehy majú v sebe len náznak niečoho tajomného, väčšinou je to len o kontraste typov, ktoré ale krásne dopĺňajú atmosféru niečoho dávno strateného a zidealizovaného. Teda najlepší pohľad do čias dospievania vôbec. Takže kupodivu spokojnosť. ()

Soundtrack

Hodnotím jen nové díly, smysl spojení s původní sérií mi uniká. I přes ty dvě hvězdy se mi tenhle seriál vůbec neznechutil, spíš naopak, tuhle druhou sérii považuju asi za nejlepší trolling v historii lidstva.. Fanoušci tři roky oddaně čekali na novou sérii a dostali tohle. Nutno ještě podotknout, že první čtyři díly mě zaujaly, to jsem ale netušil, co se stane dál. Nápad originální a vtipný, ale samotný seriál to dělá hrozně rozvleklým a nudným. A i když je Mikurin film z první série parádní, tak pětidílný film o filmu mě moc neupoutal. Seriál zachraňuje pár zajímavých dialogů a spekulací ohledně cestování časem. ()

SonGokussj

Smekám... Smekám autorům, že měli ty koule a vypustili do světa nekonečnou osmičku... První 3 týdny jsem si myslel, že se koukám na špatný díl, než mi docvaklo, že ne... A musím říct, pozorovat ty lehké nuance - každý díl byl natočen úplně jinak, scény se prakticky neopakovaly, byla úžasná zkušenost.... Úžasná! Ten okamžik, kdy Nagato řekla, kolikrát se ten den opakoval, dokáže až zamrazit... A byl to naprosto úchvaný prolog k filmu..... K onomu dokonalému filmu..... Krásných 85% ()

togaf

Pokračování Haruhi je stejně bláznivě úžasné jako původní díly. Epizody už jdou sice chronologicky za sebou, ale zase tu máme jiný šílený nápad. Několikeré opakování dílu s časovou smyčkou byl od tvůrců dost odvážný tah. No, alespoň se lépa vcítíme do Juki. Jediný slabý článek v SOS brigádě je Koizumi. Jeho postava mi nepřišla příliš důležitá. ()

Cedr

Nové (2009) díly působí přinejmenším rozpačitým dojmem. Tříleté čekání na nulový příběhový posun, drobné rozšíření existujícího děje a... Endless Eight, která je kapitolou sama pro sebe. Extrémně odvážný tah, ale co čekat od někoho kdo v roce 2006 odstartoval neméně odvážným úvodním dílem "The Adventures of Asahina Mikuru Episode 00". Ok, přiznávám, že po absolutním nadšení z prvního "nového" dílu "Bamboo Leaf Rhapsody" přišla rozpačité pauza a zklamání. S odstupem času je to ale jasný palec na horu. Nového obsahu bylo opravdu pomálu, nicméně stálo to za to. I ten osmidílný loop. Skvělá atmosféra díky zkušeně využitým možnostem animované formy, perfektní soundtrack, ambientní zvuky, chytlavě napsané... vtipně chytrý příběh. Naprosto luxusní odpočinek, nic víc nic míň. ()

Kicune

Naprosto zbytečné jakési pokračování (nebo spíš vsuvka/vysvětlivka) skvělého původního seriálu. Několik příběhů, každý v několika epizodách, jakoby dovysvětlují původní děj, který byl občas trochu prazvláštní, to ano, ale taky tím zachovával určité tajemno. "Endless Eight" jsem začala nenávidět, hned jak jsem zjistila, o co se jedná a dokoukání bylo utrpěním. "The Sigh of Suzumiya Haruhi" o natáčení filmu (budiž) poodkrývá mystiku kolem postav a další epizodka o cestování v čase je docela zajímavá. Celkové hodnocení je rozpolcené a ve výsledku bych Haruhi nakopala ještě víc, než v původní sérii. ()

adamulefa

Ja to vidím takto: 1. séria *****, 2.séria *** takže celkovo dávam ****. Čo sa stalo, že druhá sada 14tich epizód je sklamaním oproti prvej? Myslím si, že každému kto seriál videl je to viac-menej jasné. Začnime ale vylepšeniami. Animácia je o niečo lepšia, je viac uhladená, do soundtracku pribudlo tiež pár skvelých skladieb a taktiež opening je chytľavejší a celkovo bombastickejší. Čo ešte? Prvá epizóda. Prvá epizóda je skvelá a nemôžem na ňu povedať ani jedno krivé slovo. A potom prichádza 8 epizód Endless Eight a 5 epizód o natáčaní Haruhineho filmu. Všetko toto sa odohráva počas 1. série a iba ju dopĺňa o nejaké detaily a prípadne o motívy postáv *ehem* Nagato *ehem* , čo je všetko či už chceme alebo nie dosť dôležité pre plné ocenenie filmu The Disappearance of Haruhi Suzumiya. A ten teda sakra stojí za to! A preto musím odporučiť aj druhú sériu Haruhi. Vlaste doporučujem celú franchise - kopec srandy, kopec sci-fi/fantasy, kopec pekne naanimovaných dievčat a to všetko v zaujímavom a napínavom príbehu. ()

D.Snake

Předem podotýkám, že to hodnotím jako celek, protože todle není nová série, ale pořád ta první, rozšířená o 14 dílů. A řeknu to rovnou- Haruhi (2009) se mi líbila víc než Haruhi (2006). Ty nové díly by samy o sobě asi neobstály, ale jako doplněk mi to přišlo fajn a divil jsem se, jak krásně to tvůrcům zapadá do sebe. Od Sighs arcu jsem moc nečekal, ale k mému překvapení to nebylo jen o hloupém natáčení filmu. A není nic lepšího než si po těchdle natáčecích epizodách pustit ten "nultý" díl- Mikuru Asahina's Adventures. Prostě se mi líbilo, jak to je všechno pěkně vymyšlené do posledního detailu. Co mě ale překvapilo ještě víc byly díly Endless Eight. Myslete si, že jsem magor, ale mě se to celé docela líbilo. Pravda, šlo to nacpat tak do čtyř dílů, ale já jsem v tom neviděl nic hrozného i když chápu, že to prostě někdo neuměl ustát. Trpělivost je vlastnost, kterou tady využijete. Mě osobně to přišlo jako hodně dobré nastínění dané situace a aspoň částečně nám bylo předvedeno, jakým utrpením prochází chudák Yuki. Tvůrci maj koule, když našli odvahu pustit se do Endless Eight tímdle způsobem a já jim za to salutuju. Jinak tu platí všechno co jsem řekl v komentáři na první Haruhi s jednou změnou- Chronologické řazení mi osvětlilo mnoho věcí a dostal jsem se do toho příběhu tak nějak hlouběji. Skvělé postavy, bez kterých by to bylo o ničem, zůstávají, přičemž Kyon a jeho cynické hlášky celé anime vytáhl opět o třídu výš. 8/10 ()

Marys

pokračovanie seriálu, ktoré je vlastne jeho doplnením. Keby sa to pozerá chronologicky previazané s prvou sériou, mohlo by to byť zaujímavé. Zároveň ale veci, ktoré boli v pokračovaní dopovedané sa pokojne dajú oželieť. ()

Echelon1

Vzhľadom na značne rozporuplné ohlasy som túto verziu z 2009 plánoval preskočiť, ale po 2006 som chcel skrz nové diely preskúmať hlbšie postavy, dozvedieť sa o nich viac. Nestalo sa. 14 nových dielov. Slávna „nekonečná osmička“– časová slučka. Sprvu to bolo zaujímavé, malo to celkom dobrú atmosféru, lenže keď sa to až opakuje 8-krát, je to otravné (ešteže tvorcovia nespravili všetkých viac ako 15 000 opakovaní). Nepracuje sa prakticky s ničím, len rozpoložením scény. Hlbšia interakcia medzi charaktermi len v pár momentoch – občas som mal chuť, rovnako ako hlavný hrdina, Haruhi prefackať (počkať, ja ženy nebijem – takže ju rovno odstreliť, a svet bude o niečo bezpečnejší, žiadne reality warping bulls**ty). 3* pre nové diely, tých 14 častí sa tam sotva niečo pamätihodné udeje, až na pár výnimiek. A tak krásne sa to tam už rysovalo ku koncu, medzi tými organizáciami dozerajúcimi na Haruhi a teoretizovaní o pôvode Haruhi. No nakoniec nič, nevieme čo/prečo/kto/komu veriť (z toho výkladu asi jediné – neveriť okrem Nagato nikomu) Aký má ale pre diváka prínos fakt, že Asashina tú ,,roztomilosť a nevinnosť" len hrá? Aký má prínos pre diváka fakt, že organizácie vkladajú obrovské úsilie a financie do bojov o prežitie? Načo to vysvetliť, stačí 8 dielov stále toho istého a 6 natáčania amatérskeho filmu...BTW, aspoň nový opening je ďaleko lepší, po ňom by nikto neveril, že je to sci-fi po japonsky = relatívne nudné a bez komplexnej logiky. ()

Five By Five

prvá séria - **** & druhá séria - ** -> *** . . . Spojiť a usporiadať väčšinu častí prvej série a pár častí druhej - dávam plný počet... ()

fr3ak

Ano je to rozhodně slabší než první série a kdybych po té první musel tři roky čekat zrovna na takový typ "pokračování", taky bych z toho neby zrovna dvakrát nadšený. Jenže já měl "štěstí" že jsem se tomuto seriálu z nějakého mě neznámého důvodu pořád vyhýbal (asi nějaká vyšší moc, nebo jsem si to prostě přál :D) takže u mě onen tříletý odstup nenastal a já si dál krásně užíval pořád skvěle napsané dialogy, vynikající animaci a stále energickou Haruhi, která se v mém soukromém žebříčku dere na post jedné z mých nejoblíbenějších anime postav. ()

Koonix

[] Opening 2006-Opening 2009-Ending 2006-Ending 2009 [] Začnem s tým, že Haruhi pre mňa bola dosť nesympatickou postavou, a jej chovanie ku Kjonovi (ale aj ostatným) ma vcelku vytáčalo. Prišlo mi to síce trochu podobné ako tu, kde sa Taiga chovala k Ryjuujimu (hlavne zozačiatku) podobne, ale zatiaľ čo Taiga dávala svoju krehkú stránku najavo pomerne často, Haruhi má takýchto momentov len veľmi málo, a ani zďaleka nemajú taký emočný dopad. Väčšinu času je teda Haruhi otravná a egocentrická mrcha, ktorá čaká že sa svet bude točit iba okolo nej (a že sa aj točí), a čo je na tom najhoršie, vedľajšie postavy jej nemôžu ani len dohovoriť, aby Haruhi nedajbože nechytila zlú náladu, keďže by takto mohli rozpútať hotovú apokalypsu! Čo sa týka zbytku postáv, najviac vyčnievajú samotný Kjon, s ktorým sa snáď žiadny divák nebude mať problém stotožniť (je to proste veľký pohoďák, a v tomto anime ako asi jediný reprezentuje jednoduchý ľud:), a Nagato Yuki, ktorá pre mňa bola bez debaty najzaujímavejším charakterom seriálu (asi pre to že jediná nie je človekom :). Zopár momentov v ktorých dá najavo, že má aj niekoľko (vcelku) ľudských záujmov, a chutí na mňa zapôsobili viac, ako celá story okolo Haruhi dohromady. Príbeh seriálu nemá zmysel rozoberať, akurát podotknem že som to videl už usporiadané v chronologickom poradí (epizódy z 2006 aj 2009 spolu), a som rád, pretože keď si predstavím že by som videl prvú sériu v poradí v akom bola pôvodne odvysielaná, neverím tomu že by som to dopozeral do konca. Avšak spôsob akým som to videl ja má jeden zápor - to najlepšie si užijete na začiatku (prvých 6 epizód by som bez váhania ohodnotil plným počtom *), a na koniec vám už zostanú iba tie menej zaujímavé epizódy. Samostatnou kapitolou je tu Endless Eight, ktorá je nápadom veľmi odvážnym, a som prekvapený že za tých 8 dielov som sa ani raz nepristihol, že by som sa priveľmi nudil, ale dosť to skazila pointa (na to aby si Kjon spomenul, že niečo nemá hotové, skutočne nebolo treba 8 epizód!), kde som si uvedomil, že som si kľudne mohol pozrieť iba epizódy 1 a 8, a o nič dôležité by som neprišiel. Avšak veľké plus majú tvorcovia za to, že som si ani raz nevšimol, že by bola nejaká scéna rovnaká, ako pár dielov dozadu. Rád by som ešte podotkol, že tento seriál je enormne ukecaný, niekedy som sa až strácal v množstve riadkov ktoré na mňa postavy vychrlili, a ich rozhovory sa bohužiaľ veľmi často týkali nejakých rádoby inteligentných vecí, z ktorých normálny človek poberie iba tie najzákladnejšie základy, preto by som ich nazval vcelku zbytočnými. Hudobná zložka je dobrá, ale opäť podľa mňa na samotný posluch nevhodná. No záporov som tu vymenoval celkom dosť, ale nevidel by som to až tak tragicky, seriál zachraňuje množstvo originálnych nápadov, a neopozeraný štýl rozprávania príbehu, takže za mňa 8/10 za epizódy z roku 2006, 6/10 za tie z roku 2009, celkom 7/10 a spokojnosť (aj keď som čakal niečo trochu iné (hlavne jednoduchšie:)) ()