14 mečov

(festivalový názov)
  • Česko 14 ostří (viac)

Kung fu thriller z raného období dynastie Ming. Nastupující císař zřizuje propracovanou vnitřní bezpečnostní síť tím, že vytrénuje sirotky z ulice v přísném totalitním režimu. Dostávají název Jinyi Wei, "Brokátoví strážci". Jejich velitelem je Qing Long "Azurový drak". Agent tajné služby (Donnie Yen) má v této historické řežbě roli zachmuřeného válečníka, jenž se umí ohánět mečem jako nikdo jiný. (Vämpiriüs)

Dragoni

" Za bratry v boji, kteří padli rukou zrady, za důstojnost a meč odplaty, který zvlhnul krví nepřítele. " Jen o trošku slabší než Three Kingdoms. Viditělně špatná CGI grafika, kterou vyvažuje tradiční čínská hudba a povedené souboje. Hlavním lákadlem tohoto snímku je bezesporu Donnie Yen, který ovšem tentokrát nepředvedl takovou řežbu jako v IP Manovi. 65 % ()

Terva

Brokátový strážci, toto je film o jejich vůdci. Právo 14 ostří - 14 různých ocelových ostří vložených do dřevěného pouzdra. Nebe, Země, Hodnost, Právo, Moudrost, Důvěra, Shovívavost, Chrabrost. Dalších šest bylo určeno k popravám - Neposlušnost, Maření výkonu, Úplatek, Velezrada, Bratrovražda a poslední zlaté ostří Život nebo smrt. Tahle kultura je pro mne čínská vesnice, nechápu jí, neznám jí, jen jí přijímám jako nedílnou součást filmového světa. Spousta soubojů, formací, lítání, zrady, pokory a lásky. Pěkně se to sleduje, ale za pár dní už nebudu vědět o čem to vlastně je. CITÁT : Kdokoliv mi zkříží cestu, ať přítel nebo nepřítel, opustí svět dřív než já. Šťastný ten, kdo má v co doufat.... ()

janesX

Istú chvíľu som bol presvedčený o jasných štyroch hviezdách, no teraz po "vychladnutí" si čoraz viac uvedomujem, ako mi vadila tá fantasy vypchávka a obal. Fantasy tu nastupuje všade kde je čo i len menšia akcia. Škoda, lebo príbeh je aj s romantickou líniou výborný, herci skvelí a o súbojoch kde dominuje Donnie Yen sa hádam nemusím vyjadrovať. Mínusom je fakt len ten hustý nádych fantasy, ktoré ja tak nemusím.. ()

MaedhRos

Od Jinyiwei jsem čekala hodně, rozhodně víc, než se mi nakonec dostalo. Příběh opravdu nepatří mezi nejvymazlenější, ale to by nemuselo vadit, kdyby mě film dokázal vtáhnout skrze nějakou jinou králičí noru. Třeba přes postavy. A právě v nich jako na potvoru tkví největší kámen úrazu. Jsou takové jakési napsané nenapsané, k uzoufání ploché, nicneříkající a naprosto, naprosto prázdné. Čestnou výjimkou jsou samozřejmě Donnieho Qinglong a jeho parťačka v podání Zhao Wei, ale ani tihle dva nejsou dost zajímaví na to, aby bez potíží utáhli dvouhodinový film. Co hůř, s výjimkou Qinglonga a jeho nemesis Tuo Tuo nejsou protagonisté a antagonisté ani nijak extra "kewl", což je především v případě Sky Eagle gangu a jejich šéfa dost trapný fail, protože u těch šlo evidentně především právě o to "bejt jaksepatří hustý" (ten ohoz a la Jack Sparrow byl ovšem naprostý overkill, přestože Wu Chunovi slušel). Abych ale jen nenadávala - akce je velmi podařená (až na tu digitální Kate Tsui - líbí se mi, oč se tvůrci snažili, ale IMHO se jim to moc nepovedlo), Donnie svojí bezvadnou formou a silou svého charismatu zachraňuje mnohé, na pokoukání je to velice příjemné, zasazení děje do západních krajů a ozvy středoasijské muziky v soundtracku rovněž vítám - a shledání se starými známými jako jsou Damian Lau, Fung Hak On, Wu Ma nebo Chen Kuan Tai je vždycky velmi příjemná záležitost. Hezkých, poctivých, trochu nostalgických, ovšem nijak oslnivých 7/10. Mohlo to být o hodně lepší. ()

drankeryth

Dobre spracovany kung fu film zo starovekej Ciny, ktory ma nesklamal a s radostou som ho sledoval az do zaverecnych tituliek. Krasne spracovane bojove sceny a dobove kostymy vo mne zanechali dobry dojem, ze tento film brali vazne a neodflakli ho. Vo filme hra skvely herec Donnie Yen, ktoreho som poznal po prvykrat vo filme Red Force. ()

• Natáčení probíhalo v čínské autonomní oblasti Ningxia Hui. (Terva)