Tato pohádka nás zavede, jak už sám název napovídá, do jižních Čech, kde o pohádky a pověsti nikdy nebyla nouze… Pohádka je rámována postavou Jakuba Krčína, který zasahuje do osudů jednotlivých postav. Slavného rybníkáře hrál V. Voska... Baštýř Mřínek (J. Vinklář) se nechá zmást podvodníkem, hvězdopravcem Kolodějem (J. Přeučil). Ten mu vystaví lichotivý horoskop a tvrdí, že je mu osudem určeno stát se šlechticem. Ve skutečnosti ho chce ale jen obrat o peníze. Mřínkovi se povznesení mezi panstvo náramně zamlouvá, a tak dokonce překazí své dceři Petruši (E. Režnarová) lásku s rybníkářem Martinem (I. Luťanský), který pro ni teď už není dost dobrý. A dokonce dceru nabídne Kolodějovi… (Česká televize)

elizabeth_ba

Pohádka se mi jako malé nesmírně líbila. A kombinace jižních Čech, sympatického Ivana Luťanského a Evy Režnarové, která hrála Petruši (a která v době o něco později byla členkou činohry olomouckého divadla, kam jsem ve svém pozdním dětství a velmi raném mládí chodívala na představení), způsobuje, že na mě i dnes působí velmi a velmi příjemně ač hodně nostalgicky. Čtyři hvězdičky, počítaje v to i Vosku jako Jakuba Krčína, oblíbené pány z Růže, konkrétně Viléma z Rožmberka, o kterých jsme ale jen slyšeli a u nichž byl písařem (a zároveň vypravěčem příběhu) Ladislav Pešek, dále Josefa Vinkláře jako baštýře Mřínka, toužícího po vladyckém titulu nebo Jana Přeučila v jeho obvyklé roli, představuje českého magistra Kellyho, který se tady jmenuje Koloděj z Kolodějů. Na 30let starou tv pohádku velmi dobrá kvalita. ()

Danulinda

Milá pohádka, která mě sice dějem nijak nenadchla, ale malé diváky určitě pobaví. Pojednává o jednom zamilovaném páru z jižních Čech, přesněji z Třeboně, který to však nemá vůbec jednoduché, protože tatínek nevěsty (ve skvělém podání J. Vinkláře) lásce nepřeje kvůli nízké urozenosti ženicha (výborný I. Luťanský). Raději by ji provdal za hvězdáře (v perfektním podání J. Přeučila). Naštěstí jim ke splnění jejich snu pomůže Jakub Krčín v podání výtečného V. Vosky. Škoda, že autoři nepoužili pár záběrů přímo z nádherných třeboňských rybníků, přidalo by to na celkové kvalitě a atmosféře příběhu. Takto se jedná pouze o průměrné dílko za tři bodíky. ()

Jezinka.Jezinka

Práskaný hvězdář zřejmě trpí pocitem, že je kukačka, protože baštýři intenzivně nakukává, že by bylo lze získat vladycký erb, vladyka z Mřínku totiž zní neskutečně sexy, ryby na Třeboňsku by z toho snad začaly zpívat. Rybníkář Martin a jeho milá, baštýřova dcera Petruše, oproti tomu trpí pocitem, že baštýřovi šplouchá v hlavě. Místodržící Jakub, vykonávající poctivě správu svěřeného majetku, se rozhodl nic nepoctivého netrpět a podvodníkovi pěkně vypálil rybník. ()

otík

Další z řadu totálně tuctových pohádek. Sice není tolik typicky studiová, čili nepůsobí levně, na druhou stranu děj je v podstatě o ničem, postavy si jen tak povídají a záporák ani není tolik záporný, aby si zasloužil pořádný trest, kterému stejně unikne. Těžko dnes už někoho příběh o lásce, která je pouze naznačena, a podvodu, který není až zas tak děsný a nosný, někoho zaujme. Pohádka právem patří spíše do archivu než pravidelně na obrazovky. ()

IvonaK

No no, zas tak ůžasná pohádka jak tvrdí červené hodnocení to není. Klasický pohádkový slaďák který s ůsměvem vykládá Ladislav Pešek. Pantáta je zaujatý chasníkem a nechce ho ani vidět a chce provdat svoji dceru za někoho kdo se ukáže že je záporná postava a to pantáta rychle pochopí a všechno šťastně skončí a svatba, společné bydlení a potomci... A tak dále a tak dále. Prostě klasika z Třeboňska. ()