Zbytečná krutost

• Česko Zbytečná krutost aneb žena, pistole a obchod s nudlemi (viac)
Čína, 2009, 95 min

Réžia:

Yimou Zhang

Scenár:

Zhengchao Xu, Jianquan Shi, Joel Coen (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

Xiaoding Zhao

Hudba:

Lin Zhao

Wang je skleslý, prolhaný a chamtivý majitel obchodu s nudlemi v čínském pouštním městě. Jeho opomíjená a sarkastická žena má tajný poměr s Liem, s jedním z Wangových zaměstnanců. Li, nesmělý muž, neochotně ukrývá zbraň své milenky, kterou si koupila na vraždu svého manžela. Wang ale sleduje každý jejich pohyb. Podplatil policistu Zhanga, aby zabil tento nepřípustný pár. Vypadá to jako perfektní plán: celá záležitost bude krutá a krvavá, ale s uspokojivým koncem...nebo si to alespoň myslí. Darebný Zhang má ale rovněž vlastní plány. Když dojde ke zvratu v příběhu, proteče více krve a bude spácháno mnoho násilí... (Filmbox)

Adrian

Presun zo zapadu na vychod, Zhangovove vyrazne farbicky z casti utlmene. Hlavnym posunom oproti Coenovcom je prechod od ciernej komedie k cistemu, situacnemu humoru v prvel polke snimku (ktory mi moc nesadol), pricom ten ciernohumorny prichadza az s bliziacim sa zaverom (a hned to zacne byt stavnatejsie). Snaha postupne minimalizovat dialogy a rozpravat co najviac obrazom mi prisla zaujimava a zvacsa aj obhajitelna. [EFM 2010] ()

H34D

Ono to vlastně nedopadlo vůbec špatně, film je velmi dobře natočen i včetně pěkného vizuálna, které je pro Yimou Zhanga typické. Problém je, že příběh předlohy je dle mě velmi těžko převeditelný do jiné (starší) doby a jiné kultury. Atmosféra temného děje s kontrastně absurdními momenty tedy znatelně oslabuje. Postavy zde nemají tak silné charisma a typicky Coenovský wtf humor se zde překlápí do o něco divácky přijatelnější a tím pádem pro tento příběh méně vhodné verze humoru. Asijská verze je zkrátka ve všem horší a působí mnohem obyčejněji než poměrně originální a tedy do jisté míry nenapodobitelný Blood Simple. Přesto všechno působí tento kousek pořád relativně dobře. Dokonce se ani nejedná o otrocký remake - paradoxně díky tomu, že je ve všem o něco horší je také i trochu jiný a tudíž "soběstačný". 6/10 ()

Anderton

Coenoviec originál som nevidel, takže nemám s čím porovnávať. Osobne si myslím, že porovnávanie s originálom je v prípadoch prerábok iba čerešničkou na torte, ich hlavným zmyslom je osloviť nové publikum, ktoré pôvodné dielo nevidelo. Inými slovami nie som predpojatý, nemôžem byť sklamaný tým, že originál je lepší. To, že Zbytočná krutosť nie je tak vizuálne opulentná, ako in Zhangove filmy neznamená, že nie je vizuálne dokonale prepracovaná a pôsobivá. Gýčovitá čínska krajina v štylizovaných obrazoch má svoje exotické čaro. Žeby sa jednalo o akúsi satisfakciu za westernové prerábky Kurosawových filmov? Skôr nie, skôr je Zhang veľkým fanúšikom legendárnych bratov a chcel im vzdať poctu. A osloviť nové publikum. A potešiť tých, ktorí radi porovnávajú origináli s ich novšími verziami. ()

pakobylka

----- "Pane ... zaseklo se to !" ----- Stylová parodie, která nemá zábrany. Možná proto v některých ohledech zašla až příliš daleko ... na můj vkus. Nicméně - stojí si za svým: Má vlastní vzor ... i názor, řídí se vlastními, trochu bizarními a přitom mimořádně zlomyslnými nápady - a neohlíží se na to, co bych po ní chtěla JÁ. Ve skutečnosti je to nejen sympatické, ale i odvážné, takže jí v podstatě nemůžu nic zásadního vytknout - i když bych chtěla ... ;-) ... 3,5* ()

Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 6/10 Hudba 5/10 Výprava 5/10/// PLUS: zaujme, upoutá pozornost a nutí k přemýšlení, zajímavé jak si Zhang poradil s minimem kulis a prostředí, výskyt absurdních scén a situací potěší MÍNUS: setkáte se zde se skupinkou divných a ještě divnějších postav, od slavného režiséra bych čekal víc/// Shrnutí: Zvláštní film. Taková menší sonda do charakterů postav. Bez výrazné výpravy, dramatické hudby a s pomalejším tempem. Ale rozhodně se od něj neodtrhnete a budete čekat jak to dopadne. Škoda, že závěr je skoro useknutý, deset minut navrch by nevadilo./// Celkem 53%/// ()

• Natáčení filmu začalo v červenci 2009 a skončilo v prosinci téhož roku. (Rugero)