Kemono no sódža Erin

• Japonsko Kemono no sōja Erin (viac)
Japonsko, 2009, 20 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Nahoko Uehaši (kniha)

Kamera:

Ken'iči Dai

Nanase Hošii, Ken'iči Suzumura, Akeno Watanabe, Akira Išida, Mikako Takahaši, Ikuko Tani, Eidži Hanawa, Acuši Imaruoka, Naru Kawamoto, Tecuja Janagihara (viac)

Fantasy příběh o životě dívky, která je díky svému nadání a lásce k přírodě zatažena do války mezi dvěma zeměmi. Desetiletá Erin žije se svou matkou Soyon v malé vesnici, která se specializuje na výchovu obrovských ještěrů využívaných ve válce, takzvaných Toudů. Toudové ji fascinují a po vzoru Soyon se také chce stát jejich chovatelkou. Klidný život ale jednoho dne naruší tragédie, která změní osud nejen Erin, ale i celého království.
Anime je stejně jako SEREI NO MORIBITO inspirováno knihami od Uehashi Nahoko. (D.Snake)

Subjektiv

Není sice úplně správné hodnotit tento seriál po 38 dílech, když právě nyní, zdá se, konečně dění vstoupí do divočejší fáze bohatší na zvraty a tragédie, jenže, bohužel, právě v tu chvíli trpělivost přetekla. Tím bych nerad naznačoval, že sledování Erin je nějaké obzvláštní utrpení, to by si nezasloužila. Vlastně jsem byl zpočátku příjemně naladěn a těšil se na nové díly. Mírné tempo, detailní svět, absence dementního humoru slibovaly s autorkou výborného Seirei no Moribito mnohé, mimo jiné hutnou epiku. Erin však nalezla svůj výraz spíše v lyrické rovině a bylo by to vůbec nevadilo, kdyby neustále nepředkládala totéž v mírných obměnách, totiž šelmy jsou divoké, příroda úžasná, šelmy jsou roztomilé, kdo žije v přírodě, je dobrý člověk, atd. atd. Inu idealizace přírodní moudrosti, ovšem v porovnání se svými ideovými bratry o mnoho vkusnější. Nedostatečně invenční opakování téhož za sporadického odbočování k politickému dění světa seriálu, do kterého zřejmě Erin nějakým způsobem nakonec přeci jen promluví nedokázalo mě táhnout déle než 38 dílů. Přesto si myslím, že Erin patří k těm lepším anime letošního roku. Lepší ***. ()

D.Snake

Rok 09 byl velmi dobrý anime rok. A Kemono no soja Erin to jen potvrzuje. Je to jedno z těch anime, které vám buďto sedne a nebo nesedne. Tempo je velmi pomalé, což se u 50ti dílného seriálu sice dá očekávat, ale tady nečekejte žádnou akci ani v závěrečných dílech. Mně to ovšem nevadilo, spíše naopak. Erin je skvělá hlavní postava a sledovat jakým směrem se její život vyvíjí mě prostě bavilo. A nebyla to jen Erin, která táhla tendle seriál. Za těch 8-9 let, během kterých se celý příběh odehrává, se hl. hrdinka setká s mnoha postavami, které jsou taktéž skvěle vymyšlené a z kterých jsem si oblíbil snad úplně všechny kromě komické dvojice tupých zlodějíčků. Ti jsou vlastně moje jediná výhrada k tomuto seriálu. Příběh má dvě linie. Na jedné straně sledujete život Erin, který se z velké části točí kolem jejího vztahu s "Beast Lordí" samicí Lilan, na straně druhé zas jaký osud čeká samotné království. Tyto příběhy se pak samozřejmě návzájem protnou. I když jsem říkal, že se vše nese v pomalém tempu, tak to neznamená, že nenajdete žádné zvraty nebo napínavé chvíle. Hlavní tahák jsou ale emoce, protože aspoň mě něco dostalo skoro v každém díle. Ať už to bylo něco veselého nebo smutného. Co říct závěrem? Je to nádherný fantasy příběh, který by měl potěšit všechny fanoušky tohoto žánru. Musím ale opět podotknout, že to není pro každého, což ostatně potvrzuje i Subjektivův komentář. Mě se to třeba líbilo víc než Serei no Moribito, proto se nenechte odradit... Je to jeden z vrcholů roku 2009 a v mých očích jasný 5ti hvězdičkový seriál. Jsem strašně rád, že ještě takové anime dělají. 9.5/10 ()

loki5

To co platí pro Moribito platí pro tohle ještě trochu více. Ještě pomalejší tempo a ještě více důrazu na postavy a vykreslení světa. Občas trochu mnoho flashbacků a opakování, ale i tak jedno úžasné anime. 90% Předloha je mimochodem také skvělá. A koukám tu 49 hodnocení a na imdb 213. Hidden gem dostává nový význam. ()

JohnyTrava

Keď som toto anime začal sledovať, tak musím priznať, že som bol mierne zaskočený, jednak kresbou pozadí a celkovým dojmom, anime sa z úvodu tvári ako pre 6 ročné deti. Ale našťastie to čím ďalej ubúda. A ako príbeh šiel ďalej a ďalej a dozvedal som sa viac o Erin, do popredia sa dostáva i príbeh jej fantasy sveta, ktorý sa stým jej prekríži v a dospeje do úžasného finále, ktoré ma nadchlo viac ako u Seirei no Moribito. No nutno podotknúť zbytočnosť niektorých flashbackov a opakovacích dielov. Ale i tak 9/10. PS. Subejktiv skukni zvyšok a možno pridáš hviezdičku. ()

insomnis

Moc by mě zajímal procentuální podíl flashbacků na celkovým seriálu :) Přijde mi trochu podivný, že v Kazalmu, škole zaměřené jen na beast-lordy, jsou učitelé úplně tupí, znají hlavně bylinky a o beast-lordech samotných nevědí takřka nic. Ale to přichází naše Erin, aby jim ukázala, že když zvíře líná, mají použít kartáč a podobný vychytávky :) ()