Ailiseu

Dvěma přátelům se navždy změní život, když jsou najati přísně tajnou organizací, která má za úkol chránit zemi před cizími hrozbami. (Netflix)

Adrian

Bodove hodnotenie nie je ani zdaleka tak zaujimave, ako to, co serial v celku prinasa a ako to prinasa. Nahlad do fungovania tajnych statnych, ale i nadnarodnych "teroristickych" organizacii je na urovni predstav osemrocneho chlapca fascinovaneho danou temou - chovanie postav, ale i vyvoj niektorych klucovych situacii je ..no povedzme velmi naivne a az detsky usmevne. Navyse serial disponuje pocetnymi flashbackmi (syndrom telenoviel, o tom sa este zmienim neskor), ktore sa vsak zial nedrzia iba v intenciach melodramy ako funkcne dramaturgickeho stavebneho prvku, ale opakuju velakrat aj sceny, ktore pre divakom defilovali v tej istej casti a to doslova par minut predtym.____Ovela zaujimavejsie je vsak serial sledovat z dalsich dvoch aspektov_____1) Z hladiska popularity ide o jeden z najsledovanejsich serialov v Korey v obdobi jesen/zima 2009, pricom podla sociologickeho prieskumu pritahol k obrazovkam velmi siroku paletu divakov. Producenti vlastne dosiahli v IRIS idealnu kombinaciu televiznej zabavy pre divaka u oboch pohlavi. Spominana melodramaticka linia (predostierana a natahovana telenovelym sposobom) a ziarivy herecky ansambel (na cele s korejskym zenskym idolom Nr. 1 - Lee Byeong-heonom) zabezpecil serialu hlavne zensku divacku zakladnu, pricom zasadenie deja do prostredia tajnych organizacii, spionov a terorizmu, kde nie je nudza o akciu a napatie, zas zaujal muzsku cast obecenstva. Vznikol tak chytlavy mix melodramatickej telenovely a akcneho zanru (v tomto smere si IRIS hodne berie zo serialu "24" - od prostredia, v ktorom sa odohrava az po samotnu strukturu vrstvenia pribehu a davkovanie informacii i jednotlivych twist pointov). Navyse uz od zaciatku bolo reklamovane, ze serial sa docka aj celovecernej podoby, co zvlast na zaver serialu pri jeho vyusteni budi velke ocakavania, akym smerom vlastne film bude koncept serialu dalej rozvijat.__________2) Popularitu serialu zabezpecil aj tematicky evergreen v korejskej produkcii: vztah medzi Severnou a Juznou Koreou - resp. ich minulost, sucasnost a mozny vyvoj v blizkej buducnosti. V tomto serial kopiruje,resp. stavia na motivoch a pribehoch uspesnych filmov poslednej dekady - namatkovo - od Swiri, cez JSA az po Double agent. V tomto smere aj vzhladom na obodbie kedy vznikal (prakticky prvych devat mesiacov roka 2009 - a potom si to dat do suvislosti s "manevrami" Severnej Korey z jadrovymi zbranami v polovici roka 2009) je serial urcitym sposobom az pokrokovy - v tom ako rozdeluje poziciu "dobra a zla" na oboch stranch barikady, ako relativizuje vinu na sucasnom stave korejskeho polostrova, v com vidi ich moznu buducnost. Podanie ruk agenta Juznej Korey so severokojeskym v poslednych minutach serialu tak jasne poukazuje, ze syndrom rozdeleneho naroda (skrz spolocensku zlozku rodiny mozno chapany ako motiv od seba rozdelenych bratrov) je stale velmi bolestivy a zial aj plne aktualny. ()

Pethushka

Tenhle seriál nabízí nespočet situací, při kterých se mi tajil dech a při kterých se mi z očí draly slzy. Jsem moc spokojená s celkovým hereckým obsazením. Myslím, že neskutečného talentu Lee Byung Huna si člověk nikde neužije tak, jako tady. Milostná i přátelská linie má díky prvním dílům neskutečnou sílu. Nenacházím tu žádná negativa a chválit bych mohla celé hodiny. Stejně bych ale slovy nepopsala tu krásu. Nádherná hudba. 5* ()

Zíza

Na začátku lze krásně vidět, jaká spousta peněz tím byla nakrmena, a člověk je za to rád, protože se na to dobře dívá. Akce. Bum. Prásk. Má to spád, drama, typickou korejskou romantiku, padnoucí hudební doprovod. A Zíza si říká, no páni. Jenomže po čase to začne být únavné. Napětí se odbouralo a byla z toho jen podivná a nekončící honička za IRIS. Jsou tu přesřelky, jsou tu cizí kraje (Japonsko, Maďarsko), pěkná herečka, Kim Tae-hee (jejíž postava mi na začátku byla sympatická, ale u konce mi začala lézt na nervy), herec, který jistojistě láme dívčí srdce, ale není mým typem, Lee Byeong-heon. Na začátku zajímavý příběh, jež mohl pro své dobro skončit po 16 epizodách. Nemohl a zbylé 4 díly pro mě spíše byly utrpením, než čímkoliv jiným. Ztratilo to své začáteční kouzlo. A co víc - kdybych alespoň takový pošahaný konec nečekala. No vážně, ty scény k tomu směřovaly, až mi bylo trapné, že se to fakt stalo. Btw. všimněte si v poslední epizodě, mezi 40. a 41. minutou toho psa v pozadí na červeném koberci. Přeloženo. ()

sniper18

Je to výborný akčný špionážny seriál z kórejskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o mužovi, ktorý sa spolu s priateľom stane agentom juhokórejskej tajnej služby, kde sa vypracuje až na najlepšieho agenta a získa svoju životnú lásku, ale raz dostane úlohu, ktorá mu úplne zničí život a zistí, že nič v skutočnosti nie je tak, ako vyzerá. Spracovanie je výborné, seriál baví celý čas, je tu množstvo zaujímavých zvratov, ale aj tak som v priebehu sledovania pociťoval určité sklamanie, lebo sa celkový príbeh neuberal práve takým smerom, akým by som najviac chcel. Prvé diely v ničom nesklamú, ich úlohou je hlavne zoznámiť diváka so všetkými postavami a ich vzájomnými vzťahmi a to sa podarilo. Potom nastane dôležitý zlom, ktorý nasmeruje príbeh tým najlepším možným smerom a niekoľko nasledujúcich dielov je dokonalých, z tohto som bol nadšený a táto časť je rozhodne vrchol seriálu. Ale ešte pred polovicou seriálu nastane nový zlom, ktorý ma sklamal, nasmeroval seriál iným smerom a úroveň predchádzajúcich dielov už dosiahnutá nebola. Ale našťastie ten pokles nebol až taký silný, stále ma to veľmi bavilo a tešil som sa na každý nový diel, no toho pocitu mierneho sklamania som sa už nezbavil. Herecké obsadenie je na tom perfektne, je tu množstvo veľmi zaujímavých postáv, ktoré ma skutočne bavili, či už výborný Lee Byeong - heon v hlavnej úlohe, jeho priateľ, ale skvelo sú na tom aj postavy zo severnej strany, ktorá tu má tiež veľa priestoru a jej hlavné trio bolo výborné, či už charizmatický agent, agentka, ktorá sa postupom času stala spolu s hlavným hrdinom najlepšou postavou seriálu, alebo zabijak, ktorého chladný štýl ma bavil. Vytkol by som jedine Kim Tae-hee, ktorá mi síce nevadila, ale ani mi nesadla do svojej úlohy tak, ako by mala a zbytočne prehrávajúcu postavu patológa. Technickej stránke nemám čo vytknúť, tu som plne spokojný. Rozpočet je vidieť, réžia je výborná, celkový vizuál mi veľmi dobre sadol a aj prostredie je dobre vybrané. Akcia sa mi tiež páči, je jej dosť, je dobre natočená, rozmanitá , niekedy aj napínavá a s dobrými nápadmi a ani dynamika jej nechýba. A samostatnou kategóriou je hudba, ktorá je tvorená peknými pesničkami a hlavne jednou emocionálne silnou veľmi peknou skladbou. Keby bol potenciál príbehu plne využitý, tak by to bol môj druhý najobľúbenejší seriál vôbec, ale aj takto som veľmi spokojný a o plnom hodnotení nepochybujem. 87% ()

Madsbender

Celkom zaujímavý akčný kórejský seriál o príslušníkoch NSS, ktorý, pokiaľ od neho neočakávate prepracovanú schému fungovania zahraničných tajných služieb a nevadí vám ľahká romantika, prepletená sieťou konšpirácií čo honbou za teroristami, pobaví a udrží. Výhodou je, že taký Byeong-heon Lee je vďaka sérii G.I.Joe či westernu Dobrý, zlý a čudný známy aj u nás (teda aspoň z videnia), a preto treba oceniť zaujímavý casting rovnako ako výbornú hudbu.. Pri IRIS sa človek zabaví, ale k inteligentnému thrilleru to má ešte ďaleko. Zato mu nechýba mladícka húževnatosť a energia, ktorá z neho priam vyžaruje. Zatiaľ lepšie 4*. UPDATE: Po 5. diely naberá dej riadny spád a seriál sa zlepší po každej stránke - viac akcie, zaujímavejšie zápletky a zvraty, a hlavne sa divák začína dostávať k príbehovému jadru celej série - teda politické hrátky s jaderným výskumom a vzťahom medzi oboma Kóreami, ako aj, čo je to IRIS... Seriál ma jednoducho až do konca neuveriteľne bavil aj napriek jednoduchosti a priamočiarosti, s akou je scenár vystavaný. Akurát ten patológ a Mi Yeong boli občas uletení až príliš aj na mňa. ()

ainny

Je na pytel, když o něčem slyšíte/čtete superlativy. Pak čekáte něco mimořádnýho. Tak u mě dopadl tenhle seriál. První polovina tomu nasvědčovala. Děj odsejpal, napětí střídaly zvraty a... dost. Po desátém dílu najednou začali černí být černí a bílí byli prostě bílí. Až na jednu výjimku - a tou byl Sa Woo - muž, který přešel na temnou stranu síly. :^) Ten mě bavil. Pořád se to v něm pralo, aby si nakonec vybral, tak jak si vybral. No a ten konec... jeho napovídání textem písničky si mohli odpustit. Tři hvězdičky jsou málo a čtyři zase docela dost (hlavně kvůli tomu konci). Takže si vyberte. ()

Folpa

Teprve u tohoto seriálu jsem se snad poprvé divil, co se to dá natočit... Osobně jsem na tom nenašel jediné negativum, možná tak v postavě jeho frajerky, která byla taková punťa ale budiž... Jinak skvělá akce, soundtrack, prostě všechno. Mimochodem moje "překladatelské dítě" :) ()

kikuka

Seriál, ktorý si dáma nemôže nechať ujsť!! Fascinujúca je najmä kombinácia typov postáv a vizuálnych postupov, ktoré obe kombinujú "to najlepšie" z hitových US seriálov (24-okej, tú som nesledovala,ale dostala som tip, NCIS, CSI), niečo z japonskej (TV) produkcie a do toho úžasná soapka. Miestami úžasne gay. Mno, ale I Byeong-heon :P (I like..I touched..) PS: jopík, téma Sever-Juh je jedna z výrazne obľúbených v rámci kórejskej kinematografie, stačí pozrieť dva z prvších blokbastrov - JSA a Swiri a to nehovorím už priamo o vojnových Taegug-gi.. či Silmido.. Mno, som zvedavá na film.. :°) ()

Tyckin

Vzal jsem to kapánek opačně – nejprve Athena, pak teprve IRIS :-) Nicméně, to co jsem napsal o Atheně mohu použít i zde. Předně je zde nutno nechat šedou kůru mozkovou odpočívat a rozhodně u toho moc nepřemýšlet, logika zde opravdu hodně často jde stranou. Jako příklad uvedu např. útěk našeho obětního beránka z Maďarska, opravdu nepolapitelný hoch – buď má nadpřirozené schopnosti a nebo jsou všichni okolo tak neschopní. No a co se týče ukrutně snadného napadení centra NSS, to už snad ani komentář nepotřebuje, brilantní zabezpečení, ačkoli stále to nebylo tak zoufalé jako zabezpečení centra Cyberdyne v novém Terminátorovi, tam stačil jeden sekuriťák dole u vchodu :-) Co pak vyzradila svému klukovi Mi Jeong v 17. díle už je opravdu na hlavu postavené. A věčné téma proč skoro nikdy nikdo nic netrefí snad už necháme stranou. Tak, nyní k samotnému obsahu. Začátek připomíná spíše romantický seriál, akce vcelku málo, ale stěžovat si nelze, je to milé a zábavné. Posléze už jsem se ale začal trošku nudit, jak se rozpadne zamilovaný páreček, nějak to nemá ten správný náboj, nicméně ten se objeví opět zhruba po půlce seriálu, po stránce konspirační je to pěkné a určitě nad úrovní Atheny, ač závěr není příliš napínavý. Paradoxně Athena mne celkově oslovila trochu více – předně je zde ku prospěchu věci, že ústřední dvojka je stále spolu, tudíž romantická linka je zde výraznější, častější a silnější. Stejně tak zlo je v Atheně jaksi konkrétnější a působivější, v IRIS je to takové dost komplikované a rozložené mezi mnoho uskupení a osob. Ano, je tu šéfík NSS, ale na toho hajzlíka z Atheny zkrátka nemá, není to zkrátka ten správný typ padoucha :-) Tedy shrnuto – IRIS je v pár věcech jiný než Athena, ale rozhodně ne horší. 74% ()

Lord.Jim

Nevím, co napsat, prostě paráda. Hlavní postavy jsou jedním slovem "dojemné", a jejich vztahy "tak uvěřitelné". Asiati mají všeobecně zvláštní metody, jak zobrazovat "lásku" nebo "přátelství" – někdy to moc nevyjde a toho patosu je tam příliš. Ale tohle vůbec nebyl ten případ. Bude mi smutno. P.S. Ještě musím napsat, abych na to nezapomněla, že mi byla moc sympatická ta Severokorejská agentka, fakt frajerka, pro mě sympatičtější než hlavní ženská postava. O trochu :-) ()

neoBlast

V prvé řadě (a v prvních epizodách) mi velmi vadila ta žánrová nevyrovnanost (podle Adriana jistě i částečně úmyslná), která nabízí v akčním seriálu příliš prostoru melancholickým pasážím (tokání v Japonsku bylo nesnesitelné). S přibívajícími díly ale napětí stoupalo seriál se blížil více mému vkusu a působil i méně epizodičněji než roztahaný děj posledních řad 24 (a to Byeong-heon Lee musí paradoxně na skutečnou 20 hodinovou šichtu oproti kratší šestnáctce Jacka Bauera způsobené reklamami). Technicky je seriál na vysoké úrovni a údajné vysoké náklady na tvorbu jsou vidět - v posledních 5 částech si užijeme i opravdu velkolepé přestřelky. Přesto vidím spoustu vaty co mě nebavila... filmová verze má tedy potenciálně velkou výhodu do začátku. Celý seriál 65 % ()

Linaroth

Děravý scénář, levná akce, zoufale nevyřešené motivace postav. Kamera používá zhruba tak pět různých druhů záběrů stále dokola. Někdy je vidět, že nevyšel záběr, ale stejně prošel do finálního střihu, protože nezůstal rozpočet na dotáčky. Jeden a půl hvězdy za sympatické herecké obsazení a prvních pár dílů, které jakžtakž dávají smysl a dá se na ně koukat. Druhá polovina seriálu pro mě byla doslova bolestivá, závěr už jen čistý cringe a poděkování bohu, že mé utrpení skončilo... ()

godycz

pro me prumer. lacina televizni produkce. od sedmeho dilu me to prislo neco jako major zeman, politicka agitka. po druhe pulce prvni serie snizuju o jednu * ()

RakeW

Na první díl jsem se sebezapřením vydržel koukat přesně 38 minut, pak jsem to musel proklikat do konce a vypnout. Jediná nadprůměrná složka - pár obstojných herců - je stavěním postav do stupidních a často absolutně nezajímavých situací zadupávána do země hned vedle amatérského vizuálu (jak webseriál z YouTube, spíš hůř) a přímo strašlivé hudby. Lee Byeong-heon je frajer (v jiných filmech, tady ani ne) a námět snad taky není úplně mimo, sem tam má nějaké scéna (či spíše prostředí - např. výcvik) nějaký ten potenciál, ale na tohle se opravdu nedá dívat. Za první díl jedna hvězda, ani o píď víc. A já mám další zářez, kdy mě místní hodnocení (byť malé skupiny lidí) fakt hodně překvapilo. ()

iNKa 1104

Kouzelné drama o lásce, přátelství, důvěře i zradě... kdy čest není jen prázdné slovo. Chytře poskládaná skládanka o hybatelích politiky rozpůleného národa, který se vydal dvěma cestami a bude těžké opět nalézt stejnou nit (pokud vůbec)... Seriál má briskní švih, hudba je důležitou součástí atmosféry (hlavní hudební motiv je fantastický), herci vskutku výborní (v čele s hlavní postavou Hyeon-juna) a charaktery uvěřitelné... Nakonec je vlastně úplně jedno, že některé momenty působí nechtěně úsměvně, naivita je hlavní ingrediencí vyprávěného příběhu, flashbackové pasáže budete umět nazpaměť, ... ono je to totiž dojímavé právě v té upřímnosti přístupu a tak nějak za tím cítíte korejskou náturu. Proto celkový pocit je jednoduše YESS! ()

Al44...

Akční sekvence v tomto seriálu jsou udělané opravdu dobře - příběh je značně předvídatelný (avšak také zbytečně překombinovaný) a dialogy mezi postavami jsou spíše průměrné (možná je to dáno i špatným překladem) - některé postavy jsou velmi nesympatické a děsně přehrávají - romantická linka příběhu je naprosto nevěrohodná a společně s akční částí netvoří jeden celek (agenti jednu chvíli neustále slzí a jsou přecitlivělí, za chvíli se již tváří jako drsňáci a střílí kohokoliv na potkání) - největší mínus je však délka a značné natahování celého seriálu (děj by se hravě vešel jen do 10 dílů, zbytek totiž vyplňuje vata v podobě písniček, vzpomínek atd..). ()

Sykon

IRIS na papíře nevypadá špatně, špionážní thrillery sice nevyhledávám, ale ani se jim nijak nevyhýbám. A když jsem na to opravdu začal koukat, ani prvních pár dílů nevypadalo zle. Jenže potom mi začaly čím dál tím víc vadit detaily, které jsem zpočátku považoval za ojedinělé chybky - ovšem k mému zděšení se ukázalo, že jde o charakteristiky celého seriálu. Začalo to drobnostmi, jako byla věčně roztřesená kamera která ve mě při sledování více dílů za sebou vyvolávala mořskou nemoc. Následovaly chybky typu nezvládnutých úhlů (střelba zleva, ale průstřel na autě je v čelním skle) nebo triků (počet záblesků z pistole neodpovídá počtu výstřelů, co slyšíme). Zatím jsou to pořád jen prkotiny kterých bych si normálně moc nevšímal - jenže tady jich je tolik, že se to nedá přehlédnout, ani když člověk chce. A někdy i docela pobaví, jako když supervycvičený agent hledá nelegálního dealera zbraní přes Google. Přesto, nic z tohohle není natolik zásadní, aby mě to odrazovalo. Co mi ale vadilo podstatně víc, byl často nezvládnutý střih, nefungující prostředí a chybějící hlubší motivace postav. Až příliš často se nějaká složitá situace řešila střihem. Prostě šmik a jsme z toho venku, sami ani nevíme jak. Stejně tak práce supertajné NSS (neví o ní ani prezident, který se před zvolením ve světě tajných agentur měl pohybovat) - a přitom do akce vyráží s obrovským nápisem NSS na vestě. Fakt, že její nepřátelé vědí o jejím fungování víc, než její zaměstnanci to jen završuje. A motivace některých postav je asi na stejné úrovni jako v libovolné telenovele. Nicméně chápu to vysoké hodnocení. Jak už tu někdo správně řekl, je to výborně vyvážený mix romantické linky s akční náplní, navíc ze strany hlavního hrdiny skvěle zahraný. Příběh sám o sobě je také dobrý, mě osobně filmové/seriálové šťourání se v tématu "rozdělená Korea" vždycky minimálně zaujme, když už nenadchne. Je jen možná trochu zamotaný, ale s trochou snahy se v tom dá zorientovat.Takže ve finále byla moje očekávání do značné míry nenaplněna, nicméně nedá se říct, že bych byl vysloveně zklamán. A malé varování nakonec. Pokud na to někdo chce kouknout, protože je zvědavý jak hraje T.O.P z Big Bangu (jeden z důvodů, proč jsem na IRIS začal koukat já), nebuďte překvapeni že se dlouho neobjevuje, jeho role je přece jen poměrně malá. ()

Moiraine

Ze začátku se to s lahvinkou vína a trochou cynismu jevilo jako celkem slušná komedie. Bohužel víno došlo. Dva tři kiksy bych ještě dokázala přejít bez povšimnutí (doslova), ale pokud jde o dva tři kiksy NA DÍL, tak potom už s tím mám problém. Chybí tam nějaká kontinuální návaznost scén, střih funguje jak deux ex machina, aby vyřešil vše, nad čím se tvůrcům nechtělo přemýšlet, a postavy se zarytě tváří, jakože vše probíhá v pořádku. Ale ono neprobíhá v pořádku snad vůbec nic. Super-tajné NSS funguje spíš jako podpora teroristů než jako prostředek pro jejich potírání. Jak by taky mohli proti terorismu bojovat, když jim chybí nějaké vnitřní uspořádání a kromě občasné buzerace od vedení si jednotliví členové vlastně můžou dělat, co chtějí. Navíc jsou všichni tam tak neuvěřitelně důvěřiví, že by je bez problémů dokázal podvést první kolemjdoucí zlodějíček. Stejně tak teroristi, kteří mají ve svém středu osobu, které nikdo z nich nevěří, ale oni ho nechají poflakovat se po všech čertech a nikoho nezajímá, jestli třeba náhodou nepeče s nepřítelem. Pojem "tajná organizace" je tu taky jenom tak hodně volně, protože sice o NSS nevěděl ani člověk, který měl na starosti tajné služby, ale zase o nich ví všichni příslušníci policejních složek, protože pro agenty není problém se jim jako NSS legitimovat a tím nade vší pochybnost prokázat, že namístě útoku mají co dělat. Pokud jde o další "tajnou" organizaci - IRIS - tak tam to alespoň není tak očividné. Přesto když někde v klubu hrají od Big Bangu Hallelujah, tak sice to dává TOPovi super antré, ale nikoho už asi nenapadlo, že se tam o IRIS vlastně zpívá. Toliko k tajným organizacím. Celkově jsem zklamaná. Desetistránková esej by se dala napsat o tom, kde byla chyba (čti chyby), ale kdyby to byla alespoň zábava... Jako komedii bych to byla schopná přijmout trochu vlídněji, ale to se bere tak neskutečně vážně, že se sama sebe musím ptát, proč jsem to vlastně dokoukala. ()

Lucie27

Korea opět nezklamala..... těšila jsem se na tento kousek a jsem ráda, že jsem ho mohla vidět. Pouze to má tři velké nedostatky: 1. Tae-hee Kim jako tajná agentka (a jak to bylo již řečeno "mlatící velké chlapy") byla vážně nepřesvědčivá. 2. Dlouhé, prázdné a možná někdy tupé scény připomínající argentinskou telenovelu s korejskými herci. 3. Poslední díl .... na to jsou korejci experti - v podstatě hlavní hrdinové přežijí vše .... od atomové bomby či hrozby biomechanické střely, přes teroristický útok či střelbu 1 vs. 20, ale v poslední minutě, kdy už se očekává "happy end" jeden z hlavních hrdinů umírá. :o) Nakonec ani oni nejsou nesmrtelní. :o) Jsem zvědavá na film a spin off tohoto seriálu - Athena: Goddness of War. ()