Reklama

Reklama

Ailiseu

(seriál)
Trailer

Série(2) / Epizódy(40)

Dvěma přátelům se navždy změní život, když jsou najati přísně tajnou organizací, která má za úkol chránit zemi před cizími hrozbami. (Netflix)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (26)

Madsbender 

všetky recenzie užívateľa

Celkom zaujímavý akčný kórejský seriál o príslušníkoch NSS, ktorý, pokiaľ od neho neočakávate prepracovanú schému fungovania zahraničných tajných služieb a nevadí vám ľahká romantika, prepletená sieťou konšpirácií čo honbou za teroristami, pobaví a udrží. Výhodou je, že taký Byeong-heon Lee je vďaka sérii G.I.Joe či westernu Dobrý, zlý a čudný známy aj u nás (teda aspoň z videnia), a preto treba oceniť zaujímavý casting rovnako ako výbornú hudbu.. Pri IRIS sa človek zabaví, ale k inteligentnému thrilleru to má ešte ďaleko. Zato mu nechýba mladícka húževnatosť a energia, ktorá z neho priam vyžaruje. Zatiaľ lepšie 4*. UPDATE: Po 5. diely naberá dej riadny spád a seriál sa zlepší po každej stránke - viac akcie, zaujímavejšie zápletky a zvraty, a hlavne sa divák začína dostávať k príbehovému jadru celej série - teda politické hrátky s jaderným výskumom a vzťahom medzi oboma Kóreami, ako aj, čo je to IRIS... Seriál ma jednoducho až do konca neuveriteľne bavil aj napriek jednoduchosti a priamočiarosti, s akou je scenár vystavaný. Akurát ten patológ a Mi Yeong boli občas uletení až príliš aj na mňa. ()

Pethushka 

všetky recenzie užívateľa (k tomuto seriálu)

Tenhle seriál nabízí nespočet situací, při kterých se mi tajil dech a při kterých se mi z očí draly slzy. Jsem moc spokojená s celkovým hereckým obsazením. Myslím, že neskutečného talentu Lee Byung Huna si člověk nikde neužije tak, jako tady. Milostná i přátelská linie má díky prvním dílům neskutečnou sílu. Nenacházím tu žádná negativa a chválit bych mohla celé hodiny. Stejně bych ale slovy nepopsala tu krásu. Nádherná hudba. 5* ()

Reklama

sniper18 

všetky recenzie užívateľa

Je to výborný akčný špionážny seriál z kórejskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o mužovi, ktorý sa spolu s priateľom stane agentom juhokórejskej tajnej služby, kde sa vypracuje až na najlepšieho agenta a získa svoju životnú lásku, ale raz dostane úlohu, ktorá mu úplne zničí život a zistí, že nič v skutočnosti nie je tak, ako vyzerá. Spracovanie je výborné, seriál baví celý čas, je tu množstvo zaujímavých zvratov, ale aj tak som v priebehu sledovania pociťoval určité sklamanie, lebo sa celkový príbeh neuberal práve takým smerom, akým by som najviac chcel. Prvé diely v ničom nesklamú, ich úlohou je hlavne zoznámiť diváka so všetkými postavami a ich vzájomnými vzťahmi a to sa podarilo. Potom nastane dôležitý zlom, ktorý nasmeruje príbeh tým najlepším možným smerom a niekoľko nasledujúcich dielov je dokonalých, z tohto som bol nadšený a táto časť je rozhodne vrchol seriálu. Ale ešte pred polovicou seriálu nastane nový zlom, ktorý ma sklamal, nasmeroval seriál iným smerom a úroveň predchádzajúcich dielov už dosiahnutá nebola. Ale našťastie ten pokles nebol až taký silný, stále ma to veľmi bavilo a tešil som sa na každý nový diel, no toho pocitu mierneho sklamania som sa už nezbavil. Herecké obsadenie je na tom perfektne, je tu množstvo veľmi zaujímavých postáv, ktoré ma skutočne bavili, či už výborný Lee Byeong - heon v hlavnej úlohe, jeho priateľ, ale skvelo sú na tom aj postavy zo severnej strany, ktorá tu má tiež veľa priestoru a jej hlavné trio bolo výborné, či už charizmatický agent, agentka, ktorá sa postupom času stala spolu s hlavným hrdinom najlepšou postavou seriálu, alebo zabijak, ktorého chladný štýl ma bavil. Vytkol by som jedine Kim Tae-hee, ktorá mi síce nevadila, ale ani mi nesadla do svojej úlohy tak, ako by mala a zbytočne prehrávajúcu postavu patológa. Technickej stránke nemám čo vytknúť, tu som plne spokojný. Rozpočet je vidieť, réžia je výborná, celkový vizuál mi veľmi dobre sadol a aj prostredie je dobre vybrané. Akcia sa mi tiež páči, je jej dosť, je dobre natočená, rozmanitá , niekedy aj napínavá a s dobrými nápadmi a ani dynamika jej nechýba. A samostatnou kategóriou je hudba, ktorá je tvorená peknými pesničkami a hlavne jednou emocionálne silnou veľmi peknou skladbou. Keby bol potenciál príbehu plne využitý, tak by to bol môj druhý najobľúbenejší seriál vôbec, ale aj takto som veľmi spokojný a o plnom hodnotení nepochybujem. 87% ()

Adrian 

všetky recenzie užívateľa

Bodove hodnotenie nie je ani zdaleka tak zaujimave, ako to, co serial v celku prinasa a ako to prinasa. Nahlad do fungovania tajnych statnych, ale i nadnarodnych "teroristickych" organizacii je na urovni predstav osemrocneho chlapca fascinovaneho danou temou - chovanie postav, ale i vyvoj niektorych klucovych situacii je ..no povedzme velmi naivne a az detsky usmevne. Navyse serial disponuje pocetnymi flashbackmi (syndrom telenoviel, o tom sa este zmienim neskor), ktore sa vsak zial nedrzia iba v intenciach melodramy ako funkcne dramaturgickeho stavebneho prvku, ale opakuju velakrat aj sceny, ktore pre divakom defilovali v tej istej casti a to doslova par minut predtym.____Ovela zaujimavejsie je vsak serial sledovat z dalsich dvoch aspektov_____1) Z hladiska popularity ide o jeden z najsledovanejsich serialov v Korey v obdobi jesen/zima 2009, pricom podla sociologickeho prieskumu pritahol k obrazovkam velmi siroku paletu divakov. Producenti vlastne dosiahli v IRIS idealnu kombinaciu televiznej zabavy pre divaka u oboch pohlavi. Spominana melodramaticka linia (predostierana a natahovana telenovelym sposobom) a ziarivy herecky ansambel (na cele s korejskym zenskym idolom Nr. 1 - Lee Byeong-heonom) zabezpecil serialu hlavne zensku divacku zakladnu, pricom zasadenie deja do prostredia tajnych organizacii, spionov a terorizmu, kde nie je nudza o akciu a napatie, zas zaujal muzsku cast obecenstva. Vznikol tak chytlavy mix melodramatickej telenovely a akcneho zanru (v tomto smere si IRIS hodne berie zo serialu "24" - od prostredia, v ktorom sa odohrava az po samotnu strukturu vrstvenia pribehu a davkovanie informacii i jednotlivych twist pointov). Navyse uz od zaciatku bolo reklamovane, ze serial sa docka aj celovecernej podoby, co zvlast na zaver serialu pri jeho vyusteni budi velke ocakavania, akym smerom vlastne film bude koncept serialu dalej rozvijat.__________2) Popularitu serialu zabezpecil aj tematicky evergreen v korejskej produkcii: vztah medzi Severnou a Juznou Koreou - resp. ich minulost, sucasnost a mozny vyvoj v blizkej buducnosti. V tomto serial kopiruje,resp. stavia na motivoch a pribehoch uspesnych filmov poslednej dekady - namatkovo - od Swiri, cez JSA az po Double agent. V tomto smere aj vzhladom na obodbie kedy vznikal (prakticky prvych devat mesiacov roka 2009 - a potom si to dat do suvislosti s "manevrami" Severnej Korey z jadrovymi zbranami v polovici roka 2009) je serial urcitym sposobom az pokrokovy - v tom ako rozdeluje poziciu "dobra a zla" na oboch stranch barikady, ako relativizuje vinu na sucasnom stave korejskeho polostrova, v com vidi ich moznu buducnost. Podanie ruk agenta Juznej Korey so severokojeskym v poslednych minutach serialu tak jasne poukazuje, ze syndrom rozdeleneho naroda (skrz spolocensku zlozku rodiny mozno chapany ako motiv od seba rozdelenych bratrov) je stale velmi bolestivy a zial aj plne aktualny. ()

Zíza 

všetky recenzie užívateľa (k tomuto seriálu)

Na začátku lze krásně vidět, jaká spousta peněz tím byla nakrmena, a člověk je za to rád, protože se na to dobře dívá. Akce. Bum. Prásk. Má to spád, drama, typickou korejskou romantiku, padnoucí hudební doprovod. A Zíza si říká, no páni. Jenomže po čase to začne být únavné. Napětí se odbouralo a byla z toho jen podivná a nekončící honička za IRIS. Jsou tu přesřelky, jsou tu cizí kraje (Japonsko, Maďarsko), pěkná herečka, Kim Tae-hee (jejíž postava mi na začátku byla sympatická, ale u konce mi začala lézt na nervy), herec, který jistojistě láme dívčí srdce, ale není mým typem, Lee Byeong-heon. Na začátku zajímavý příběh, jež mohl pro své dobro skončit po 16 epizodách. Nemohl a zbylé 4 díly pro mě spíše byly utrpením, než čímkoliv jiným. Ztratilo to své začáteční kouzlo. A co víc - kdybych alespoň takový pošahaný konec nečekala. No vážně, ty scény k tomu směřovaly, až mi bylo trapné, že se to fakt stalo. Btw. všimněte si v poslední epizodě, mezi 40. a 41. minutou toho psa v pozadí na červeném koberci. Přeloženo. ()

Galéria (36)

Zaujímavosti (8)

  • Celý seriálový koncept vychází z jihokorejského akčně-romantického filmového snímku z roku 1999, Shiri. A na pozadí celé výroby se podílel dokonce i jeho samotný režisér, jihokorejské filmový tvůrce Je-gyu Kang. Na samotném natáčení se však dále již podílet nechtěl; to, dle svých slov, milerád přenechal dvojici režisérů Yoon-ho Yang a Kyoo-tae Kim. Možná si jen nebyl jistý výsledkem, dost možná si byl ale vědom potenciálních problémů s autorskými právy, které by produkční společnost Taewon Entertainment mohly stát další statisíce. Kolem celé výroby se v nezvykle hojném množství začala jihokorejská média motat až v okamžiku, kdy byl oficiálně potvrzen hlavní představitel, jihokorejský herec Byeong-heon Lee. Ten se tak na televizních obrazovkách objevuje po pětileté přestávce, v níž se věnoval primárně celovečerním snímkům; jihokorejským, ale i těm americkým. Jeho honorář byl do této doby vůbec třetím nejvyšším, o nějž si herec za účinkování v televizním dramatu řekl. Za každou seriálovou epizodu obdržel herec 100mil. korejských wonů, tzn. 90tis. amerických dolarů. Když byl do výrobního týmu později přibrán i člen populární chlapecké kapely Big Bang, Seung-hyeon Choi, vystupující pod uměleckým jménem T.O.P, a o něco později také půvabná jihokorejská herečka Tae-hee Kim, bylo o pořádnou senzaci postaráno. I díky akvizici zmíněných hereckých jmen se již v době předprodukce seriálu věnovala obrovská mediální pozornost nejenom z rodné země, ale také z Japonska, kde má například Byeong-heon Lee pomalu větší fanouškovskou základnu, než je tomu v rodné zemi. (Conspi)
  • I když je pro jihokorejské filmové a televizní produkční společnosti pro potřeby filmařů jen velmi obtížné obstarat reálné střelné zbraně, většinou se to s přispěním lokálních policejních složek podaří. Jako například ve válečném snímku 71: Into The Fire z roku 2010, kde lze zaznamenat důkladný historický rozbor všech použitých střelných zbraní. Jenže tentokrát se to nepodařilo a produkční společnost Taewon Entertainment si po odvysílání prvních dvou epizod vyslechla notnou dávku kousavé kritiky. Ta se vztahovala k použití plastových zbraní, jimiž se oháněli agenti tajné služby NSS. Jejich arzenál totiž tvořily plastové repliky, určené pro potřeby nezletilých. Automat MP5 v rukou agentů NSS totiž ve skutečnosti nemá odkrytý výměník, a tak není možné vidět množství nevystřelených nábojů. A co víc, použitá replika je zastaralý model MP5A3, používaný tajnými službami po celém světě v osmdesátých letech. V současnosti, a tudíž v době probíhajícího děje televizního seriálu, je po celém světě používán masivnější model MP5A5. Obdobně kritizované byly i tzv. BB pistole, které při bližším pohledu kamery nejevily nejmenší známky originálu, pracujícím na principu vzduchových pistolí, tzn. specifických střelných zbraní se vzduchovým zásobníkem. (Conspi)
  • O tom, že se herci nenechali zastupovat přidělenými hereckými dubléry, o tom si divák mohl přečíst již v první sérii. Herci si tak na vlastní kůži vyzkoušeli nejenom krkolomné pády, akční automobilové honičky, přestřelky nebo pěstní souboje, ale také následná zranění, která se mnohdy podepsala na jejich kondici. Jihokorejská herečka Soo-hyang Lim, představitelka seriálové Yun-hwa Kim, si dokonce během natáčení specifických bojových scén jedenácté epizody poranila obličej pod levým okem. A obdobně skončila i její pravá noha, která ji během nešťastného pádu otekla od kolene nahoru. Jak ale herečka sama řekla, nebylo to nic, co by ji zabránilo v dalším natáčení, a tak se díky její houževnatosti s natáčením pokračovalo. (Conspi)

Reklama

Reklama