Nightmares in Red, White and Blue: The Evolution of the American Horror Film

• USA Nightmares in Red, White and Blue

Dokumentárny film vychádzajúci z rovnomennej knihy Josepha Maddreyho skúma hororový žáner. Vysvetľuje, ako klasické netvory od Universal využívali obavy vojnových generácií a ako modernejšie, brutálnejšie horory pramenia v psychickom úpadku protikultúrneho hnutia a následných mocnejúcich konzervatívnych politických síl.
Rozprávanie doplňujú interview s mnohými legendami tohto žánru a zábery z filmov od tradičných "monster movies", cez psychologické hrôzy filmu noir, prelomové Noc živých mŕtvych, Rosemaryino dieťa, Exorcista či Čeľuste až po súčasný žáner "slasher" a "torture porn". (prometea)

Hunter2222

Pokiaľ niečo o horore viete, tak to bude celkom sranda, zopár filmov poznáte zopár nie. Pokiaľ o horor viete hovno tak to bude pre vás nuda. A ak máte horor naštudovaný od zadu, od predu, tak tiež. Ja som osobne našiel v dokumente množstvo tipov na horory 20.-60. rokov. Ostatné čo tam boli som väčšinou videl, alebo pozerať nechcem. Najzaujímavejšie boli aj tak podklady prečo sa jednotlivé subžánre začali točiť (príklad: pád atómovej bomby - zmutované zvieratá, atd.)... 70%. ()

Slasher

Velmi pěkný dokument, stavící dějiny amerického hororu do kulturních, společenských a politických kontextů. Světové války, velká hospodářká krize, imigrace, Disneyho grotesky, atomová bomba, studená válka, Vietnam, drogy, politika státního zadlužování, 9/11, válka v Iráku... Většina z vás (včetně mě) kouká na horory bez většího zamýšlení se nad nějakou ’hlubší’ esencí a pojítky. A to mi na NIGHTMARES přišlo nejlepší - že se na věc dívá tímto rozšířeným a zajímavým pohledem. Nejde ani tak o náplň filmů samotných, ale co ze skutečného života (a doby) v sobě odrážejí... Prvním snímkem, který je tu zmíněn, je Edisonovou společností produkovaný FRANKENSTEIN (1910), posledním zase THE MIST (2007). Skutečně si myslím, že tu v rámci hodiny a půl padne řeč na vše podstatné, plus zazní zajímavosti typu: Hitlerův nejoblíbenější film byl údajně KING KONG, anebo že ve 30. letech Hollywood nařídil, že všechna monstra musí do konce filmu zemřít. Dojde také třeba na perfektní sestřih záběrů ze série FRIDAY THE 13th... A komentář od velkých tvůrců je samozřejmě parádní. "The only thing we have to fear is fear itself." - Franklin D. Roosevelt ()

JimiH

Snaha podchytit vývoj amerického hororového žánru, která skončila na půl cesty. Ačkoliv je zde probráno řada klíčových snímků v žánrovém a politickém kontextu dané doby, zůstává spoustu věcí nedořečeno. Důvodem možná budiž doba vzniku dokumentu, kdy se točilo nezdravé množství remaků a úspěch měly torture porn série Saw a Hostel. Hororová renesance, kterou si užíváme i dnes, už naštěstí byla za dveřmi. ()

SOLOM.

Velice pěkně zpracovaný dokument, ve kterém si jistě každý hororový fanda najde to svoje. Průřez historií tohoto žánru nám nabídne skoro každé desetiletí, v němž bylo natočeno několik známých – „kultovních“ či právě nepříliš známých filmů a některé ukázky navnadily a inspirovaly i mě samotného. Rovněž se mi líbila ona spojitost s určitým kontextem, který zrovna v danou dobu inspiroval tvůrce k točení filmů s onou tématikou. Či proč Hollywood přikázal, že musí monstra ve filmu umřít. K pousmání byla i ona údajná zamilovanost Hitlera do King Konga. No a rozhovory s jednotlivými režiséry – tak to už byla jen třešnička na dortu. Osobně jsem byl velice spokojený, rychle to uteklo, dozvěděl jsem se několik opravdu zajímavých věcí. ()

Arach.No

Úplně vidím jak fantastický seriál by tohle byl, kdyby ho tvůrci rozvedli, řekněme na deset dílů po padesáti minutách. Krásná učebnice amerického hororu, kterou provázejí více i méně známí režiséři. Je to bohužel jenom takový rychlokurz pro zájemce o horor. Pokud se v žánru orientujete, většinu informací budete znát, ale i tak si myslím, že vás tento dokument nezklame. Já si své oblíbené filmy vždycky rád připomenu a když zároveň narazím na některé co jsem ještě neviděl, jsem o to víc potěšený. Tento film splnil obě a velmi bych uvítal jeho rozšíření do několikadílného seriálu. Každá epizoda by so mohla zabývat třeba jednou dekádou, To by pěkně vyšlo na deset dílů a jsem si jistý, že by se ze seriálů stala pomyslná bible začínajících i pokročilých hororových fanoušků, ve které by si každý z nás našel své oblíbené kousky. ()