Čtyři péra

• Veľká Británia The Four Feathers

Barvitý historický snímek Zoltana Kordy Čtyři pera, natočený podle oblíbeného a mnohokrát zfilmovaného románu A. E. W. Masona, opěvuje anglické dobývání afrických území: boje se súdánskými vzbouřenci, zjednodušeně nazývanými derviši, v posledních dvou desetiletích 19. století se stávají barvitou kulisu pro osudy mladého důstojníka Harryho z váženého šlechtického rodu, jenž vzdá vojenskou dráhu a je proto svými kamarády i snoubenkou označen za zbabělce - dostane od každého z nich bělavé pírko. (LFŠ 2006) (oficiálny text distribútora)

liquido26

Nádherně udělaný výpravný barevný snímek, který má značně pomalý rozjezd, takže mě zezačátku docela dlouho nudil. No a ten příběh se mi taky příliš nezamlouval. Hlavní hrdina odejde z armády, načež ho za to jeho tři nejlepší přátelé a snoubenka označí za zbabělce (dostane čtyři bílá pera) a on, aby jim všem dokázal, že zbabělec není, tak se vydá do Sudánu, kam odcestovala jeho jednotka, aby jim ta pera vrátil. Nevim no, jestli by se takhle normální člověk zachoval, ale dobře :-) ()

d-fens

ocenenia : MFF Benátky 1939 - Súťažný výber ◘◘◘◘ MFF Cannes 1939 - jeden z filmov, ktorý mal byť zaradený v súťažnej sekcii plánovaného prvého festivalu v Cannes. Ten sa nakoniec kvôli vojne nekonal (retrospektívne film uviedli na festivale v roku 2002 spolu s ďalšími piatimi filmami - "Union Pacific", "Lenin v oktyabre", "La loi du nord", "Goodbye, Mr. Chips" a "The Wizard of Oz") (zdroj: wiki) ()

kinderman

Velkolepější a akčnější než Kapurova verze z roku 2002, navíc se několikrát dozvíme, jak to bylo tenkrát na Krymu. Ale stejně jako třeba na jihu Afriky (Zulu) nebo v Indii (North West Frontier) ani zde příliš nepátrejme po tom, co tam vlastně Angličané dělali...no, vlastně samé hrdinské skutky, jinak by nemohly vzniknout všechny ty báječné klasické dobrodružné bijáky. ()

fragre

Viděl jsem již dvě novější verze tohoto příběhu, totiž Čtyři pírka: Zkouška cti (2002) a Storm Over the Nile (1955). A trend je jasný: čím starší verze, tím je imperialističtější, a tím méně je nepřítel vnímán jako člověk. Ono stačí, když se Londýňané loučí s Kitchenerovou armádou jdoucí smýt "pohanu od Chartůmu". Sevřené šiky za obřadně nesenými prapory pochodují za zvuků řízných pochodů špalírem jásajících lidí a záplavou vlajek. Občas v nadšeném davu salutuje zestárlý veterán s hrdou slzou v oku. Orgie militaristického vlastenectví. Vcelku je možné, že to odpovídá tehdejší realitě. --- Ještě že aspoň pro kameramana byly mahdistické voje atraktivnější. Však taky tahle armáda složená z Arabů a z příslušníků sůdanských kmenů je se svou různorodou výstrojí a výzbrojí mnohonásobně barvitější než uniformované britské oddíly. Scény, kdy se téměř současně zvedají stovky velbloudů musulmanské jízdy, aby za divokého pokřiku jezdců vyrazili na zteč pod černým praporem, který velmi připomíná nynější prapor Daeše v Iráku a Sýrii, jsou asi nejpůsobivější, ač mnohé záběry exteriérů jsou rovněž excelentní. --- Co se mi však na této verzi opravdu líbilo, bylo zdůvodnění odporu hlavního hrdiny k vojenské službě. Chlapec byl celé své dětství masírován a citově vydírán vojenskou tradicí své rodiny. V jedné scéně z počátku filmu jeho otec praví k svému starému spolubojovníkovi, že chlapci (tehdy 15 let starému) nerozumí. Dal jej na nejlepší vojenskou školu v Anglii, polovinu společně stráveného času mu vypráví historky o slavných předcích, a nakonec jej přistihne s knihou veršů, a to dokonce od Shelleyho. ()

Kragujevac

Čtyři pírka je takovým tím tradičním dobrodružným filmem o bojích britského imperia proti různým koloniálním národům, v tomto případě afričanům ( již nevím jakého původu pravděpodobně Habešanům). Bitvy jsou celkem hezky provedené a mimo jiné se dozvíme i pár perliček z bojú Krymské války. Film je na nedělní odpoledne jako dělaný, ale to neznamená, že by neměl co nabídnout, ba právě naopak se na něj velmi hezky dívá. ()