L'assassino è ancora tra noi

• angličtina The Killer is Still Among Us (viac)

Násilné giallo. Příběh je založený na některých nevyřešených vraždách v Florencee. Studentka kriminalistiky rozhodne se rozhodne napsat článek o tajemném sériovém vrahovi, který terorizuje mladé milostné páry. Jak začne pátrat, časem se dočká telefoního hovoru s oplzlým obsahem, který ji varuje, aby dál v práci nepokračovala. Je zabiják její přítel, nebo někdo jiný? (Karlos80)

Karlos80

Neuvěřitelně odporné a špinavé pozdní giallo, často přirovnávané k tomu nejpodřadnějšímu a nejsurovějšímu co kdy v tomto subžánru vzniklo, viz filmy "Giallo a Venezia" (79) a "New York Ripper" (82). Skutečně žádný '70 vizuální bonbónek, tak typický pro některé gialla z tohoto období, nečekejte. Film natočený podle skutečného popisu sexuálního maniaka, který řádil ve městě Florencee, kde terorizoval mladé zamilované páry, případ nikdy nebyl vyřešen. Tmavé scény,nemocný-netradiční příběh, místy dobré napětí a atmosféra, překvapující rušivé a extrémní grafické násilí s perfektními gore injekcemi, díky kterým film zřejmě získal jistou úroveň proslulosti. Spešl syrové efekty byly výborné, stejně tak jako dobrá práce maskéra, ale to je tak asi všechno, celé to bylo jinak hodně chromé a převážně jsem se nudil a marně čekal v nějaké větší oživení. Úplně stejně jako kolegy mne zaskočil otevřený konec, a vůbec to vše co mu předcházelo, jestli to byl účel a režisér chtěl diváka zmást, nebo to to bylo přeci jen celé nějaké nedotažené a nesmyslné, těžko říct. Podle mně ten vrah nakonec přišel právě dotoho kina a sedl si tam vedle hlavní herečky. Zlý a nemocný film s velkým otazníkem, který diváka donutí se hluboce zamyslet (jestli to má vůbec smysl?) a zvolit si případně tu svou variantu a výklad. Je až s podivem že se na tomto Eurotrashu spolupodíleli přední taliánští tvůrci Giuliano Carnimeo ("Case of the Bloody Iris") a velký scénárista '70 gialla, Ernesto Gastaldi ("Strange Vice of Mrs. Wardh", "Torso" nebo "Case of the Scorpion's Tail"). ()

Flipnic

Když jsem hledal nějaké hodně drsné giallo, které by se dalo přirovnat třeba k extra-sleazy hustému flicku Giallo a Venezia (1979), narazil jsem tady na tohle ... Nějak se to občas vzpomínalo v ohledu, že se jedná o jeden z nejdrsnějších, nejúchylnějších filmů tohoto druhu a občas to bylo k výše zmíněnému filmu přirovnáváno. S natěšeností jsem si film pustil a postupně, ale s jistotou až do samotného konce, kdy jsem klapačku otevřel s výrazem totálního debila "úúúúéééáááá ....????", jsem zjistil, že to je všechno jen snůška keců a že se jedná o fakt hroznou blbinu ... Já fakt nevím, buď to prostě je volovina, nebo jsem to nějak nepochopil, nepobral ... těžko říct. V tom filmu se vůbec nic neděje, furt tam poskakuje jedna holka, která píše nějakou diplomku na téma "sérioví vrazi", na začátku filmu dojde k asi dvoum vraždám milujících se párů někde v automobilu u lesa ... no a ta kočka začne pátrat tak trochu na vlastní pěst, tak trochu za pomoci jiných odborníků (lékař, psychiatr, policie, profesor na univerzitě ...) po vrahovi. Ale prostě je to strašná nuda, strašně utahaný děj, nic se tam neděje, vražd je málo, nejsou nic extra (až na tu poslední ...), celkově je to divně natočeno, postavy nemají jako by k sobě žádný vztah, všechno si je tak jaksi podivně vzdáleno, z filmu nejde žádný prožitek ani napětí, i když se o něj film snaží ... Prostě divnost, nuda a na konci jedna vražda s detailní scénou odřezávání ženské bradavky a přirození (opravdu mistrovká maskérská práce!!! a taky pěkně nechutná ...). Přiznám se, že jsem vůbec nepobral, kdo je vrah a když najely titulky, tvářil jsem se jako nechápající školák - debil... Nevím ani, jestli tam bylo vyjádřeno, kdo vrahem je, nebo to vyšumělo do prázdna, hlavně že tam bylo na konci věnování nějakým studentům ... Prostě nelíbilo a za tu nechutnou scénu a trochu nahoty rozhodně hodnocení nezvednu... ()

giallo

Komentář obsahuje spoilery! L' Assassino è ancora tra noi. Proslulé, určitou kultovní aurou opředené giallo, které je velmi často spojováno s tím nejhrubším, co v žánru strarého dobrého gialla vzniklo. V 80. letech byl tento specifický žánr už značně vyčerpaný a režiséři proto inkliminovali ke dvěma jednoduchým věcem. Někteří přitvrdili v zobrzení násilí (Lo Squartatore di New York) a někteří v zobrazení erotiky (La Sorella di Ursula). Zhlediska uspokojení diváka, proto bylo nejlepší, vydat se oběmi cesty (Giallo a Venezia) nebo zdejší L' Assassino è ancora tra noi. Režisér Teti navíc ještě přidává určítý punc tím, že hlavní příběh zakládá na skutečných událostí, které hýbaly tehdejší Itálií. Konkrétně ve Florincii řádil masový vrah, který zabíjel mladé páry, jenž si jako místo milostných schůzek vybíraly oblíbený zapadlý lesopark. Ve filmu se na stopu manikaovi vydává studentka kriminalistiky, která se rozhodne šíleným vraždám věnovat svojí diplomovou práci a pokusit se ho tak i zastavit. Stává se tak terčem maniaka, který brutálním způsobem upokouje své choutky...Námět i příběh je proto velmi dobrý a patří rozhodně k tomu zajímavějšímu, co v žánru vzniklo. Bohužel zpracování filmu je na nižší úrovni, vše je velice tmavé a nuzné. Nevím, zda to měl být záměr tvůrců, ale u mě se to minulo účinkem. Všemi zmiňované gore-efekty mi přišly průměrné, ale v kombinaci se syrovým a značně depresivním hudebním doprovedem měly hloubku. Kámenem úrazu se tak stává pomalé tempo, kterému hned od začátku dojde dech a skoro nic se na plátně neděje. Zkrátka, abych to neokecával, dostaví se nuda. Je to docela škoda, protože závěr filmu byl velmi povedený a konec s určitým pošilháním směřem k divákovi v kině, byl dobrý. 2,5* P.S.: Přijde vám divné, že řádil v Itálii masový vrah, v zemi kdy vznilo na 300 žánrových giallo snímků, ve kterých se kuchalo jak o život? Mně tedy ne... ()

corpsy

Toto giallo ( či už rovno slasher ), začína najklišovitejšou scénou žánru, následný dej je predvídateľný, ako ranný svit, maník je odhadnutí v prvej sekunde a zvyšok sa nesie na vlne nudných výplní horor thrilleru 80. rokov. Čo ma však prekvapilo, je neštandardný záver, ktorý je rovnako prekvapivý, ako neočakávaný. ()

Gorehound

Silne priemerné. Samozrejme to nemá klasu a štýl 70s giallo peciek, všetko je také 80s sleazy "ušmudlane", myslím, že Gastaldi by takéto scenáre dával v 70s v polospánku. Keby to bolo aspoň poriadne kontroverzné, ale tá jedna gore scéna to nevytrhne. Často je to nechcene cheesy, občas prebleskne pekné prostredie a štýlová scéna, väčšinu času je to ale taká rutina. No a koniec sa dal tušiť, ale aj tak som ostal prekvapený. Teda nie tým naj spôsobom, ale rozhodne to bolo zaujímavé. Argento, Soavi a Bava pod vedením Argenta, napríklad, boli aj v 80s na inej úrovni. To len pre porovnanie. ()

pepua

Jedna, či dvě gore scény tenhle film nahoru nevytáhnou, nicméně druhá polovina filmu už nějakou tu atmosféru má, přeci jen by nebylo dobré navodit paranoidní pocity hlavní hrdinky, kdo že by mohl být vrahem hned v úvodu filmu (respektive samozřejmě, že ano, ale co pak?). Nicméně já jsem s výsledkem docela spokojený. (SPOILER - přeci jen, pokud si člověk před zhlédnutím filmu přečte, že je postaven na skutečných a dosud nevyřešených vraždách a spojí si s tím název filmu, vyústění příběhu se tak nabízí docela samo.) ()

JohnMiller

Úžasne slizké a brutálne Giallo ktoré sa svojim obsahom vymyká s tradičného klišé tohoto subžánru ale formou sem určite patrí. Ide o raritku ktorú som mal problém zohnať. Nakoniec som to po pól roku zohnal. Išiel o VHS rip ktorý tú vzácnu atmosféru dotvoril do dokonalosti. Je to samozrejme iba lacné béčko s neustálou statickou kamerou ale musím uznať že za niektoré umelecké pohľady by sa nemuseli hanbiť Bava spolu s Argentom. Tieň ruky nad mŕtvolou, obrezanie bradavky a vagíny, skvelé farebné osvetlenia a tak ďalej. V tomto smere ma prekvapil takisto atmosferický soundtrack. To čo som čakal som presne aj dostal, takže som spokojný. A ani mi nevadí že sa na vraha neprišlo aj keď divák presne vedel o koho sa jedná. S vydareného a nečakane nekľudného konca ktorý vysvetlil že predloha sa skladá zo skutočného príbehu, ma až zamrazilo. ()

kkarx

Málokteré giallo se může pyšnit tak hutnou atmosférou při vraždách a vlastně po vůbec po celý film. Zastřelení pistolí přitom na papíře zní pro diváka spíš jako "nudná" záležitost, kterou vidíte pomalu v každé tv kriminálce a do gialla snad ani nepatří. Jenže ten způsob, jakým je to natočeno a ten šok a děs obětí z toho dělá skutečně realitě velmi blízkou a nechutnou záležitost. Stejně tak vedení filmu, který je částečně ukazuje postupy policie v reálnějším světle, než na co jsme zvyklí z typických giall, kde se podezřelý často prochází s inspektorem po místě činu a vše je takové uhlazené. Temný hudební podkres tomu ještě přidává na efektivitě. Zohavení těl nožem nebylo až na jednu výjimku natolik grafické jako například samotné vraždy ve Fulciho New York Ripper, který přišel do kin o celé 4 roky dříve. Dále například Tenebre rovněž o 4 roky starší, též ukazuje víc grafické mordy, jenže Argento v nás neustále vzbuzuje pocit, že se díváme na mysteriózní film a umělecké dílo, které patří jen na plátno a to je vlastně dáno i komplikovanou fantaskní zápletkou. V tomto filmu jsou vraždy založeny na skutečných událostech a zaměřuje se jen na amatérské pátrání po vrahovi studentkou kriminologie. Resp, ona píše práci na toto téma a nechá se případem zcela pohltit až do stavu, že se stává lehce paranoickou. Jediné, co syrovost a chladnost filmu trochu narušuje jsou relikty z dob největší slávy gialla, kde se každý musí tvářit jako podezřelý nebo být trochu vyšinutý. Nakonec ta absence hustějšího děje je trochu dvojsečná. Na jednu stranu je atmosféra na prvním místě, na druhou může začít nudit. Dívka v hlavní roli mě ale potěšila, že to nebyla typická kráska, ale měla něco do sebe. Tohle není film pro všechny, spíše bych řekl, že naopak je pro velmi úzkou skupinku lidí, kteří mají rádi gialla a zároveň se chtějí podívat, až k jakým hranicím tento žánr může dostát. ()