Poklidný život dvou manželských párů z malé samoty rozvíří jen během jediné adventní noci příjezd svobodomyslného světoběžníka Rasta. Další z jedinečných příběhů spisovatele a dramatika Vladimíra Körnera v novém televizním filmu o lásce, vášni a věrnosti.
Příběh uznávaného spisovatele a dramatika Vladimíra Körnera byl inspirován několika motivy z románu "Dumala" od Eduarda von Keyserlinga (1855-1918). Jde o dávno zapomenutý román, z dávno zapomenuté a dnes již neexistující krajiny Východních Prus, z prostředí nudící se junkerské šlechty. Spíš z piety zůstalo zachováno jméno hlavní hrdinky a pár situací z vyprávění.
Vladimír Körner přenesl svoje komorní vyprávění do zapadlého konce světa v srdci Evropy v předvečer velké války. Zde jsou lidé bezpečně ukryti před světem v kruhu svých osudů, typicky nostalgický "fin de siécle", známý z tolika klasiků. Jejich osudy se protnou během pár zimních večerů a nocí spějících k fatálnímu Novému roku 1914, ukryti milosrdnou tmou v době adventního měsíce, kdy je nejdelší noc v roce a tajemnou krajinu překrývá sníh. Nikdo ještě netuší, jakou celosvětovou tragédii ten nastupující rok přinese. Jak říká klasik: všechna šťastná manželství jsou si podobna jako vejce vejci, ta nešťastná jsou každá jiná svým způsobem. V příběhu paralelně sledujeme mladého důstojníka Alberta a jeho novomanželku Karolu, i jiné manželství místního evangelického pastora Kociana. Je jako bludný kámen osamocen v "katolickém moři", má jen pár oveček, které si stráží jako spravedlivý soudce pravé víry a pravdy. On i Karola jsou si podivně blízcí svým osudovým údělem.
Poklidný a rezignovaný svět rozbije příjezd "ztraceného a marnotratného syna", světoběžníka Rasta. Vrátil se jen proto, aby prodal veškeré dědictví po rodičích a zmizel za moře, ten jediný světaznalec tuší, jaká se blíží v Evropě katastrofa. Během jediné noci málem rozvrátí manželství pastorovo, svede i manželku svého přítele Alberta, Karolu. Naláká ji možností útěku z bludného kruhu, vzbudí netušenou nenávist u přísného kazatele. Pastor Kocian, ten fanatik pravdy je málem dohnán k zoufalému zločinu, nastraží past na Rasta, do které nakonec spadne zcela nevinná oběť. Ale o tom nikdo netuší, pastor vychází nakonec jako očištěný z ďábelské lázně, jako spravedlivý muž v pravdě!
Vladimír Körner, prostřednictvím svého hrdiny Alberta, v jedné s úvodních scén říká: "Jsou koně, kteří se vrátí i do hořící stáje, aby umřeli v plamenech. Za svým pánem." Přesvědčí Albert zoufalým gestem svou ženu Karolu, aby jako správná důstojníkova žena zůstala s ním, smířena již navěky se svým údělem? Jako epilog zaznívá bubnování obecního bubeníka, že ono datum dne svaté Anny, den křtu vytouženého dítěte, bude bohužel také koncem jejich opět poklidného a zapomenutého světa.
Televizní film, jehož premiéru uvede Česká televize u příležitosti významného životního jubilea autora Vladimíra Körnera, nabízí divákovi nejen strhující příběh a filmovou podívanou, ale také herecký koncert Jitky Čvančarové, Vladimíra Dlouhého, jeho mladšího bratra Michala Dlouhého a Jana Zadražila. Režisérem filmu byl Milan Cieslar, který s Vladimírem Körnerem pracoval v minulosti na několika výrazných projektech, například festivalově úspěšném filmu "Pramen života" nebo "Krev zmizelého". (oficiálny text distribútora)

topi

Milan Cieslar mě zatím žádným svým počinem vyloženě nezasáhl, nedostal. Tak je to i s televizním filmem Sněžná noc podle scénáře Vladimíra Kornera, který mohl ze scénáře dostat určitě mnohem více, když vzpomenu filmy např. Adelheid nebo Údolí včel. Naštěstí vše vynahrazuje výborná kamera, solidní hudba, celkové lokace natáčení a vhodné dobové kostýmy, na kterých se podílela výtvarnice Evženie Rážová. ()

triatlet

Baladický příběh založený mmj. na vztahu k víře spěje k apokalyptickému konci, ovšem v závěru autoři překvapí téměř happyendem… Femme fatele – Karola (Jitka Čvančarová) – říká, že “závidí Italům, protože pro lásku i soucit mají jedno slovo – pieta“. Hudební režie Jana Jiráska podkreslovala vhodně atmosféru. Výchozí námět, kvalitní herecké výkony i navozená dobovost mohly pomýšlet na víc, ovšem Vladimír Körner podobně jako v Lovci vodního ticha zbytečně tlačil na pilu. Příběh, který stojí za zamyšlení, ovšem chybí mu silnější memento. Ta apokalyptická vize mi přišla zbytečně prvoplánová. Odpovídající televizní podívaná, které z piety k Vladimírovi Körnerovi přidávám podobně jako v Lovci vodního ticha čtvrtou hvězdičku... ()

Mozenrat

Má oblíbená Körnerovština je ve filmu silně cítit, ale není to ono. Možná to chtělo delší stopáž aby film skutečně člověka vtáhl do atmosféry té chvíle těsně před apokalypsou, která se chystala smést jednu historickou éru do šílenství dvou světových válek. Stejně tak charaktery a motivy jednání postav by si zasloužily víc času. Jitka Čvančarová mi nesedla - ne že by hrála špatně, ale nějak jí nemohu pořád odpárat nálepku Růžové zahrady. Dlouhý naopak sedl velmi, hudba a kamera taktéž. Na nebi za Sněžné noci tak dle mého názoru svítí mezi 3 a 4 hvězdami. ()

pakobylka

----- "Třeba je ďábel ženská ... To tě ještě nenapadlo." ----- Česká televize mě HODNĚ překvapila - a tentokrát příjemně. Snímkem, který má úroveň a styl. Promyšlený scénář s několika nečekanými zvraty je režijně velmi dobře zvládnutý, dokreslený krásnými záběry kamery a podmanivým hudebním doprovodem. Charaktery jednotlivých postav a motivace jejich činů jsou propracované do detailů - lidská duše je zkrátka daleko složitější, než se zdá: JSME "andělé" i "ďáblové" … berte nebo nechte být, stejně na tom nic nezměníte. ()

Historik

Bezesporu velmi dobře řemeslně natočený film, Cieslar je podle mne režisér s velikým filmovým citem, myslím, že je dost nedoceněný. Problém je ale v tom, že příběh samotný na mne působil jako něco už vícekrát viděného a čteného, postrádal jsem Körnerovu výlučnost, víc originality. U jeho příběhů většinou vím, že tohle nemohl napsat nikdo jiný, tady jsem ten pocit neměl. Byly tu určité motivy nebo situace, které jsou pro něj typické, ale celkový dojem z filmu je nevýrazný. Přesto se jedná o nadprůměrný film z produkce ČT. 70% ()

• Natáčelo se v Kryštofově Údolí, na dřevěné lávce Rudka - Doubravník a na zámcích Velké Březno a Jistebnice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Točilo se i evangelickém kostele v Libiši. Filmařům se nezdály kostelní varhany, byly proto namalovány jiné, jejichž kulisy v kostele zůstaly dodnes. (sator)
  • V scéne s požiarom si zahrala aj nevlastná dcéra majiteľa farmy, kde sa natáčalo, bola však premaskovaná na chlapca. Jeden kôň vybehol pri požiari von s horiacou hrivou, ale v skutočnosti to tak nebolo. Do hrivy mu vplietli zelené strapce a namiesto nich potom filmári trikom dodali na plátno oheň. (Raccoon.city)