Marsha Mitchell (Ginger Rogers), modelka na cestách, sa zastaví v južanskom meste, aby navštívila svoju sestru. Jej pobyt sa ale nezaobíde bez problémov, pretože sa stane svedkom vraždy miestneho reportéra. Za týmto ohavným činom očividne stojí Ku Klux Klan. Marsha sa rozhodne konať a teda pomôcť okresnému prokurátorovi Burtovi (Ronald Reagan) dostať zločincov pred súd. (matriosa)

Slasher

Osobně mi neva, že se tady ten anti-KKK film obešel bez černochů, což mu řada pisálků vyčítá (Warner Bros bez koulí...). Já spokojen. Sympaticky odsýpá, dobře vypadá, jasně popisuje kolektivní srabáctví maloměsta. K tomu Ronnie není jenom do počtu, jak jsem čekal, nýbrž je v roli čestnýho bojovníka proti bezpráví výrazný a fajn. Zaujme i zbytek hlavních rolí. Na závěr nechybí zapálený kříž <3 #Noirvember ()

pepo

Po nepredvidatelnych cestickach veduci strateny poklad. Kazdy bod obratu prekvapi. A nie iba obsahovo, ale aj zmenou zanru. Dostaneme sa tak od klasickeho noiru, cez sudnu dramu az po sektarsky (skoro)horor. Cele to drzi pohromade pribeho, myslienkovo aj formalne. Herci su vynikajuci a tempo ani na chvilu nepolavi. Jediny problem vidim v tom, ze Ronald Reagan nie je tak cool ako by sa patrilo. Velka chutovka. 10/10 ()

JohnnyD

Úplne fantastický príbeh, ktorý je aktuálny aj dnes, frajer Reagan (i keď vidieť ho tam je zvláštne a človek sa musí usmievať, aj keby sa nemal), brilantná Ginger Rogers, no najmä drsná atmosféra na pomedzí noiru a exploitation. Najprv som si vravel, že škoda, že je to béčko, ale to finále by v žiadnom áčku neprešlo. 9/10 ()

Anderton

Od začiatku do konca napínavý a pomerne málo predvídateľný drsný triler. Áno, ide predovšetkým o veľmi drsný krimi príbeh zo totálneho zapadákova, kde sa bojíte si ísť kúpiť aj zmrzlinu cez cestu, pretože sa môžete na niekoho omylom škaredo pozrieť. S prvým twistom by množstvo scenárov otáľalo až do samotného záveru, ale Brooks svoj príbeh veľmi rýchlo nakopne a postavy musia ihneď jednať. Každý podľa vlastnej inteligencie, morálneho kompasu, ale predovšetkým do výsledného riešenia musia započítať aj faktor strachu. Okrem scenára sa s ničím nepára ani réžia, samozrejme z dnešného pohľadu to násilie nepôsobí až tak šokantne, ale zase pôsobí šokantne, keď si uvedomujete, na ako starý film sa pozeráte. ()

mat.ilda

Cizinec není našinec a nikdo není tím, kým se zdá, dokonce ani taxikář... i tak se může jevit jižanské městečko, jehož obyvatelé mají na můj vkus kapku delší vedení, ale ten styl, ten styl! Vše je díky poválečným trendům krásně zaoblené a kovově lesklé, móda luxusní a pohled na Ginger Rogers výzvou k uchopení seberexlexního zrcadla s otázkou - Kam se poděla ženskost? - a to i přesto, že se patrně živila pouze kořínky... Jinak - pěkně děkuju za takovou adrenalinovou rodinnou návštěvu s překvapením, kterou Marsha ustála na filmovou dobu velmi uvěřitelně a vzhledem k nastavení společnosti vlastně i důstojně. Škoda, že to samé nemohu říct o Reaganově prokurátorovi, jako bych čekala, kdy přednese Zprávu o stavu Unie, což uznávám, bude patrně můj problém, jakož i o okatě přehrávajícímu Cochranovi, což bude zase jeho problém. Příběh sám, ač se zabýval odvahou postavit se nepravostem, nešel na dřeň, nenazýval pravými jmény a ve své zbabělosti šel dokonce tak daleko, že černochem nebyla ani klíčová oběť! On tam vlastně nebyl vůbec žádný černoch! Opravte si to tam. Viděno v rámci Season Challenge Tour, týden s filmem noir 40. a 50. let. ()

Flego

Ako mor rozmáhajúci sa vplyv Ku-Klux-Klanu medzi obyvateľstvom je v ostrom rozpore s poslednými čestnými ľuďmi. Chce to veľkú osobnú odvahu a statočnosť postaviť sa násiliu. Napatie graduje, postavy sú vykreslené dokonale, dynamická temná hudba pridáva na emóciach. Výborný film. ()

Dale

Veľmi silná výpoveď o zvrátenej organizácii, ktorá sa začala na juhu USA rozmáhať do nebezpečných rozmerov. Aj takéto filmy bolo treba, aby otvorili ľuďom oči. Síce môže byť trochu zvláštne, že vo filme o KKK nie je ani zmienka o afroameričanoch a obete sú len z radov bielych, ale vzhľadom na to, že film bol natočený v časoch, keď v USA ešte oficiálne vládol rasizmus, tak obete s tmavšou pokožkou by asi na divákov veľmi neúčinkovali, pre silnejší efekt bolo treba ukázať ako obete bielych. Ginger aj Cochran výborní a budúci prezident bol drsňák ako sa patrí. ()

liquido26

Noir jako řemen. Realistický, uvěřitelný a hodně silný. Ginger i ostatní herci jsou super. Jediná výtka, kterou mám je to, že sice kritizuje KKK, ale zcela se vyhýbá rasovým otázkám, což není výtka k filmu samotnému, ale spíše k době, ve které vznikl a k nechvalně proslulému filmovému kodexu. ()

ledzepfan

4 rudé stárs, sice s odřenýma ušima, ale přece.. Je fakt, že když ve filmu o KKK není jedinej černoch, může to vypadat na první pohled podivně, ale když pak divák slyší ty bubáky hrdě povídat cosi o tom kolik dobra městu přinesli, není těžké si domyslet kam se všichni ti černoši poděli.. Místy je to herecky nepřesvědčivé (teda, hlavně S. Cochran a D. Day jsou poněkud mimo relativně střízlivé a civilní herectví ostatních).. Místy je to zase jaksi přitrouble naivní, aby to následně nahodilo scénu překvapivě racionální či psychologicky uvěřitelnou.. Takže.. Chce to jistou míru tolerance, ale na film starý 70let je to chvilkama hezky mrazivé. ()

PKD

Australské i jiné exploitation H filmy fakt, nemusím takže, když jsem zjistil, že film jehož zmiňuje honajz2 v komentu k TMMP 74 má i svého totožného jmenovce a je to žánr a doba, po které jdu mnohem více než po extrémně násilných hororech, neváhal jsem dlouho. A dobře jsem udělal. Na ploše pouhých 93min. tu máme napřed zdánlivě klasickou noirovku, která se poté překlopí v psychologické drama (sequence, kdy Marsha po1. uvidí a ledovým pohledem sleduje manžela své sestry, protože ona ví a on ještě ne, jest ryzí Hitchock) následně pak pokr. jako soudní drama, aby pak v posl. 15min. divák dostal psychothriller s příměsí téměř gothického hororu. Právě za těch 15-20 závěr. minut, jsem se rozhodl dáti plný počet, páč tohlencto tak často ve filmech z této éry zase nevídám. Ten vskutku anti KKK byl prvek za všechny peníze, byť mi příjde, že hl. cíl by asi neměli býti běloši, ale co už. Zázvorka Rogersová umí očividně víc, než jen hopsati/stepovati s Astairem a i když je její výkon v rámci role minimalistický, nemám co vytknouti. Budoucí prezident byl též dosti fajn a ostatní to taky nekazili. A i když jsem čekal poněkud větší happyend (ta smrt 1 z hl. postav v posl. minutách mě dosti šokovala) ten plný počet dám. Silné 4.5 A až vám někdo řekne, ať při soudním líčení říkáte pravdu, tak to udělejte. Protože někdy...bývá cena za vaši ustrašenost a touhu ochrániti člena rodiny, až příliš vysoká. Všechna čest. Dnes by se to totiž těm šaškům z hollywůdu rozpadlo pod rukama a vylezla by z toho hyperagitka. Nejspíš. ()

radektejkal

Dokáži sni snadno odělit děj od pozadí; přece nehraje až tak podstatnou roli, zda KKK znamená Ku-Klux-Klan (něco brutálního jako nabíjení pušky) nebo fantastického jako Kill-Kennedy-Klan nebo obhroublého Kuš-Kušňu-Kušane (ve spojitosti s nedávným prohlášením jednoho ministra o privatizaci jedné společnosti). Jediný svědek vraždy lokálního reportéra, Marsha Mitchellová, se rozhodne muvit až s křízkem po přelíčení, a to až po vychloubačném výjevu v baru a drsném napadení manželem své sestry. Možná si absurdnost svého chování a současnou situaci uvědomila až s ranami bičem pod planoucím křížem (dost odfláknutým). ()

Martin741

Jo, Reagan bol najprv herec a az potom prezident tej velkej krajiny. Kazdopadne rezisersky genialne, pomerne neznamy reziser Stuart heisler sa predviedol, ona sa stala svedkom vrazdy - tak to je u mna vyborny namet na noir film. Ktosi tu spominal, ze Reagan ako herec sa snazi hrat sa na Bogarta ..... a mozno ze jo a mozno ze nie. Kazdopadne podal excelentny herecky vykon, do toho este na 50. roky perfektne kulisy a dialogy mimoriadne kvalitne. Asi tak na urovni filmov Sunset Boulevard alebo Maltese Falcon . 100 % ()

Topco

Atmosferický úvod do mestečka a desivé, až hororové finále. A medzitým samé dusno. Jednotlivec vs spoločnosť (zastrašovaná Klanom), žena vs švagor. Intro aj finále zahalené do noci, otváracie i záverečné titulky zasa do hmly. Pecka. ()

zette

Mam velkou radost, ze se mi v novem roce hned na zacatku povedlo videt takovou pecku. Vyborne drama, ktere buduje velmi pusobive pocit napeti a strachu. Kamera skvela, vyborna predevsim v momentu, kdy sestru poprve napadne, ze by jeji mily mohl mit neco spolecneho s vrazdou. Velmi dobre natoceny dobry scenar, zadna veda.-). Ginger Rogers neskutecne puvabna, potesi i pritomnost Reagana, ale nejlepsi herecky vykon podal Steve Cochran. ()

zigíš

Znamenitý, angažovaný noir (už ten tenzní začátek, bere dech) ze kterého, jednomu není, příjemně -na duši- jen škoda, že nejde, ještě víc na dřeň a neukáže obludnost xenofobie a rasismu, v mnohem ostřejším světle ()

vitekpe

Podivejte se, asi takhle... v mem osobnim tajnem zebricku nej herecek zlatych casu USA filmu je na tretim miste Ginger Rogers, a to pro svoji neutuchajici libeznost a roztomilost. Tudiz ode mne film, kde je tato moje oblibenkyne takto trapena, nemuze dostat plny pocet bodu v hodnoceni. :-) To je ale zaroven asi tak jedina (a uznavam, ze mimoradne subjektivni) vytka. Film ma plno silnych momentu, krasnych zaberu (ktere potesi oko noiroveho divaka) a dostatecne temnou naladu s fatalnim zakoncenim...Doris Day i R. Reagan jsou presni, S. Cochran je dokonaly, a ja jsem spokojen. :-) (Diky B. za tip!) 4++ ()

Gastovski

Velice napínavý noir s atraktivními, temnými kulisami jižanského maloměsta, kde soudcem, porotou i katem je Ku Klux Klan. Herecké trio G. Rogers / R. Reagan a především S. Cochram bezchybné. NoirFilmFestival 2021 ()

HVM

Mé z nejoblíbenějších Ginger Rogers a Doris Day spolu v jednom filmu? To jsem musel vidět! Božská Ginger, s léty ještě půvabnější (sic!), předvádí, že je stějně dobrá herečka jako tanečnice, a k tomu Doris, pozdější „nejstarší panna Hollywoodu“, v roli ženy plné touhy a vášně... Příběh je z těch, kdy jedinec stojí proti nepoměrné přesile a musí se rozhodnout, jestli se bezpráví podvolí, nebo vzepře. Nebyl by to film noir, kdyby rozhodování chvíli netrvalo, dobro a zlo bylo jasně vymezené a kdyby mrtvoly nepřibývaly s krutou pravidelností. Tentokrát to ovšem nebyl cynický detektiv v baloňáku nebo tvrdý chlápek zocelený válkou, ale křehká oděvní modelka, která myslí na budoucnost své sestry v očekávání... Právě to, jak Ginger postupně sbírá odhodlání a sílu k boji, se mi na filmu líbilo nejvíc. Naopak mě zklamalo, že ve filmu ani jednou nezaznělo pravé jméno onoho „Klanu“, který bojoval proti „cizákům ze severu“, a jeho obětmi byli samí černoši. Celkově ale solidních pět hvězdiček. ()