Runaways

USA, (2017–2019), 29 h 9 min (Minutáž: 42–60 min)

Predloha:

Brian K. Vaughan (komiks)

Virginia Gardner, Lyrica Okano, Ariela Barer, Gregg Sulkin, Kevin Weisman, Brittany Ishibashi, Rhenzy Feliz, Allegra Acosta, Ryan Sands, Annie Wersching (viac)

Seriál z dílny komiksové společnosti Marvel vypráví příběh o skupině mladých superhrdinů. Samotný příběh začíná, když šest teenagerů zjistí, že jsou jejich rodiče padouši. Poté se společně snaží odčinit zločiny rodičů a zároveň odkrýt tajemství svého původu. Kromě rodičů se totiž musí vypořádat i se svými záhadnými schopnostmi. (ArsenalEagle)

okkac

Opatrné 4*. Zajímavý koncept, kdy rodiče hrdinů jsou v podstatě padouši, ale ne až tak úplně ze své vůle, takže nejsou úplně jednostranní. Je tu tajemná církve a něco živého v podzemí (což právě jsou dle wiki ti Gibborim). První série je v podstatě jen rozjezd, jak se právě stali Runaways. Uvidíme co další. Season 2: Stejné jako předešlá řada. Jen se dozvíme více odpovědí. Stále slabší 4. ()

nash.

První řada tragická, skoro jsem to chtěl vzdát, druhá lepší, i když stále plná věcí, které nedávaly smysl, třetí nejlepší i když to trochu kazila náhlá změna hlavní dějové linky a poněkud prkenná Elizabetrh Hurley, která jako by sem navíc zabloudila z nějaké parodie. Potěšil i crossover s hrdiny série Cloak and Dagger, i když ten potenciál rozhodně nebyl využit naplno. Takže nakonec víceméně dobrý. ()

ARI50

Tahle banda děcek ze svými rodiči nepřesvědčila. Herci jsou v pohodě ale příběh málo nabidl což je pak o ničen chce to víc akce no uvidíme jestli se něco změní. ()

Hwaelos

Je poněkud zaužívaným nešvarem, že první série nových seriálů se čím dál tím častěji stávají jakýmsi prequelem k dalšímu dění. Přesto Runaways nabízejí zajímavou a neotřelou premisu - v očích každého teenagera jsou jeho rodiče tak trochu padouchy, takže proč by v tomhle jednom konkrétním případě nemohli být opravdovými zloduchy? Scénář bohužel obsahuje množství situačních klišé, momentů, kdy se hlavní hrdinové chovají nelogicky a náhody se tu kupí taky snad až moc okatě (jeden člen party má nadpřirozené schopnosti, druhý je schopný hacker, třetího poslouchá dinosaurus a čtvrtý je technologický génius - a to jsem zapomněl na holku, co umí létat, a asiatku s kouzelnou holí). Zároveň ale drží Runaways příjemně civilní tón, nechybí jim humor a poměrně schopní mladí herci. Opatrné čtyři hvězdy a očekávání, co se z toho vyvine. ()

JohnCZ

Asi nejodlišnější ze všech marvelovských seriálů, ale taky obsahově imo nejslabší. Zápletka se strašně dlouho rozbíhá a nevadilo by mi to, kdyby mě oslovily příběhy ústředních postav tak, jako tomu bylo v partnerském Cloak & Dagger. To se tady moc neděje, jelikož postavy po psychologické stránce moc nefungují a seriál působí možná až moc dětsky. Hodně věcí tu působí strašně nevěrohodně (už jen ta základní premisa děti vs. rodiče) a postavy nemají žádné zajímavé osobní příběhy - už jen proto, že je to partička zbohatlických výstředních děcek. Ústřední zápletka okolo Gibborim je ale přesto zajímavá a i přes její pomalé rozplétání mě to neustálé držení diváka v "co-se-to-sakra-děje" nejistotě u seriálu dost úspěšně upoutalo. I druhá série má pár dobrých momentů a docela povedené finále celé úvodní linky, které je však posléze tak nějak zazděno v podobě strašně klišoidního "body snatchers" pokračování, jehož druhé finále v průběhu třetí série již tak uspokojivě nepůsobí. V posledních 5 epizodách se řeší úplně jiná hrozba a na scénu přichází snad nejsměšnější záporačka z celého MCU. Mimo srandovního výstřihu zaujme akorát tím, jak strašně je napsaná. Srsly, ty její sebeparodické super-villain kecy jak z 90's seriálu, navíc dramaticky pronášené se silným britským akcentem, se fakt nedaly. :D Na druhou stranu mě potěšil crossover s Cloak & Dagger a důkladnější vykreslení dark dimension, které mi překvapivě pomohlo k většímu pochopení marvelovské verze magie, jejíž moci mj. využívá i Doctor Strange. Stejně tak výsledný dojem pozvedlo docela pěkné a pro postavy uspokojivé series finále, které je možná fest přeplácané, ale vzhledem ke zbytku seriálu nikterak nečekaně. Přesto jsem však ze seriálu poněkud rozpačitý. Občas tomu chybí směr nebo pevnější uchopení, občas je to fakt přehnaně naivní a to i na poměry marvelovské komiksárny. Dobrej opening tho. Siddhartha Khosla je talent. ()

Adasin

Parta dětí jako hlavní hrdinové mohou sice odradit, naštěstí Runaways nestojí jenom na nich a mají i co nabídnout. Rozhodně je nezatracujte už po přečtení obsahu zde. -------------------- PRVNÍ série: Po lehkém zklamání z X-Men: Apokalypsa, jsem měla obavy ohledně toho, že hlavními hrdiny budou teenageři. Tady se naštěstí žádný miscast nekoná, mladí herci jsou výborní a hlavně sympatičtí, bez problému seriál utáhnou, i když jejich rodiče mají také hodně prostoru (i u nich je casting povedený - Marvel ví, jak najít ty správné herce). Ze začátku tu byl příjemný nádech tajemna a líbí se mi, že ani po rozplynutí toho nádechu seriál neztratil nic ze svého "kouzla." Další povedenou věcí je soundtrack - od znělky až po dobře zvolené songy v jednotlivých scénách. Finále na mě prozatím působí trochu rozpačitě a je dobře, že už je jistá další řada, Runaways totiž končí takovým způsobem, že chcete a potřebujete vědět, co se bude dít dál. Před zhlédnutím bych nevěřila, že to napíšu, ale těším se na další sérii, tady je to hodně blízko tomu nejlepšímu od spolupráce Marvelu s Netflixem. -------------------- DRUHÁ série - Aspoň v první polovině (tak do 7. epizody) pokračuje v nastaveném standartu – tajemno ji sice pryč, ale bavilo mě odhalovaní pravdy o Jonahovi a celém Prideu. Bavila mě víc linka rodičů než dětí (což by hádám, mělo být spíš naopak), děti mě občas i trochu nudily (jejich rozpory už mi nepřijdou tak zajímavé nebo dobře zahrané, ale dětští herci stále obstoujní). Akorát Carolina začíná být skoro až otravná. Potěšila virtuální realita (kde Jonah uvěznil uvězněn Victora) a to, že v Comptonu je vesmírná loď. Jonah mě mimochodem pořád baví – stále dobrý záporák, ať už má jakoukoliv fyzickou podobu. Objevil se zde i stroj času – to je sice moc pěkný, ale v MCU žádná novinka (např. Agenti S.H.I.E.L.D.). Vrchol série přišel paradoxně už v polovině u 7. epizody Last Rites, kde se střetly dva plány - dětí a rodičů – záchrana mimozemšťanů (Gibborimů) X zničení lodi Gibborimů. Právě od zničení lodi Gibborimů to šlo dolů, projevilo se roztažení série na 13 epizod, několik dílů bylo skoro až zbytečných a vyplněných balastem. K tomu mě Desser svým způsobem mluvy pěkně s*al. A boj dětí proti rodičům taky nebyl kdovíjak záživný. Ještěže zůstává linka s Gibborimy, kvůli nim se podívám na případnou další sérii. -------------------- TŘETÍ série - zklamání, oproti zbylým dvěma dost sešup. Postavy už nejsou zajímavé, ani dospělí, ani rodiče. Citové výlevy jsou z naprosté většiny otravné a pokaždé u nich hraje příšerně přeslazená hudba, která mi už v půlce série vyloženě lezla krkem. I jejich vývoj se víceméně zastavil a linka Nico by byla možná zajímavá, ale jindy a jinak. Také si myslím, že bylo opravdu zbytečné dávat takový důraz na lesbický vztah Caroliny a Nico, a používat tolik trapných klišé jako záchrana na poslední chvíli, boj proti ovládanému příteli atp. ----- První čtyři epizody se ještě zabývaly linkou Gibborimů, což bylo již v předchozích sériích na seriálu jednoznačně to nejzajímavější. Z předešlých sérií tu bylo načrtnuto několik dějových oblouků, které tato linka zastřešovala a všechno to drželo pohromadě. Čekala jsem nějaké velké vyvrcholení, kdy by za nastavených podmínek mohlo zařvat docela dost postav, a přitom by ta jejich smrt nebyla nějak pitomá nebo zbytečná. S koncem čtvrté epizody to ovšem bylo spláchnuto do hajzlu. V tu chvíli se totiž do popředí prodrala vedlejší dějová linie se schopnostmi Nico – Gibborimové tak vyřešeni v jedné minutě a všichni posednutí přežili, jelikož se v následujících epizodách ukázalo, že je lze zachránit, aniž by trpěli nějakými následky z posednutí. No a pak je tu druhá větší polovina série, ve které se řeší magie a Morgan Le Fay. V komiksech celkem mocná a respektu hodná postava zde vypadá směšně, v tom kostýmku s prominutím jak k*rva. Její plán? Klasika, ovládnutí světa, nijak zajímavé a nudné. Nechybí pokus o poštvání postav proti sobě navzájem. V deváté epizody přišla jistá naděje na celkem důstojný konec se smrtí jedné z hlavních postav, což zbytek party dost poznamenalo. Jenže poslední epizoda to zabila. Poslední epizoda je jednoznačně nejhorší z celého seriálu – strašná zhovadilost idiotsky kopírující zápletku s cestováním časem v Avengers: Endgame. Nechápu, proč tam tohle vůbec ještě tahali. Mám tušení, že to byl původně náběh na další sérii, leč seriál byl tak jako všechny ostatní seriály z MCU (nezáleží na stanici/službě) zrušen, takže se zřejmě jedná o závěr šitý horkou jehlou, a podle toho to taky vypadá. V tomto případě jsem tedy ráda, že se dál pokračovat nebude, protože kdyby další série měly vypadat jako ta poslední… 7/10 () (menej) (viac)

ArsenalEagle

Ve své podstatě hodně zvláštní a hlavně originální seroš, který se vymyká zaběhnutým hrdinským seriálům posledních let. Opravdu pozvolný rozjezd, který trval prakticky celou první sérii, abychom se dostali k těm pravým "Runaways". Polovina dílů je tedy spíše seznamovací, někdy dochází i k více úhlům pohledů na jednu událost. V té druhé části se konečně rozproudil samotný děj. K seriálu mě přivedl James Marsters (což je k popukání, neboť to je právě on, kdo v hromadě nesympatických postav hraje jednoho z největších dementů). Můžu jen doufat, že se v další sérii bude něco dít. ()

Lenka.Vilka

Konečně mám shlédnuto a mohu hodnotit jako celek. Čili hodně pozitivně. Celou dobu si říkáte, že víte co a jak a potom vám nevadí, když vám dojde, že to je jinak. Doporučuji shlédnout v "netflix style", potom si to užijete. A snáze odpustíte scénáři i to teen drama kolem. Ale na druhou stranu. Tohle je teprve začátek. ()

Radiq odpad!

Tohle je zatím největší nuda cinematic marvel universe. Plný teenagerskejch děcek z bohatejch a divnejch rodin, bez špetky humoru, vážné jak koroptev v závěji. Většinu času se tam nic moc neděje, vše strašně protahujou, než se něco dozvíme (a ten konec první série je utlej vlastně před tím, než se má začít dít něco zajímavého). Furt omílaj mrtvou kámošku/dceru a my se jen snažíme dovědět proč a co se stalo a co se děje a odpovědi choděj hrozně pomalu. Samozřejmě mezi postavami musíme najít všechny rasy, pohlaví a typy lidí s nejrůznějšíma znalostma/schopnostma. Superschopnosti jsou... no... divné a celá partička byla jak ze seriálu Scooby Doo. Pak se nám tam do děje sere nějaká strašná církev/sekta a něco, co si říká Pride (asi taky sekta). Pak se tam začne polemizovat i o cestování v čase (jako vysílání v takové malé TV, chch), což mě úplně odrazuje. Ale co je nejhorší, tak výběr obsazení jak mezi rodiči, tak mezi dětmi. Úplně nejhorší je šikmooká emo pizdička, kterou bych nejrač okamžitě zabil. Casting snad dělal někdo s talentem pro výběr nejmíň sympatickejch lidí. No, možná dva-tři se povedli, ale jinak mě většinou srali. Celé je to prostě takové divné... a nudné... 2. série: no, tak je to oficiálně sračka. Nejde jen o tu sektu Vesmírných lidí, ale jak rodiče, tak děti jsou nesympatičtí herecky a vlastně i těma rolema, co hrajou. Furt dokola - moc se kecá, řeší se vztahy a vznikají problémy a to vše jen kvůli tomu, že někdo někomu něco zatajil nebo lhal nebo udělal, co neměl - jak mezi mladejma, tak mezi starejma. Je tam prostě hodně hluchoty a klišé. A tak nějak jsem si všiml, že tam je vlastně nějak moc ženských rolí. Tolik, že je potřeba tam mít i lesby. Jinak furt jsem si říkal, koho mi to ten Jonah připomíná... a přišel jsem na to, že asi Vláďu Hrona, chch. 3. série: úplně jsem musel přehodnotit svůj názor na tenhle seriál - a to ještě k horšímu. Je toho tolik, co se dá o téhle sérii napsat a je to všechno negativní. Ani nevím, kde začít. Hromada scén je tam strašně patetickejch, podkreslenejch sračkoidní hudbou podobného ražení. Není to vtipné, chytré, zábavné ani dobře vymyšlené. Právě naopak. Většina všeho mě tam sere. Nesympatizuju vůbec s nikým - ani s dětma, ani s rodičema, ani s mimozemšťanama a nic. Nějak se s žádnou postavou nedokážu ztotožnit, fandit jí, soucítit, přát jí přežití. Všechno je mi u prdele. Přemejšlím, jestli tam vůbec byla nějaká postava, která by nebrečela. Úplně mi to připomnělo podobně trapně zkaženej seriál, kterej takovej vůbec být nemusel: lékařskej seriál Chirurgové - tam se to taky všechno posralo trapárnama typu: vztahy, pitomé problémy, emoce, moc keců, rasově a genderově vyvážení herci (vesměs nesympatičtí) a minimálně 1 homosexuální vztah. Tady je to to samé - místo aby se to soustředilo na superschopnosti, mimozemšťany a napětí, vždy nás to semele svou trapností. Zpět k těm lesbám - absolutně neuvěřitelnejm lesbám. Jejich vztahu jsem od začátku nevěřil ani chlup na frndě. Vůbec z toho nečiší láska nebo sex (měl ho v tomhle seriálu vůbec někdy nekdo?). Vidím jen dvě heterky, kterejm rešisér nakázal se co chvíli cucat. A pak ten dementní děj - ten co se týkal církve a mimozemšťanů mě nebral hned od první série. Ale tady najednou v polovině mimozemšťani došli a přišlo něco mnohem hroznějšího. Totální výsměch je nápad se začarovanejma mobilama, potažmo sekta opravdovejch čarodějek. Ale to nejhorší teprve přijde v posledním díle, kde se objeví snad poslední sračka, která tomuhle seriálu ještě chyběla - cestování časem. Logika často hapruje takovým způsobem, že by to bylo podezřelé i divokejm sviním. Třetí sérii jsem opravdu přetrpěl. Celej tenhle seriál bych z Marvelího univerza úplně vymazal - vůbec se to tam nehodí. Možná za to může televizní stanice Hulu, což bude asi nějakej primitivní africkej kmen amatérů. Po hodinách trpělivosti to prostě sklouzlo do čistého odpadu. Nenechám se zblbnout ani tím, jakej tomu navlékli pěknej kabátek. () (menej) (viac)

viperDavid

První sérii zatím nehodnotím nijak nadprůměrně a má to svůj důvod. Sice zajímavé, ale muselo se čekat dlouhých 10 dílů, než to začínalo brát na obrádkách a to je moc dlouho. Některé díly byly i docela nudné a ne tolik zajímavé a něco je alespoň pro zatím nedořešené. Uvidíme co vznike dál. Na druhou serii se těším a těším se, že mě překvapí. ()

dragon94

Tak první díl byl vynikající zbytek jen průměrnej maglajs, ve kterém se vlastně vůbec nic nestalo. Myslel jsem, že to bude jedna taková jednohubka, která skončí ve finále, ale poslední díl vůbec nic neuzavřel. Asi nás čeká další série, ale upřímně ten příběh co rozehráli v té prvnísi nezaslouží dalšího natahování a ani na to dle mého nemá. 3* 45% ()

kenkaku

Tohle je buď příliš pro náctileté nebo OPĚT seriál dávkuje informace pipetou. Po dvou epitodách naproto nic nechápu a nebaví mě to... takže #3 už nedám. ()

iXtr3m3

Čakal som viac. Originálne síce to je, ale inak nič viac, čo by ma malo zaujímať dlhšiu dobu. V podstate z väčšej časti vlastne sklamanie podobne ako Cloak and Dagger. ()

Gogo333

Předlohu neznám, ale šlo o Marvel a měl v tom být raptor, tak sem to zkusil. Kupodivu mě to hned chytlo. Celé je to takové netradiční a o proti jiným superhrdinským seriálům prostě jiné. Hlavní hrdinové jsou děti, kteří přistihnou své rodiče při okultní vraždě a rozhodnou se udat své rodiče. Když shání důkazy a šťourají se v práci rodičů, zjišťují daleko horší věci a odhalují různá tajemství. Bohužel rodičům velí podivný muž, kterému nevadí jít přes mrtvoly a tak to děcka nemají lehké. Sice seriál není tak líbiví, ale to tajemství a napětí mě nutilo sledovat dál a dál. Obsazení v rolích rodičů je kupa známých tváří, role dětí se chopily pro mě neznámé herecké hvězdičky. Schopnosti dětí jsou taky rozdílné - hispánka má velkou sílu, asiatka umí pomocí žezla "kouzlit", černoušek to umí dobře s pc, bloncka umí létat a házet světelné koule, hezounek je vynálezce a používá rengenové brýle nebo rukavice střílející tlakové vlny a na konec holčina s barevnýma vlasama má ochočenýho raptora. Finále bylo hodně silné a jsem zvědav, co čeká děti dál a jak se z toho maléru dostanou. Druhou řadu už netrpělivě vyhlížím. 70% ()

zelda82

Ze začátku je to hodně pomalé, skoro až meditativní, což je v příkrém kontrastu k tomu, že hlavní hrdinové jsou banda teenagerů. Po první sérii každopádně spokojenost, těším se na tu druhou. ()

char_t

První sérii jsem ještě dotáhl. Moc se mi nechtělo, pravda, seriál je hodně mířený na teenagery, klišé střídá klišé, inteligence taky moc nepobral... Ale celkem ucházející zápletka mě donutila počkat si, jak to dopadne. Druhá série ale začíná tak neskutečně stupidně (vč. hereckých výkonů na úrovni podprůměrné telenovely), že už na to nemám nervy a vzdávám to. S1 55 %, S2 20 % ()

gumbo

Beverly Hills 902 10 meets Heroes. Na to aby to mělo tempo je tu moc postav a moc vztahů mezi nimi. V hlavních rolích je tu nejen těch 6 dětí, ale i jejich rodiče. Všichni mají nějaká tajemství, která se musí řešit, jenže je jich tolik, že to po chvílí ztratí na zajímavosti a intenzitě. Většinu času je na plátně nějaká skupinka, která dumá a hlasuje o tom co udělá, aby se pak spontáně rozhodla udělat něco jiného. Takže první série, ikdyž měla jen 10 dílů, byla strašně předlouhá a nic se v ní prakticky nestalo. 50% ()

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (viac)