Runaways - Season 1

(séria)

VanTom

Chybou (by) bylo koukat na Runaways jako na komiksový superhrdinský seriál, jelikož se tu žádná akce (snad až na dvě výjimky) nekoná a nadpřirozené schopnosti některé postavy nemají vůbec, zatímco další je teprve nárazově objevují. Tohle je prostě trochu jiný teenagerský kousek, kdy nesourodá partička outsiderů zjišťuje, že jejich bohatí rodiče nedělají zrovna hezké věci, takže se je rozhodne odhalit a postavit před spravedlnost. Jenže nic není tak jednoduché ani jednoznačné, jak se na první pohled zdá, stejně jako motivy, názory či jednota dětí i dospěláků. Pomalé tempo dávkuje informace střídmě a s řadou flashbacků až do konce sezóny, spíše se zaměřuje na přelévání citů (tzn. samozřejmě i spárování) členů obou „znepřátelených“ skupin. Na to, jak mě zpočátku málokdo z té spousty (anti)hrdinů zaujal a jak dlouho se tu vlastně nic nedělo, mě další Marvelovský, s profesionální péčí ošetřený zářez konstantně bavil. 7/10 ()

BaronMartin

Runaways a vlastně i celá tahle young adult část Marvel vesmíru je asi nejméně známou součástí MCU a vsadím se, že existuje tuna zarytých fanoušků tohoto universa, kteří o tomto seriálu, nebo třeba o sesterském Cloak & Dagger, nikdy v životě ani neslyšeli. A po první sérii Runaways musím bohužel tak trochu konstatovat, že se jim vůbec nedivím. Na rozdíl od jiných MCU seriálů, ať už ABC a jejich Agenti S.H.I.E.L.D.u či Carterová, nebo Netflixovská Defenders sága, první řada Runaways není absolutně ničím výrazná, nemá žádný opravdu parádně zpracovaný prvek, kterým by zaujmula, a celou dobu se tak nějak mrcasí v průměru. Abych úplně nekřivdil, je to dost možná způsobené tím, že jednoduše nejsem cílovka - seriál je totiž převážně určen pro teenagery a puberťáky ve věku kolem 15 let a taky tak vypadá (teda většinou, o tom ale až později). I přes to si ale myslím, že existuje spousta lepších seriálů s touto cílovkou, které mají mnohem více co nabídnout, než právě Runaways, nebo minimálně jejich první řada. Začal bych asi postavami, prvně samozřejmě těmi hlavními. Sledujeme tady šestici „superlidí“ tvořící právě tým Runaways a hned na začátek musím ocenit, že se jedná o poměrně variabilní postavy, jak povahově, tak schopnostmi. Je zde chytrý nerd Alex, wicca gothic Nico, Karolina, od malička vychovávaná v církvi, vynalézavý sporťák Chase, Gert se svým dinosauřím mazlíčkem a na závěr i mladá Molly se supersílou. Už při tomto výčtu postav ale některé možná napadne to, co je i poměrně dost nepříjemný problém samotného seriálu - ty postavy jsou neskutečně klišovité a šablonovité. Většina z nich jsou ty nejvíc typické archetypy, co se v teenagerských seriálech objevují od nepaměti (nerd, šikanátor, pěkná holka, introvertka,...) a bohužel si s nimi seriál nijak zvlášť nepohrává, i když u některých se je snaží trošku rozvíjet. Taky, já upřímně Runaways z komiksů moc neznám, ale co jsem tak pochytil, celkem dost velkou část tohoto supertýmu tvoří vztah ostatních členů k Molly, která je nejmladší, je v podstatě dítě a ostatní ji svým způsobem vychovávají. O tuhle potenciálně zajímavou interakci ale v seriálu kompletně přicházíme, jelikož Molly je sice mladší než ostatní, ne ale nijak výrazně (je mladší o max. 2-3 roky), tudíž žádná rádoby rodičovská dynamika nedává moc smysl a tvůrci se o ní ani nepokouší. Místo toho dostáváme asi tunu romantických dějových linek, které si pod slovním spojením „romantické linky v young adult seriálu“ asi každý umí představit :D Každopádně, jak jsem již říkal, celkem mě baví ta variabilita samotných schopností, které dohromady tvoří poměrně zajímavý mix. Druhou stranu barikády tvoří rodiče těchto hlavních postav, kteří zde zároveň slouží jako hlavní záporáci. U nich je největší problém to, že jim seriál věnuje enormní množství prostoru (který vlastně vůbec nepotřebují), místo toho, aby více vykresloval právě děti a jejich mnohem zajímavější linku s objevováním toho, co jsou jejich rodiče zač. Navíc, většina rodičů má poměrně dost plochý charakter a nejsou nijak extra výrazní, výjimkou je Victor Stein, Chasův táta, který je výrazný tím, že je to agresivní a násilnický kretén :D Ale stejně mě bavil asi nejvíc. Poslední postava, která stojí za zmínku, tak je Jonah, který je takový nejhlavnější záporák a mastermind stojící za vším, co se děje. Na něm je asi nejzajímavější to, že ho hraje stejný herec, jako Dr. Dooma v původní Fantastické čtyřce :D Jinak je to ale poměrně fajn padouch, jehož motivace, cíle, origin nebo třeba backstory sice nejsou vůbec vysvětleny, ale jinak je poměrně charismatický a není špatný. Teď každopádně, když máme postavy za sebou, chci zmínit ty největší problémy Runaways. Tak zaprvé, první série vůbec nepůsobí jako ucelený příběh. Finální epizoda v podstatě vůbec nic neuzavírá a ani nepůsobí jako finále, prostě jenom jako další díl s cliffhangerem na konci. Vlastně, když se na to podívám jako na celek, první řada Runaways působí jako jedna velká vysvětlovačka, expozice a příprava do budoucna, při tom ale zapomíná vyprávět jakýkoliv samostatný příběh a fungovat jako samostatná série. Příběh by se dal shrnout v těchto bodech: děti zjistí, že jejich rodiče jsou zlí - najdou důkazy - přemýšlí, jestli je udat. To je tak nějak všechno a tohle fakt není dostatečně nosný děj na to, abyste kolem něj mohli vytvořit celou sérii seriálu a nazývat to sérií :D Zadruhé, Runaways jsou seriál pro teenagery. Co to znamená? Znamená to, že tu jsou neskutečně hloupé scény a dialogy, které spíš působí, jakoby je puberťák psal. Některé rozhovory zabíhají až do trapnosti, navíc postrádají logiku a já tak trochu pochybuju, že takhle se spolu v realitě někdo baví :D Tohle by nebyl takový problém, kdyby byl seriál opravdu určen jen a pouze pro teenagery. Jenomže Runaways čas od času přijdou s nějakou scénou, která jakoby vypadla z úplně jiného seriálu a která se do seriálu s takovouhle cílovkou vůbec nehodí. Runaways jsou schopni v jeden moment řešit poměrně hloupoučký superhrdinský příběh, o scénu později ale najednou naprosto přepnout a řešit témata jako znásilnění holky v bezvědomí, nevěra v manželství, týrání dítěte ze strany otce, atd. Působí to, jakoby tvůrci prostě psali televizní seriál pro puberťáky, ale čas od času si řekli, že mají chuť psát něco dospělejšího. A tahle nekonzistence, kdy dostáváme relativně závažná témata a k tomu hloupě napsané dialogy, to je fakt hrozné :D Dále, Runaways jsou samozřejmě televizní seriál, tudíž neměli úplně nejvyšší rozpočet. To se projevuje hlavně na efektech, které prostě nejsou nejlepší (i když jsou zde výjimky - třeba dinosaurus Old Lace vypadá občas velice dobře - bylo na něj totiž použito jak CGI, tak praktických efektů, přičemž právě praktické efekty jsou dosti povedené), vizuálu, který prostě působí hrozně levně, a také třeba na hudbě, která místy zní vyloženě jako nějaká no copyright hudba zdarma z youtubka (a třeba ústřední melodie je extrémně otravná a po asi 2. epizodě už jsem jí měl plné zuby :D). Na závěr, Runaways si určitě najdou svoji cílovku a své fanoušky. Pokud vám je kolem 15 let a hledáte superhrdinský seriál se středoškoláky, který vás zabaví a u kterého nemusíte nijak extra přemýšlet, hádám, že vás Runaways mohou zaujmout. Pro mě to ale prostě úplně není - místy hloupé, triviální, až dětinské dialogy typické pro teenagerský young adult seriál, které se ale mísí s poněkud dospělejšími scénami tvoří velkou nekonzistenci a já vlastně nevím, pro koho tvůrci Runaways dělali. Postavy nejsou příliš zajímavé (alespoň pro mě), hlavně kvůli jejich šablonovitosti, navíc první sérka působí jenom jako jeden velký set-up pro další série a tvůrci tak trochu zapomněli, že by to mělo mít taky svůj vlastní uzavřený příběh. Hádám, že si to své fanoušky najde, já mezi ně ale zatím nepatřím :D Young adult seriál pro teenagery, který tak bohužel vypadá - hloupoučké, prvoplánové dialogy, šablonovité postavy, místy je přítomná i taková lehká trapnost. Kromě toho má první řada Runaways triviální děj, který navíc nepůsobí jako plnohodnotná série, ale spíš jako nějaký pilot pro budoucí díly. Čistý průměr. Hodnocení: 53% () (menej) (viac)

nash.

Na jedné straně banda nesympatických děcek, která dokonale vystihuje definici zlaté mládeže, na druhé straně banda jejich rodičů, bizarních zbohatlíků, kteří jsou zlí, ale pak zase nejsou i když vlastně jsou, takže v tom nemá jasno divák ani jejich děti, které proti nim bojují, nebojují a pak zase jo. Celé je to vizuálně křiklavé, líčení přehnané, takže mimika postav se ztrácí pod vrstvami pudru. Jako třeba máma připravující doma snídani nalíčená a vystrojená jako by právě slezla z mola na módní přehlídce. Jedinou schopnost, která mě pobavila má Molly, která sice zvedne dodávku, ale pak znaveně klesne a musí se prospat. Celkově zatím nic moc. Deset dílů první řady bylo víceméně o ničem = Naši jsou padouši - A co s tím uděláme? - Zveřejníme to – Nebo raději ne - konec. A co dělá hlavní padouch? Kope díru. ()

Likan7

Je to tedy dost divočina zatím. Běhá tu dinosaurus, jsou tu takový (ne)X-Meni a nikdo mi zatím pořádně nic nevysvětlil. Seriál má ale solidní tempo, skvělý soundtrack a minimálně v prvních dílech ta tajemná linka funguje skvostně. Škoda slabší druhý poloviny, ale stále je tu dost zajímavých otázek, které by mohli seriál sunout kupředu. ()

silentname

Neviem ako sa stalo, že som nanapísal nič o tomto seriáli. Ale okay, poďme si niečo o jednotlivých sériach povedať. "Runaways" bolo pre mňa po "Inhumans" skutočne skvelou zmenou. Kým ten seriál do seba napchal všetky klišé, ktoré mi len napadnú, tak tento seriál išiel trošku inou cestou. Trailer niečo sľúbil a 1. séria to aj dodržala. Objavujeme schopnosti našich hrdinov, spoznávame ich, rovnako ako aj ich rodičov, ich vzťahy, ich minulost a podobne. A čo ma na sérii asi najviac chytilo bolo, že to pôsobilo veľmi reálne. Nemal som problém uveriť, že ide o rodičov a deti a je skvelé, že skrz všetko, čo ich rodičia spáchali, cítiť, že majú svoje deti radi. A nechcú im ublížiť, ani nechcú dovoliť, aby im bolo ublížené. Najradšej by ich zobrali domov a dali všetko do poriadku, lenže ono to nie je také jednoduché. Plus niektorí z našich rodičov majú trošku temperamentnejšie alebo agresívnejšie povahy. A to všetko trochu viac komplikuje. Ako otvorenie to podľa mňa fungovalo skvele a rozhodne ma zaháklo na to, aby som chcel vidieť viac. Plus už len z titulu, že "Runaways" sa reálne stanú až na konci tejto série. Ale tím už boli oveľa skôr. Hodnotenie: A- ()