Tamara Dreweová

• Slovensko Tamara Drewe (festivalový názov) (viac)

Mladá novinárka a autorka fejtónov Tamara Drewe (Gemma Artertonová) sa po rokoch vracia do svojho rodiska na malebnom anglickom vidieku, kde prežila detstvo. Dôvodom jej návratu do rodnej dedinky v Dorsete však nie je potreba odpočinúť si či zaspomínať, ale zrekonštruovať a predať svoj rodný dom po smrti matky. Jej prítomnosť však vyvolá u miestnych starousadlíkov nebývalý rozruch a rozvíri inak stojaté vody pokojného vidieka. Tamara zisťuje, že súčasný anglický vidiek je oveľa zábavnejší než ten klasický, je plný pompéznych spisovateľov, bohatých víkendových obyvateľov, buržoáznych bohémov, nadržaných rockových hviezd a, samozrejme, domácich zvierat a dobytka, hlavne kurčiat a kráv. Ale kto si chce na vidieku užívať, nesmie sa báť špiny. A tak mladá žena v dedinke svojej mladosti obráti život miestnych obyvateľov hore nohami. Tamara, kedysi škaredé káčatko, sa premenila - s malou pomocou plastickej chirurgie - na neodolateľnú krásku. Kamkoľvek sa mladá žena pohne, sprevádza ju závisť, vášne, klebety a ohováračky. Pobláznení starousadlíci sa užierajú rôznymi chúťkami, žiarlivosťou, závisťou, ľúbostnými aférami a najrôznejšími ambíciami. Tamara nad nimi vládne najmocnejším a najstarším kúzlom zo všetkých - sexuálnou vyzývavosťou svojej mladosti. Tamaru však viažu city hneď ku dvom mužom naraz, no váha medzi nimi a nedokáže sa rozhodnúť, ktorého si z nich si vyberie. (TV JOJ)

ABLABLABLA

"What the fuck have you done to your nose? - Aliens came and took it." Už jen ten první záběr vás vtáhne do filmu aka úžasná příroda, polonahý chlap, nádherný západ slunce obarvující krajinu a přes to najednou růžový křiklavý titulek filmu.. och jak "estetické", ale nadhodí to tu předzvěst ironie, která se v průběhu filmu často vynořuje. Například pohled na chčijící krávu, zatímco jí jiná čuchá k zadku... to prostě potřebujete v každém filmu! Tento film na mě někdy působil až pětihvězdičkovým dojmem, protože ta ironie a komičnost byla perfektní. Na stranu druhou jindy působil jak jednohvězdový trapný americký (i přestože je to z VB) biják pro znuděné maminy a ještě znuděnější a ztřeštilé náctileté pipky. Proto i rozhodování, jak ho hodnotit bylo pro mě těžké.... o všem ale rozhodnul konec, který byl tak neskonale překombinovaný, hrozně se snažil dohnat a vysvětlit všecko, co si člověk už sám mohl domyslet a hlavně neskutečně neuvěřitelný a to né v tom dobrém slova smyslu... scénárista a režisér si asi nemohli vybrat žánr... komedie? drama? krimi? satira? romantika? hmm.. všecko dokopy to tam hodíme a zatřeseme s tím a bude... Něco mezi 3-4* ale spíše takové 3 a 1/3*:D P. S. Scéna s žádostí o ruku byla boží... "What's the ring saying, Bene? - Hello, I'm a ring. Will you marry me? I'm a platinum with a long garancy. Will you marry me?" ()

nunka

Tak trochu telenovela a príbeh z červenej knižnice zasadený do čarovného prostredia britského vidieka. Film vôbec nie je výrazný, neohúri, za to ponúka mix miestami až absurdnej drámy a komédie s typickým suchým humorom. Jeho devízou je, že sa v ňom riešia aj vážne témy úsmevným a odľahčeným spôsobom, v zápätí však to, čo sa nedá celú dobu vyriešiť sa zázračným spôsobom zvláda ľavou zadnou a v priebehu niekoľkých minút dokážu hlavné postavy urobiť závažné životné rozhodnutia. Úsmevné, milé, zároveň plytké a povrchné, no oddychové britské filmové osvieženie. ()

Madluska

To jsem se zase jednou dívala na kolosální blbost! Kdybych měla vybrat něco pozitivního, vzpomněla bych si na poetické obrázky anglického venkova, sympatického boxera bosse a vcelku oku-libého Luka Evanse, kdybyste po mně naopak chtěli absolutní zlo, bez váhání zvolím scénář! Aby totiž parodie mohla fungovat jako parodie, je třeba vědět, co paroduje, z čeho si dělá legraci, a to se u mě (bohužel) nepovedlo. ()

Vančura

Och, když jsem zde (téměř na den přesně před rokem) lamentoval nad ne příliš zdařilým filmem Gemma Bovery, ještě jsem netušil, že už 4 roky před tím byla natočena tato filmová adaptace jiné komiksové předlohy Posy Simmonds, která má se zmíněným filmem mnoho společného. Oba filmy nespojuje pouze to, že byly natočeny podle úspěšných komiksů Posy Simmonds (btw. Tamara Drewe na rozdíl od komiksu Gemma Bovery v čeština zatím nevyšla) a v obou hraje hlavní roli Gemma Arterton, ale i mnoho dalších věcí. Předně se v obou případech jedná o látku, která invenčním a svěžím způsobem přepracovává literární klasiku, na kterou odkazuje v početných aluzích (zatímco Gemma Bovery vykazuje mnoho paralel s Flaubertovou "Paní Bovaryovou", Tamara Drewe pro změnu odkazuje na román Thomase Hardyho "Daleko od hlučícího davu"). Pro člověka obeznámeného s předlohou je strašně zábavné sledovat, jak neobyčejně dovedně si Posy Simmonds pohrává se zaprášenou literární klasikou 19. století a oživuje ji pro nové tisíciletí. Zde podle mě pramení důvod toho, proč je zde tento film tak nedoceněný (aktuální hodnocení 58%) - pokud člověk neví, že čtyřlístek filmových postav Tamara Drewe & Nicholas Hardiment & Ben Sergeant & Andy Cobb odpovídá těm románovým Bathsheba Everdene & Gabriel Oak & Frank Troy & William Boldwood, nemůže si tento film náležitě vychutnat a užít si to nacházení všech parel mezi románem a filmem, které od sebe dělí dělí 136 let. Znalost Hardyho předlohy je na druhou stranu i trochu nevýhodou, protože člověk tak dopředu ví, jak to dopadne. Za druhé oba filmy spojuje výskyt mnoha stejných motivů, ať už je to nevěra, život na vesnici nebo třeba intriky (motiv podvrženého dopisu), jakož i pohybování se na vodách komediálního i dramatického žánru současně. Tamara Drewe tak podle mě ale dělá mnohem lepším způsobem a osobně se mi tento film líbil mnohem víc než ten druhý - ze začáku je to strašně příjemná, chytrá a zábavná podívaná plné bezstarostné atmosféry (a která si btw. skvěle utahuje z literátů), na konci však film dospěje k překvapivě dramatickému - a skvělému - konci. Tak perfektní vypointování všech osudů a brilantní zakončení filmu aby pohledal - během chvíle se všechno tak skvěle vyřeší, že to člověku prostě udělá radost. Nečekaně skvělý film, který je zde krutě podhodnocen, a který mě přiměl chovat naději, že snad jednou i tento komiks vyjde v češtině - velmi bych si to přál. Nejen všem fandům krásné Gemmy Arterton můžu tento film s klidným svědomím doporučit. ()

lamps

Gemma! Gemma! Gemma! To je shrnutí tří základních faktorů, které mě v průběhu filmu zaujaly a vysloužily si tři hvězdičky darované z hluboké lásky. Abych to ještě trochu upřesnil: Gemma Arterton má překrásný úsměv, Gemma Arterton má přenádherné oči, Gemma Arterton má ten nejhezčí nos pod sluncem hnedle po Gérardu Depardieu :-) Velká škoda, že jinak velmi zajímavý a sexuálně nezávazný příběh sklouzával až moc často k nechtěné parodii, že sympatické postavy tvořila převážně kolem pobíhající zvířata a že jeden z těch naprosto příšerných charakterů vyfásla i moje Gemma, k jejíž postavě jsem měl na konci bohužel dost velkou averzi. Jinak ale vcelku spokojenost- co jsem chtěl vidět, toho jsem se dočkal :) 60% ()

• Film vychází ze stripů Posy Simmondsové vydávaných novinami Guardian. (ČSFD)