Slavná alba: Cream - Disraeli Gears

(TV film)
  • Veľká Británia Classic Albums: Cream - Disraeli Gears
Dokumentárny / Hudobný
Veľká Británia, 2006, 96 min (Alternatívna 50 min)

Příběh přelomového alba uznávané britské kapely propojující britský rock s americkým blues... Jen něco málo přes dva roky tvořila trojice Ginger Baker, Jack Bruce a Eric Clapton legendární kapelu Cream. Ta za tu dobu stihla nahrát čtyři alba. Hlavně to z roku 1967 "Disraeli Gears" dosáhlo obrovského celosvětového úspěchu a zajistilo skupině místo v Rokenrolové síni slávy. Album "Disraeli Gears" je již dlouho považováno za klasiku, na které dokázali hudebníci propojit psychedelický britský rock s americkým blues. Rozhovory, hudební ukázky, akustická vystoupení i archivní záběry vypráví příběh vzniku a nahrávání tohoto alba. Dokument odhalí, jak kapela za pomocí blízkých spolupracovníků – textaře Petea Browna, výtvarníka a textaře Martina Sharpa nebo producenta Felixe Pappalardiho – vytvořila oceňované album. Jako další střípek k ucelenému obrazu jistě poslouží i výpovědi dalších význačných hudebníků, jakými jsou John Mayall nebo Manfred Mann. (Česká televize)

Epistemolog

Nejde o 96.minutovou stopáž jak chybně uvádí IMDb a slepě kopíruje čsfd, ale o 50.minutový dokument. Cream byli první skutečnou rockovou superskupinou, která kombinovala mimořádné talenty silového tria, které po svém krátkém trvání vytvořilo předlohu pro většinu hardrockových kapel. Skvělé album Disraeli Gears má dodnes obrovský vliv a tato LP deska nesmí chybět žádnému sběrateli desek. Tento přírůstek v uznávané sérii Classic Albums zahrnuje zcela nové rozhovory s Claptonem, Bakerem i Brucem pospolu s textařem Petem Brownem, zakladatelem Atlantic Records Ahmetem Ertegunem, Johnem Mayallem a Manfredem Mannem. Uvidíme i živé archivní záběry a akustická vystoupení. Track List: 1. Ginger Baker​ 2. I'm So Glad​ 3. Wrapping Paper​ 4. I Feel Free​ 5. Lawdy Mama 6. Strange Brew 7. SWLABR ​8. Outside Woman Blues​ 9. Dance the Night Away​ 10. We're Going Wrong 11. Tales of Brave Ulysses​ 12. Take it Back 13. Sunshine of Your Love. ()

subic

Podle mě jejich asi nejznámější song Sunshine of Your Love zná snad každý, např. z kompilace Good morning Vietnam. Eric Clapton je bezpochyby kytarový mág, ale co dál doktore. Já bych si tohle album nejspíš nikdy dobrovolně nekoupil, jakož i některá další "slavná" alba z tohoto dokumentu. 5/10 ()

Marze

Není zde moc opravdových hitů, ale hudebníci jsou mimořádně dobří. Zaujala mi kytara s kvákacím plačtivých zvukem. https://www.ceskatelevize.cz/porady/1187293985-slavna-alba/22138776121/ ()

• Eric Clapton nosí hodinky značky Rolex. (dyfur)