Egon Schiele

(TV film)
všetky plagáty
Česko, 1994, 25 min

Narodil se v roce 1890 v rakouském Tulinu v rodině přednosty železniční stanice. Matka se jmenoval Marie Soukupová a pocházela z Českého Krumlova. Po smrti otce v roce 1905 vychovával Egona strýc Leopold Czihaczek, ctitel hudby a umění. Kultivované prostředí strýcovy rodiny přivedlo Schieleho k umělecké dráze a ke vstupu na vídeňskou Akademii. Brzy se stal stoupencem nového uměleckého hnutí - secese. V Českém Krumlově pobýval celých deset let (1907-1917). Jeho bohémský život, návštěvy krumlovských modelek, erotické náměty kreseb, to vše bylo pro maloměsto nestravitelné. Schieleho ateliér z té doby dosud existuje na Plešivci čp. 343. V roce 1918 umělec zemřel na španělskou chřipku. Bylo mu necelých 28 let. Přesto zanechal i počtem velké dílo - na 250 obrazů a 2000 kreseb. (oficiálny text distribútora)

claudel

Po návštěvě úchvatné výstavy světové úrovně "Klimt, Kokoschka, Schiele a ženy" ve vídeňském Belvederu mám zájem a chuť se o tohohle výjimečného malíře a autora zneklidňujících děl dále zajímat. Dokument je velmi stručný, ale obsáhne ty hlavní milníky Schieleho života. ()

Mylouch

Zběžné, ale celkem průřezové seznámení s životem a dílem stále málo známého ( přestože evropsky významného ) výtvarníka s důrazem na období jeho života v Českém Krumlově. Škoda krátké stopáže 3-4* ()