Jdi za chlapci

• USA Follow the Boys (viac)
USA, 1944, 122 min

Scenár:

Gertrude Purcell (pôvodný scenár), Lou Breslow (pôvodný scenár)

Kamera:

David Abel

George Raft, Vera Zorina, Grace McDonald, Jeanette MacDonald, Marlene Dietrich, Dinah Shore, Donald O'Connor, Peggy Ryan, W.C. Fields, Charley Grapewin (viac)

Film ,,Follow the Boys'' je americkým válečným propagandistickým snímkem v pozitivním slova smyslu. Za druhé světové války bylo běžné, že za unavenými spojeneckými vojáky dojížděli umělci nebo celé umělecké soubory a formou různých estrád je bavily. Pokud ovšem sami umělci na vlastní žádost nenarukovali k armádě jako např. hollywoodská star Clark Gable. Ten se po odvedení a absolvování výcviku se palubním střelcem létající pevnosti B-17 a absolvoval jako člen osádky řadu nebezpečných náletů na Německo. Unaveným mužům na frontě nebo zraněným vojákům v nemocnicích tyto návštěvy slavných hvězd zvyšovaly morálku a doma umělci v rámci propagace tohoto válečného úsilí vybízeli obyvatelstvo ke kupování válečných dluhopisů. Jednotkám, které neměly možnost aby je nějaká ta star přímo navštívila byly určeny válečné zábavné rozhlasové relace, kde byly někdy dokonce konkrétním vojákům čteny krátké vzkazy z domova... Návštěvy bojujících jednotek ať už v Evropě, Africe nebo v Pacifiku nebyly bez rizika a řada umělců z důvodu různých havárií při dlouhých cestách vzduchem či na moři nebo přímo při úderech nepřítele zahynula... --- Tony West (George Raft) má se svým otcem kabaret a pořádá varietní show. On sám je skvělým tanečníkem. Nacházíme se v období krátce před napadením USA Japonci, kdy kabaretní umělci trpí nezájmem diváků a varieté se pozvolna jedno po druhém zavírají. Teď je v kurzu film a lidé chodí na své hvězdy do kin. Sám West je nucen požádat jedno filmové studio o práci, kde je však angažován jen jako ,, taneční křoví'' sólové hvězdě. Zde se zamiluje do krásné tanečnice Glorie Vance (Vera Zorina). Jeden z jeho rodinných přátel je mezitím odveden do armády a své jednotce před odjezdem do zámoří slíbí, že jí přes kamaráda zajistí rozlučkovou show. Westův otec s tím souhlasí a Tony West je požádán o rychlé utvoření estrády. Show se nad očekávání povede a West zakládá agenturu, která oslovuje známé osobnosti tehdejšího showbyznysu k návštěvám bojujících jednotek. Ti souhlasí a tak v brzké době s podporou armády nejen výcvikové tábory v USA, ale různá místa v bojujícím světě navštěvují umělci, kabaretiéři, herci, zpěváci a baví mladé muže na jejichž bedrech leží budoucnost civilizovaného světa. Ve filmu se díky tomu se svým představením mihne se svými výstupy široká plejáda tehdejších hvězd: Andrews Sisters, Orson Welles, Marlene Dietrich, Charlie Spivak se svým orchestrem, Dynah Shore, Sophie Tucker, Delta Rhytm Boys ad... (Big Bear)

Volodimir2

Za mojim kámošom Big Bear nemá zmysel spracovávať obsahy, respektíve komentáre, lebo on ich suverénne rozpitve tak, že nie je o čom písať a tak len toľko. V priebehu 2. svetovej vojny sa všetky významnejšie hviezdy hudobného, ale aj filmového sveta zúčastňovali na propagačných kultúrnych akciách k zvýšenou morálky nie len vojakov na dvoch frontoch, ale aj smerom k domácim civilistom v USA. Ale tento film nie je jediným, ktorý nesie určité silné a nostalgické kúzlo jazzovej hudby, ale aj plného autentického patriotizmu, obdivuhodného sebaobetovania a solidarity. Ďalšie filmy s touto hudobnou tematikou z obdoba vojny, ktoré sú v databáze CSFD: This Is the Army, 1943 Holywood Canteen, 1941 Star Spangled Rhythm, 1942 Thousands Cheer, 1943 Stage Door Canteen, 1943 Thang Your Lucky Stars, 1943 Priváte Buckaree, 1942 ()

NinadeL

Klasická americká pozitivní válečná propaganda, která se stala nesmrtelnou díky výstupu Marlene Dietrich a Orsona Wellese. Jejich kouzelnické číslo vystihuje tehdejší statut obou, tedy kouzelníka a áčkové hvězdy s těma nejlepšíma nohama ;) V soukromí byli přátelé a když Orson potřeboval pomoci s dokončováním Doteku zla, byla to právě Marlene, která okamžitě přispěchala, nenechala si zaplatit a báječně nadto zrecyklovala svůj kostým ze Zlatých náušnic. ()

Alf

spíš řada scének, kterými podporovaly tehdejší filmové a rozhlasové hvězdy americké vojáky po celém světě těsně po vstupu USA do 2. světové války, vzhledem k roku vzniku předpokládám, že šlo často o autentické výstupy, příběh sám je velmi jednoduchý a není ani důležitý, výstup Marlene Dietrich je jen jedním z mnoha, přesto ale potěší... ()

Wiliem

Film, ve kterém příběh není podstatný a vlastně není ani moc zajímavý. Jedná se spíše o tanečně-pěvecká čísla kde vystupují jedni z nejpřednějších hvězd světového šoubiznisu a to na popud podpoření vojenských sil těsně po vypuknutí 2. světové války. Mimo zmiňované Marlene a Orsona zde vystupuje spousta známých osobností, především muzikálových, jako je např. Jeanette MacDonald, Dinah Shore (na csfd chybí), a třeba i mladíček Donald O'Connor. 75%. ()

Big Bear

Tenhle film se těžko popisuje. Je to vlastně náhled do složitého soukolí agentury, která distribuuje osobnosti showbyznysu do výcvikových táborů a k bojujícím jednotkám. Ačkoliv je to celé pojato jako film, který má své hrdiny, celé je to koncipováno díky jednotlivým uměleckým číslům jako hotová show pro vojáky. Umělci vystupující pod svými pravými jmény tak vlastně hrají sami sebe a sami sobě ve filmu. Z řady tehdejších mladých populárních zpěvaček vojáci šíleli a výstřižky jejich vnadných postav zdobily nejednu vojenskou skříňku, ubikaci či dokonce příď bombardéru... Pokud taková kočička zavítala za chlapci na frontu, nemusela ani zpívat a byla mezi mladými kluky hvězdou i tak... To se samozřejmě týkalo i hereček ad... Na pozadí filmu se pak odehrává soukromý život Tonyho Westa a Glorie Wance, který už tak veselý není. Ta milostná romance mi tam tolik nesedla, přiznávám, že mne zajímali zejména účinkující umělci... Já osobně šílel z Dinah Shore (až mi po zádech přeběhl mráz:-). Nejsem si však jist, zda bych někde v Tichomoří, zalezlý ve své ,,foxhole'' unavený a ve z vlhka se rozpadající uniformě při slokách písně I'll Walk Alone nějak překypoval chutí vylézt z relativního bezpečí své díry a šel mordovat Japíky. ... Spíš bych dostal pořádnou depku jak by se mi zastesklo po domově a i nějaké té krásce tam doma . :-) Každopádně všichni milovníci čtyřicátých let, vokálních souborů i sólových zpěváků a hlavně neskutečně šlapajících big bandů, jděte s tímto filmem za chlapci. Nebudete litovat. Více v mém obsahu. * * * * ()

• Píseň Beyond the Blue Horizon, se kterou vystoupila Jeanette MacDonald, byla finálním číslem v jejím filmu Monte Carlo (1930) a provázela ji celou její profesionální kariéru. (NinadeL)
  • Film plný hvězd dal často nové příležitosti těm, kteří se během válečných let odmlčeli. Například W.C. Fields zde znovu sehrál svůj klasický kulečníkový gag, který ho provázel od roku 1903. (NinadeL)