Současnost. Žena středního věku cestuje vlakem zeměmi bývalého východního bloku směr Moskva. Do té Moskvy, která ji děsí, a kvůli které opustila svoji vlast po příjezdu sovětských tanků do Československa v roce 1968. Během cesty potkává různé lidi, se kterými zapřádá hovory vyvolávající vzpomínky na minulost.
Počátek 80. let. Marta opouští Prahu a míří do Paříže. Francie 80. let se nese ve znamení přepychu, drog a nevázaného sexu. Marta si nejprve přivydělává pózováním pro studenty umění, později volí trnitou cestu prostituce... (claudel)

claudel

Náhodou jsem v Pariscopu objevil slavnostní promítání za účasti paní režisérky, o které jsem se dozvěděl, že je původem Češka žijící ve Francii. Nicméně její polodokumentární film mě příliš neoslovil. Dva příběhy odehrávající se v jiných časech propojeny hlavní hrdinkou vyžadují soustředěnost, zkušenost a porozumění. Zaujala mě přítomnost Olgy Kurylenko, z její strany to vnímám jako sympatické gesto. ()

• Režisérka snímku, Bojena Horackova, žije dlouhodobě ve Francii, je však českého původu a do filmu promítla své osobní zkušenosti. (claudel)