Stříbrná pila

Československo, 1978, 5 h 23 min (Minutáž: 48–55 min)

Réžia:

Stanislav Strnad

Scenár:

Viktor Dusil

Hudba:

Karel Mareš

Vlastimil Brodský, Pavla Maršálková, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Ladislav Mrkvička, Jaroslava Obermaierová, Karel Heřmánek, Eliška Balzerová, Ivan Luťanský, Vítězslav Jandák, Čestmír Řanda st. (viac)

Komediální seriál z prostředí beskydských dřevařů přináší příběhy o životních osudech lidí z beskydských hor z konce 70. let 20. století... Nejmladší syn Stáňa Dubiňák pošle telegram, že se vrací z vojny. V rozvětvené rodině Dubiňáků to vyvolá velké nadšení a všichni se připravují na jeho návrat. Jsou to dřevaři a celý život se u nich točí kolem lesa. Všichni předpokládají, že i Stáňa se vrátí k práci dřevorubce. Jeho kamarád mu však nabízí výnosnější místo číšníka ve své hospodě. Stáňa, který je na rozpacích, zda ho poslechnout, se nakonec do rodných Beskyd vrací. Důvodem je Věrka, dcera hajného Švejdy. Ten však jejich vztahu nepřeje a dělá vše pro to, aby hoch nechal dívku být. Stáňa po rozhovoru s ním z lesa uteče a stává se číšníkem. Blíží se dřevařská soutěž. (Česká televize)

Haniczka

Nebýt velmi kvalitního hereckého obsazení, asi by to byla strašná srágora. Takhle je to slušné a nezvyklé televizní dílko ze 70. let z nevšedního prostředí dřevařů, co mají k životu tak nějak blíž a hlavně, i ženy u nich tam mají děsnou páru. Za zajímavou zmínku stojí sice velmi krátká, avšak velmi pěkná scénka s Helenkou Růžičkovou v 5. díle. ()

guma

Ano, správně, velmi doporučuji. Protože kdo vlezl na tuto stránku tak jistě dobře tuší do čeho jde. Vše se dá velmi jednoduše shrnout rovnicí E=MC², kdy E je film, M debilita, C nesmyslnost. Za povšimnutí stojí entuziasmus Luďka Munzara, to je naprostá pecka, tohle se jen tak nevidí a předčí to i jeho výkon z Jakuba Skláře, to bylo taky hrozný. 15% ()

topi80

Pohodový seriál, který nemá nijak zajímavý a napínavý děj, sází spíše na pár úsměvných historek a velmi zromantizované prostředí lesů a dřevorubců. Nejvíc to asi připomíná Chalupáře, ale ti jsou co do kvality i humoru o nějaký ten stupínek výše. Vlastimil Brodský si tady s překvapivou věrohodností střihl roli nerudného vládce rodiny. Chvílemi mě to bavilo více, chvílemi méně, ale jsem moc rád, že jsem tuto zapomenutou pohodovku mezi seriály našel. ()

Kovaja

Dlouho sem tenhle trezorový počin sháněl a trochu počítal že pude do mých top 10 seriálů ale v tomhle sem trochu zklamaný:-((děj seriálu není špatný ale trošku poloprázdný,nevim něco mi tam chybělo:-(Ke smíchu mi bylo z aktivní a zapálené J.Hlaváčové.Bože jak ona to žrala v posledním díle:-))Ale abych jen nekritizoval tak oceňuju L.Munzara,VBrodského jakožto sveřepého hospodáře a hlavně krásnou valašskou přírodu:-))))Výborný byl také bručoun Č.Řanda!No a na závěr musím pochválit krásnou úvodní znělku,ta je pohlazením:-))) ()

Untentrauer

Ideologický výplach tehdejší doby - film řeší kádrové spory a nastiňuje kategorizaci společenských tříd. Nakonec se ukáže, že si jsou všichni rovni a kdo umí zabrat, tomu se bude dobře dařit - rozhodně líp, než nějakým "vychcánkům". Toť pohled tehdejší doby - nicméně v ní jíž nežijeme, jsme rozumní, víme, jak to chodí a tak je to fuk. Pro mě je to atmosferická podívaná s pěknou přírodou a skvělým obsazením. Je tam i jakási snaha odlišit "lidi z hor" od "měšťáků", ale to i tehdy muselo být přehnané. ()

• Přestože se v díle s názvem „Prázdniny“ rozdává závěrečné vysvědčení, mají některé děti aktovky i s učebnicemi a žákovskou knížkou. (pávek)
  • Točilo se v Benešově u Prahy, Prachaticích, Postupicích a v obci Hovězí. (sator)
  • V prvním díle si roličku znuděného barového pianisty zahrál hudební skladatel seriálu Karel Mareš. (Ganglion)