Britský seriál o skupine umelcov 19.storočia.  Maliari Dante Gabriel Rossetti, William Holman Hunt a John Everett Millais, tvoria skupinu mladých ,nekonvenčných umelcov 19.-teho storočia nazývaných The Pre-Raphaelite Brotherhood - Bratstvo Prerafaelistov, ktoré sa vo svojom umení nechávalo inšpirovať svetom naokolo a zároveň využívalo prvky predstavivosti. Ich problémy s láskou, sexom, peniazmi a rodinou sú nadčasové a vďaka ženám, ktoré sa stanú ich múzami, vznikajú ich najznámejšie umelecké diela a postupne si v umeleckom svete vydobyjú popredné postavenie.
K trojici mladých maliarov sa pridal začínajúci novinár Fred Walters a našiel im modelku, po akej už roky túžili - mladú krásnu, rusovlasú Lizzie Siddalovú, predavačku z klobučníctva. Hneď sa do nej všetci, vrátane Freda zamilujú a všetci ju túžia maľovať. Má to však jeden háčik: Najskôr ju však musia vypýtať od rodičov, pretože slušné dievča nemôže vykonávať prácu, ktorú v tom čase robili len prostitútky. Fred za pomoci matky zvládne aj túto úlohu a ako prvý Lizzie začne maľovať Millies. (oficiálny text distribútora)

rikitiki

Seriálu se povedlo ukázat skupinku malířů z poloviny 19. století jako životné postavy a ne jako panáky, ke kterým máme vzhlížet. Popravdě je tahle partička rozevlátých, křehkých a příšerně sobeckých umělců všechno možné než morální vzory. Jejich osudy jsou tak barvité, až jsem podezřívala scenáristu, že pustil svoji fantazii hodně na volno. Jenomže omyl – skutečný příběh trojice chlapíků, co odstartovala novou výtvarnou školu, byl ještě mnohem divočejší. Stejně jako jejich modelek, které mají v minisérii stejný prostor jako malíři. ___ Perfektně vykreslená atmosféra vznešených salónů i přisprostlé ulice, krásná výprava, jemně podané umělecké motivace a opravdu osudové životní lásky ve vydařeném dílku BBC doplňuje ještě – docela nečekaně – černý až cynický humor. A nenechte se zmýlit názvem, romantika tu sice je, ale její konce jsou tak neromantické, jak to jen dokáže připravit samotný život. V prostředí sebestředných umělců propadnutí milostnému citu znamená totiž pustit se na cestu samoty a zoufalství, jak by mohla vyprávět nejedna opuštěná modelka. ()

Gurtha

Prerafaelisti mi učarovali před lety snovou krásou svých obrazů, nikdy jsem si ale za podivně čarovnými malbami nepředstavovala tak barvité a chytře vtipné vyprávění. Životní příběhy trojice umělců, v nichž se mísí nadání s revoltou a závistí a terpentýn s drogami všeho druhu, jsou vyprávěny s humornou nadsázkou, i když místy černočernou. Snad i oni by byli (mile?) překvapeni, jak si je dnes představujeme. ()

fajnes

V podstate súhlasím so Zuzanou, STV necenzúrovala nijako, aspoň som si nič nevšimol, opäť ďalší kvalitný dabing z ich dielne. Nahota a sex mi, práve naopak, vôbec nevadili (predsa som chlap :)), skôr oceňujem, že BBC ma "gule" ísť aj do jemne Rkových minisérií. Je to dramatické, má to super vizuál, komické, nenudí to, erotické, s krásnymi ženami. Proste cool miniséria na britský spôsob, ktorá sa ale skôr blíži k Sherlockovi, ako ku klasickejším period dramas (Malá Dorritka či Emma). Odporúčam každému milovníkovi UK kinematografie a ostatní by to mali skúsiť tiež, je škoda, že to podľa ČSFD videlo asi tak 10 ľudí... ()

Whovian

Kdyby udrželi úroveň prvních tří dílů celou dobu, dostala by ode mě tato nedělní malířská oddechovka pět hvězdiček a zařadila by se mezi mé oblíbené seriály. Ale dammit! Po třetím díle výrazně klesá úroveň příběhu a jde to celý do kytek - měli se prostě stát slavní trochu pozdějc... Celkově to ale bylo velice převelice zábavný, většinou hafo vtipný a božský (často polonahý až nahý) Aidan tento seriál zvedl ještě o level výš. ()

Ant

Příjemný seriál na nedělní odpoledne o skupince nevázaných rebelů, kteří se snaží rozvířit klidné vody britského umění. Příběh se soustředí na jejich romantické úlety a chaotické životy. Nějaký hlubší pohled do malířovy duše se většinou nekoná. Ale právě díky své bezstarostností a hravostí "Zoufalí romantici" představují alternativu k vážným a pochmurným seriálům. ()