Czas honoru

Poľsko, (2008–2014), 74 h (Minutáž: 45–50 min)

Jakub Wesołowski, Agnieszka Więdłocha, Jan Englert, Maja Ostaszewska, Maciej Zakościelny, Ewa Wencel, Krzysztof Globisz, Piotr Adamczyk, Karolina Gorczyca (viac)

Třináctidílný seriál sleduje osudy skupiny v Anglii vycvičených záškodníků, kteří mají roku 1941 na území Polska co nejvíc znepříjemňovat život Němcům. Ne vždy jde všechno jednoduše, potkávají i své bývalé známé, a ne vždy je jasné, kdo pomůže a kdo je udavač. Nechybí ani milostná zápletka. (honajz)

Pttak

No co k tomuhle skvostu dodat? Snad jen, že krom slabší šesté série je to špička ve svém žánru a že soundtrack Bartosze Chajdeckiho plus písničky co zpívá Katarzyna Sawczuk v sedmé sérii (Powstanie) se mi fakt líbí. Jeden nedostatek bych, ale našel. Kdyby němci mluvily mezi sebou německy bylo by to ještě lepší. ()

LukasKalasek

Kdo by to byl do těch Poláků řekl. Vrátili se snad doby Čtyři z tanku a pes? Opravdu jsem nečekal, že dokáží vyprodukovat vynikající televizní seriál se skvělou hudbou, historicky autentickou zápletkou a obstojnými hereckými výkony. Přirovnal bych to asi k našim Četnickým humoreskám (bez skvělého českého humoru tedy), přirovnání k Bratrstvu neohrožených mi přijde trochu přehnané. Jediná věc co mi vysloveně vadila byli polsky mluvící němečtí vojáci, přece jenom kdyby mluvili německy, dodalo by to tomu tu pomyslnou třešničku na dortu. ()

korok

Výtečný polský seriál zobrazující osudy několika členů skupiny odporu tzv. „Cichociemnych“ a jejich blízkých během a po druhé světové válce. Seriál je inspirován historií skupiny diverzantů, kteří byli vyškoleni v Anglii, aby se mohli vrátit do válkou zmítaného Polska a bojovat za osvobození a nezávislost. Seriál sestává z pěti řad po 13 dílech. Děj prvních tří řad se odehrává roku 1941, čtvrtá řada roku 1944 a zatím poslední pátá řada zobrazuje osudy skupiny na konci války a těsně po jejím zakončení. V poslení řadě se tak vystřídá boj proti nacistům v boj proti komunistům. Výborné herecké výkony jednotlivých představitelů, inspirace některých akcí skutečnými údálostmi, které se v Polsku staly a to, že každý díl končí nesmírně napínavě jsou lákadlem proč si seriál nenechat ujít. Seriál podle mého svědčí o stále vzrůstající kvalitě polské kinematografie. ()

Beuthen

Po první řadě: Horší 4*. Plus - autenticky působící výprava a scéna (včetně užití dobových záběrů), herecké výkony, větší část děje. Minus - některé dějové zvraty a možná přílišná (líbivá i uhlazená) vizuální přitažlivost. Navíc hlavní hrdinové okamžitě porušili zákaz styku s nejbližšími, což ale buduje síť kontaktů a vztahů v celé seriálové dramaturgii, i když dost očekávatelně: chcete-li milostné motivy, máte je mít. Takže příliš romantiky, milostných scén s tomu odpovídající hudbou, což se vymyká některým podstatně syrovějším polským válečným seriálům. Hlavně Kolumbům (Kolumbowie) i Polským cestám (Polskie drogi), kde druhý z nich ovšem potlačuje činnost nekomunistického polského odboje téměř na minimum s částečnou výjimkou hlavního hrdiny, který pořád neví, kam vlastně patří. Czas honoru se proti tomu soustřeďuje na "prozápadní" odboj příslušníků Armie krajowej. ()

honajz

Evidentně se to celé inspirovalo v Band of Brothers, ale je to o hodně lepší než podobný nedávný polský seriál na podobné téma Tajemství šifrovací věže. Některé scény jsou velice dobře natočené, jiné chladněji a moc do děje nevtáhnou, ale určitá zručnost, slušná výprava i herecké výkony jsou na dobré úrovni. ()