Pohled na čínskou historii. Události, které se staly ve 40. letech, po skončení 2.světové války, až po založení Čínské lidové republiky, nám nabízejí základní pohled na to, co v začátku stálo u vzniku a toho proč se Čína stalou tak mocnou a bohatou zemí. Film, který vznikl k 60. výročí založení. (Seminář čínských filmů)

Sir-Filip odpad!

Snad NEJVĚTŠÍ a NEJHORŠÍ překrucování historie, jaké kdy mé oko spatřilo, kam se hrabou hoolywoodské filmy. Propaganda, propaganda a nic jiného než propaganda!!! Číňané a vedení čínské komunistické strany nemá vůbec žádnou schopnost sebereflexe, i v SSSR po smrti Stalina přiznali, že to byl tyran a blázen - tady ne! Mao tančí s dětmi, bere jako podstatný a důležitý i názor obyčejných žen, osobně pokládá věnec na hrob bezvýznamného kuchaře. Ve skutečnosti byl Mao úplně jiný, odtažitý a krutý. Film by se dal o 100 % vylepšit jen závěrečným seznamem mrtvých, či jen prostou statistikou zemřelých v dobách následujících po slavném převzetí moci. Kuomittang je vykreslen samozřejmě špatně, ale samotný Čankajšek spíše jako vyložený flegmatik, kterému je vlastně všechno jedno. Občanskou válku pak snímek vykresluje jako naprostou pohodičku, s absencí jakéhokoli utrpení. Dobývání čínských měst je pak označováno za osvobozování. Neschopnost alespoň dílčí sebereflexe, masýrující propaganda a naprosto překreslené charaktery klíčových postav dělají z tohoto snímku "PATOS", který si nezaslouží pozornost žádného racionálně přemýšlejícího diváka. Vřele nedoporučuji! "ENJOY IT !!!" ()

Rominator

Všechny celosvětově známé asijské hvězdy se ve filmu objeví pouze v malých symbolických rolích a to je docela škoda. Jet Li v admirálské uniformě má odbyto v prvních pěti minutách. Jackie Chan jako novinář to stihne do první hodiny děje. Donnie Yen odehraje svoji roli před koncem druhé hodiny stopáže na schůzi, kde se vybírá vlajka a hymna. V závěru dojde i na Ziyi Zhang, která se jako jedna z členek ženské delagace fotí s Mao Ce-tungem a své dvě krátké scény tu odbude i Andy Lau jako generál. Johna Woo jsem si nevšiml, ale na IMDb je uvedeno, že jeho scény byly vystřiženy a tím se to docela vysvětluje. ()

blackJag

Agitka, které ale lépe než přídomek ´obludná´ pasuje označení ´špatná´. Ano, ZALOŽENÍ REPUBLIKY je především špatným filmem. Orientovat se ve změti nudných dialogů je bez předchozího studia téměř nemožné, scény jsou vršeny bez konceptu, dramatické části se opakují a jsou šizeny černobílými filtry a když pak dojde řada na nějaký digitální trik, ten vypadá jako amatérská animace na YouTube... Od této "státní zakázky" jsem osobně čekal minimálně profesní úroveň, pravda je ale taková, že tento snímek má úroveň nízkou v nejširším možném spektru, tedy povšechně. II Scénář: Baoguang Chen, Xingdong Wang. 20% ()

GigaPudding

Propaganda nebo nepropaganda nemá vliv na kvalitu filmu a stejně tak ani přikrášlování historie a podobné věci. Stejně tak nesouvisí s tímhle filmem ani žádné politické komentáře a názory, takže hodnocení některých založené na nějaké "angažovanosti" tu podle mě nemá vůbec co dělat. Každopádně co na kvalitu tohoto filmu má vliv je přílišná snaha nacpat co největší množství informací do co nejmenšího času. Skáče se od postavy k postavě a od události k události tak rychle, že ani titulek s pojmenováním kdečeho tomu moc nepomůže. Nepomáhá filmu ani nevyužití velkých jmen (asi jednosekundové zazubení se do kamery Jackieho Chana je jak kdyby tam nebyl vůbec například) a dokonce i hlavní role se trochu ztrácí v záplavě vedlejších postav. Jako velmi zhuštěná a zrychlená verze idealizované čínské historie je to zajímavé, ale není to udělané dvakrát přehledně ani zábavně, takže se to vytáhne tak na tu ***. ()

Vavča

Tenhle film má dvě roviny, brát to jen jako film, nebo jako manifestaci režimu. Dejme tomu, že nebudu nic namítat proti tomu politickému obsahu. Co dostaneme? Útržkovitý spektál s množstvím informací a postav, které nemohou na časovou plochu filmu ani rozpětí let 1945 - 1949 stačit, navíc člověk neznalý historie z toho nic mít nemůže. Proto ty dvě hvězdy, nehodnotím pouze obsah. Protože i propaganda může pěkně ve filmu vypadat, což není tento případ. Teď přejdu k tomu důležitějšímu. Politická rovina. Milé děti, vážení čtenáři/čtenářky. Čína byla v chaosu a občanské válce už od druhé dekády 20.stol. Cizí mocnosti ji trhaly na kusy, japonská anabáze je také dobře známa a popsaná v literatuře u té se zdržovat nebudu. Mao a Čankajšek jsou staří parťáci z dvacátých let, kdy bojovali proti různým generálům čínským společně. Mao pak byl nucen udělat velký pochod skrze území těchto generálů, ale bylo jim jasné co Čankajšek chce, a tak Maa i jeho voje nechali beze škod projít, tolik k velkému pochodu. Poté se opět spojili proti Japoncům. Nyní nadchází ten twist, který film přehlíží, přestože během této války i těsně po ní byla Čankajškova starost zabít, co nejvíce komunistů (dnes můžeme litovat, že si nevedl lépe), tak KMT byl Legitimní vláda, Mao byl ilegál i jeho soudruzi, to že se dodatečně legalizovali za vládnoucí sílu, neznamená, že jsou legitmní vláda, nejsou dodnes dle práva, pokud by to byl někdo ochoten brát vážně. Nyní k úloze Sovětů a komunismu vůbec, za stávající situaci ve světě a Číně můžeme poděkovat Rusům. Oni porazili japonskou mandžuskou armádu a její výzbroj pro 750 000 mužů předali Maovi, ten by byl bez této pomoci naprosto vyřízený. Proč KMT prohrál? Byli hrabiví, korupčníci často, málo mezi sebou spolupracovali, spáchali závažné chyby ve vedení války měly 4 až 5ti násobnou převahu v lidech i technice, měli americké poradce, prachy, zbraně, lodě. Nicméně zahrabali elitní síly v Mandžusku(strategicky, průmyslově, na nerostné bohatství nedůležité místo), místo aby obsadili pořádně celou jižní a východní oblast. Posléze prohráli i další bitvy, spousta lidí se totiž raději vzdala a přešla na Maovu stranu. Čankajšek a KMT poté uprchli se zlatými rezervami v roce 1949 na Taiwan, kde založili Republic Of China. Které Čína velmi neomaleně ekonomicky i vojensky hrozí, jste jen naše provincie, uděláte co říkáme, nebo poteče krev. Nyní k hodnocení KMT nebyli andělé a Čankajšek zabil asi 10,5 miliónu lidí. Byl to souboj totalitních stran, žádná nechtěla demokracii tomu by věřil jen ubožák bez mozku. Byly to dvě zla, jak se opovažují vykreslovat Maa a jeho stranu jako dobro a nevinné koloušky, vždyť i ve filmu nepokrytě vtipkují kolik set tisíc vojáků KMT zabili, pro ně to nebyli Číňani, ani lidi, z každého vítězství se ve filmu bez uzardění i zamyšlení Mao a jeho parta radovali(a známkou mravního národa a člověka je, že lituje občanské války, ztrát i když vyhrál, příklad z historie: i většina Římanů na všech postech z toho bylo nešťastných, a jací to byli metodici, vraždění, plěnění a dobývání, v kterém se vyžívali, ale měli občas i svědomí, což Mao a jeho parta postrádala). Historie posléze ukázala jak Mao zavedl demokracii. Jenže Mao si vedl několikanásobně lépe, než Čankajšek tuším že 40 mil. lidí zařvalo, další miióny životů byly zničeny. Chlubil se zničením inteligence, díky kulturní revoluci země zchudla, spousta obyvatel emigrovala. Následky Maova vítězství i přes nynější drtivý průmyslový a ekonomický úspěch jsou patrné dodnes a bohužel budou pokračovat. Já nemám nic proti obyčejným Číňanům a čínské kultuře, připomeňme, že jen 70 mil lidí jsou členy strany. Ale díky tomu, že Mao vyhrál byly spuštěny jatka, komunisté vládnou za pomoci státního kapitalismu a čeho dosáhli? Nejen fascinujícího úspěchu v ekonomice. Lidská práva, demokracie jsou pro ně něco, co není potřeba je to zhoubné, reakční, to samé životní prostředí. Proč si brát příklad z vysychajícího Aralského jezera zničeného Stalinovým projektem, my si uděláme vlastní ekologické katastrofy několikanásobně větší(přehrada tři soutězky a nynější projekt voda ze severu na jih, jak kdyby nestačila poušť postupující k Pekingu). Že zamořujeme zem a vodu ve velkém? To je imperalistický výmysl, že hynou lidé na následky průmyslového růstu a výroby, špatně se jim žije ve městech a vesnicích? To je zase další imperialistický výmysl. Západ chce Čínu zničit a nepřeje ji růst. Tohle vám budou prakticky v trochu pozměněné podobě čínské úřady a politici tvrdit. Za co je ovšem odsuzuju nejvíce, jejich řádění cenzury v umění, to že mi někdo tvrdí, tvůrce už nezavírají přece, mě nezajímá. Ano nezavírají, ale to je ještě horší nastavit podmínky trhu tak, aby samotný umělec, autor dělal na sobě a své práci autocenzuru, to je stokrát horší. Na co je, když si můžete vyrobit co chcete, když Vám potom zakážou to prodávat? ČÍNSKÁ KOMUNISTICKÁ STRANA také vytrvale ničí kulturní dědictví, ty kecy jak podporují národnostní menšiny, apod . jsou o ničem, kolik lidí umí jazyk své menšiny no? Velmi málo, většinou staří lidé, všechny nutí umět madarínsky, záměrně přemisťují obyvatele etnika han ve velkém tak, aby eliminovali autonomní území a skupiny, aby se všichni rozplynuli v anonymním moři. Myslítě si ,že ti obyvatelé o tom neví, že je tak chtějí zničit? Proto ty nepokoje v Tiberu a mezi Ujgury. Svobodu Tibetu, Taiwanu, Hong Kongu, Macau, a Ujgurům, Mandžuům! Vnější Mongolsko zpět Mongolsku, všechna vyjmenovaná území si ČLR nárokuje, ačkoliv politicky, ekonomicky, historicky, jazykově tyto území součástí Číny nebyla, byla pouze dobyta a udržena silou, zeptejte se těch obyvatel, zda chtějí velkou jednu Čínu, zejména dporučuji rozhovory s lidmi z Hong Kongu a Číny co tu žijí. A kdo tvrdí, že dnešní Čína tak hrozná není, neví co mluví,o ni jsou kdykoliv bez váhání zlikvidovat lidi ve velkém, viz. hnutí Falun gong napřed podporované státem, cvičenci ovšem byli tak duševně vyklidnění, že přestali chodit na zasedání strany a noví členové se nehrnuli, takového soupeře si nemohla vláda dovolit. Tak nastoupil starý osvědčený terror a obrovské množství lidí bylo opět zničeno a stalo se to nedávno!!! Spousta lidí hnije v Číně ve vězení za špatných podmínek, někteří mají domácí vězení. Čína podporuje despotické režimy Severní Korea, Barma, podporovala i Pol Pota! A co je nejhroší, v zahraničí jsou čínští úředníci a hodnostáři tak drzí, že emigranti jsou pro ně rozkladný element a pokud se uvidí na stejné akci drze odejdou, že prý nepotřebují poučovat o demokracii a my zase o totalitě! Kdy to dojde do extrémů, že ty lidi budou chtít vydat? Ostatně zkusili to před pár lety na USA a ty jim členy Falung Gong an i Ujgurů nevydali, takovýhle velký PROSTŘENDÍČEK JIM VŠEM UKÁZAT. My se jejich ekonomické a vojenské moci nesmíme bát, nejsme jejich otroci, jsem svobdní lidé a můžeme říkat co chceme, i když se jim to nelibí. Ale Čína už tak prakticky s ostatními zachází jako s pohunky. Ostatně, když měla taiwanská armáda přezbrojit, Čína udělala bubu, a všechny státy Evropy se zbaběle stáhly, Francouzi nasvítili Eiffelovku na červeno při jejich návštěvě, servilita, že bych blil. A to samé je tenhle film oslavuje masového vraha, vše co následně udělal a ukazuje nám tak, že čínská politika se v zásadě nemění a na to by jsme neměli zapomínat. Smutné je, že celá herecká čínská a hk elita na filmu participovala, holt když strana zavolá, chápu, že asi neměli na výběr. Pokud někdo tvrdí, že to co tam dělo a děje nás nemusí zajímat, že nemůžeme rvát svá měřítka a požadavky na ně, tak mu říkám nemusíme. Ale nemlčme a nepřehlížejme obrovské zločiny minulosti, které se staly, natož je oslavovat a jejich vedoucí postavy, nepřehlížejme, ani co se děje nyní, ta zrůdná vláda pořád pokračuje, že má ekonomický úspěch? No a? Desítky miliónů mrtvých, útlak, cenzura, autocenzura, jsou prostě detaily, že to je jen takový náš příběh, na lidech přece nezáleží... Jestli se tohle někdo odváží tvrdit, tak je ostuda lidské rasy a humanismu. Stát který oslavuje Maa a bere to smrtelně vážně, je snad někdo takový naivka a věří v nějaké pozitivní změny v takovém státě? Já jsem svým způsobem za ten film rád, ukazuje nám politické myšlení špiček, které chtějí propagovat mezi lid, který jim bohužel asi z velké části věří. A to je nesmutnější věc na tomhle celém podniku. () (menej) (viac)

• Natáčelo se v Pekingu, Shanghaji, Tianjinu a Nanjingu. (Cheeker)