Mladý moderátor rozhlasu přijíždí do rodné vesnice, kde zrovna lidé po revoluci v roce 1989 vyměnili kabáty. Chytit se zde dá jen "jeho" stanice, a tak připraví nečekaný aprílový žertík, který znovu prozkoumá skutečné vztahy ve vesnici. (honajz)

honajz

Na famácký film vcelku profesionální dílo, a možná by se Strach s Drbohlavem mohli k tématu vrátit a dotáhnout s větším rozpočtem do tragičtějších (nebo absurdnějších - záleží, k jakému podání budou tíhnout) konců. Takto hodnotím ústřední nápad, který je skutečně originální (dnes by byl asi problém vysvětlit, proč nemají ve vesnici televizi, a hlavně mobily, případně proč někoho nenapadne na kole zajet do vedlejší vesnice si informace ověřit). Herecké výkony sem tam skřípaly, stejně jako situace (ty mohly být domyšleny důkladněji), možná i ten konec mohl být méně klišovitý, protože vlastně se dá od začátku celé hry čekat. Potěšila tahanice o pana režiséra v roli myslivce i hasiče i typické "strachovské" vtípky, které pak na pár let vynechal (s výjimkou bakalářské povídky o učiteli chemie, hledajícím lásku). Celkově mírně nadprůměrný středometrážní film. ()

zdenny

Řekl bych taková fraška. Fraška o tom, jak jsou lidé schopni (či jak to mají v povaze) převléct po změně režimu kabát a jak se umí vybarvit, když si myslí, že se starý režim opět vrátil. Byla to od Stracha vynikající myšlenka. Celkově by to mělo vyznít tak, aby se člověk zamyslel nad tím, s jakými lidmi obývá společný prostor. Nejsmutnější na tom je, že takzvaným kabátníkům se vždy žilo poměrně dobře, protože bezpáteřně a bez skrupulí uměli a umí proplouvat v každé době, každou změnou a každým režimem. Vlastně by si měli zasloužit obdiv, protože my ostatní vedle nich působíme jako paka, která se neumí přizpůsobit a paka, která si myslí, jak jsou lidsky na výši. Nevím, zda tento „malý“ film vykresluje člověčí povahu obecně anebo jen povahu českou. Obecně nevím, zato o té české jsem přesvědčen. ()

joywork

Film jsem viděl až 19 let po jeho vzniku, ale pobavil jsem se. Sice je námět pojat s nadsázkou, ale v určitých okamžicích mne až mrazilo, jak je i dnes aktuální, neboť všichni víme, jak to s disciplínou komunistických voličů je. Nejinak je to se smýšlením dnešních rudých funkcionářů a když se člověk rozhlédne, kolik funkcí zastávají v roce 2014 různí politruci, estébáci a různí jiní exponovaní soudruzi z minulého režimu, tak mě není dobře. ()

made1

"A co byste dělali v takové situaci vy?" mě napadlo, když tam házeli ty peřiny na povoz. Jinak JS prostě uměl už v devadesátém pátém. Na jednu stranu je ale škoda, že tenhle skvělý nápad tehdy natočil, protože teď, jako vyzrálý a důvěryhodný režisér by z toho dokázal vytřískat víc a byl by z toho film do bijáku. ()

Tosim

Jakmile se příběh vyvine, snadno zapomenete na sice originální, leč v mnoha ohledech nelogický námět a sledujete postavy, které byste mohli klidně potkat, v situacích, které vám připadnou povědomé. Nerad bych ho přecenil, ale v současné společenské situaci, kterou člověk kolem sebe vidí, mi tento téměř dvacet let starý malý televizní začátek připadne skoro jako vizionářský. ()