Odsúdené

• Česko Odsouzené
Slovensko / Česko, (2009–2010), 73 h 57 min (Minutáž: 46–66 min)

Hudba:

Martin Hasák

Zuzana Mauréry, Marek Ťapák, Gabriela Dzuríková, Elena Podzámska, Hana Gregorová, Judita Hansman, Zuzana Porubjaková, Juliana Johanidesová, Anna Javorková (viac)

Zuzana Mauréry se musí naučit žít ve světě, kde platí jiná pravidla. Každý tu žije na vlastní pěst, přátelství se nenosí, respekt je třeba si tvrdě vydobýt...

Do ženské věznice přichází nová odsouzená, Eva. Jejíma očima prožíváme děj celého seriálu, poznáváme postavy, vztahy mezi vězenkyněmi, vedením věznice, bachařkami a dalšími zaměstnanci věznice. Eva je odsouzená za dopravní nehodu, způsobenou v opilosti. Málem při ní zahynul i její dvanáctiletý syn Filip. Manžel Roman se od ní odvrátil, jen její rodiče stojí při ní a snaží se obnovit proces. Roman nedovolí, aby Eva měla jakékoliv informace o zdravotním stavu syna. Jejich společnou firmu chce převést zcela na sebe. Co se vlastně odehrálo před tou nešťastnou dopravní nehodou? Eva se musí naučit žít a přežít v úplně jiném světě, než ve kterém dosud žila. Zde platí jiná pravidla, každý tu žije na vlastní pěst. Přátelství se tu nenosí. Respekt je třeba si tvrdě vydobýt. Šance, že člověka tohle peklo nezlomí, je mizivá. Každý chybný krok může být tím posledním. Eva se musí přizpůsobit, ale zároveň si chce zachovat svoji důstojnost. Dokáže to? A za jakou cenu? Dokáže srdcem poznat, která strana je ta správná, co je přátelství a co je past? Vězení je místem, kde má trest mnoho podob. (oficiálny text distribútora)

RockChick

Na československé poměry velice solidní televizní počin. Uvádí nás do prostředí ženské věznice; do prostředí normálnímu člověku neznámého a tím pádem vcelku atraktivního. To je samozřejmě pouze ta slupka na povrchu. Život ve vězení je všechno jen ne atraktivní a ženy v něm každý den svádí jak boj s ostatními spoluvězenkyněmi a bachaři, tak boj se sebou samými. A že je to boj často na život a na smrt se tu dovídáme skoro v každém díle. Co se týče postav, nalezáme zde celou paletu rozmanitých charakterů. Od drzé Barbie, která marně vede boj se závislostí na drogách a při scháňce po fetu uvádí i ostatní odsouzené do ohrožení, po manipulativní a psychicky téměř nezdolnou Grófku a korunou všem postavám je Magorka, která svému jménu jen dodává čest. Většinu postavu divák může buď milovat, nebo nenávidět, nic mezi. Herečky své role tak zvládly, že jim věříte každou jejich emoci a každé jejich slovo.Ohledně rozdílu kvality u obou řad, dvojce dosti ubírá neustále techtle mechtle ohledně návratu Evy Kollárové do věznice. Když se s ní spoluvězeňkyně chtějí dát do řeči poprvé, a Eva na ně slovně zaútočí a pošle je do patříčných mezí, je to ještě zajímavé. Když se to samé opakuje ale už po desáté, asi v šestém dílu za sebou, divák jen obrací oči v sloup. Také bych vynechala scény z Bratislavy, zejména z Eviny rodiny. Scény z vězení totiž určitě rutinný nejsou a bez prostřihů do civilního prostředí by seriál rozhodně neutrpěl. Ke konci snad jen dodat, že se už těším na třetí řadu :) (+ parádní úvodní písnička od Kanyeho Westa) ()

Smok

Zatiaľ celkom dobré, dúfam, že scenáristi ešte pritvrdia, nech seriál získa na dôveryhodnosti, lebo mám pocit, že ten korektný slovník dievčatám, ani dozorcom moc do huby nejde a bez ostrejších výrazov ja osobne prostredie väznice neuverím nikomu. Ale keď sa chce vysielať pred 22.hod, zrejme treba robiť ústupky. Ďalej som zvedavý, ako sa bude vyvíjať seriál po scenáristickej stránke, mám trošku obavu, že sa do projektu nezapojil nejaký človek "od fachu" či už z jednej, alebo druhej strany mreží. Určite by nebola núdza o "husté" situácie. Teším sa na účinkovanie napraveného Lukyho :) ()

bouchy

Viděl jsem jen pár dílů, ale po obsahové stránce mě to moc nezaujalo - navíc zdejší vězeňské prostředí na mě ani nepůsobilo tak správně depresivně, jak bych si v takovém seriálu představoval (viz Přítelkyně z domu smutku, tam to bylo perfektní), ale spíš mě rozčilovalo svou umělostí a sterilitou. Ale dvě bezvýznamná pluska dávám za práci s kamerou. ()

maxxxim odpad!

Chránená dielňa 2. To čo sú za dialógy, veď človek sa nestane krepý po prvom dni v cudzom prostredí. Tiež by nemuseli každý dialóg rozmieňať na drobné, aby človek nestratil niť, pretože sa im nepodarilo zachytiť intencie v kontexte. Tým sa stáva seriál dosť prízemnou záležitosťou. Tvorcovia minuli pri natáčaní 500 kg umeliny, PVC a kaučuku. Random pohyb po celách a chodbách, telefóny k dispozícii, free servery, cw, fw a iné skutočnosti sú samozrejmosťou. Cely zariadené tímom z "Jak se staví sen" a čistota prostredia pripomína pôrodnícke oddelenie. Hrajú tam takmer všetky veľké mená slovenskej filmovej školy (pomocnej), len jedna chýba a ja sa pýtam kde je Božidara Turzonovová. Celkový dojem z reality aká na vás dýchne, nebude hodný ani jednoho percenta. Mal som k dispozícii asi 3 minúty jedného dielu a musel som prepnúť, aby mi neublížilo na srdiečko a zároveň som mal tie tri nebohé minúty odnudené, teraz ste na rade vy. ()

• Keďže nad hlavami Odsúdených sa pracuje v plnom prúde, zamestnanci TV JOJ musia chodiť doslova po špičkách, pretože každý prudší pohyb či zvýšený hlas ruší priebeh nakrúcania. (R4D0)
  • Pre seriál vzniklo nové „štúdio“ v ateliéroch na Kolibe, pričom sa pre potreby nakrúcania prerobili dovtedy nevyužité priestory v hlavnej budove a časť dvora. (MathewCon)
  • Aj keď sa zdá, že scény sa nakrúcajú v reálnom väzení, pravda je iná. Špeciálne pre seriál "Odsúdené" dala TV JOJ postaviť ateliéry, ktoré majú sídlo na Bratislavskej Kolibe. (R4D0)