Máme před sebou poměrně průzračný příběh talentovaného herce a přímého, plachého a skromného člověka, kterého zničila závislost – na lásce a na alkoholu. Ačkoli na začátku kariéry vyrazil Miroslav Masopust strmě vzhůru, brzy se začal ocitat na vedlejší koleji. A to jak ve vztahu s manželkou a jejími rodiči, tak v herecké profesi. Nenaplněné ambice začal řešit alkoholem, jeho vinou přišel o angažmá i o herecké příležitosti. Po smrti ženy se uzavřel do samoty a v samotě také odešel ze světa. Příběh promarněného talentu, příběh smolaře – nebo příběh života, naplněného podle osudu? (Česká televize)

FOCKE_WULF

Cyklus Příběhy slavných občas zahlédnu na čt1, některé díly byly zajímavé, třeba jak se režisér Petr Lébl oběsil v divadle, což mi přijde narcisistní. Míťa Masopust měl zvláštní osud. Můj první dojem z něj - ten je ňákej přiskříplej, dalo mi práci vůbec se rozpomenout, kde jsem ho viděl hrát. Ale prý byl talentovaný a navzdory svému vzhledu velký lovec žen. Plejboj Miroslav Plzák se rozčiloval, že pozval kočku do vinárny na večeři a před jeho očima mu ji sbalil tenhle skrček (tato akce bývá v pickuperské komunitě označována jako "přealfování"). Jeho kariéra šla do kopru, když se poznal se svou ženou. On si vlastně mohl říct, když poznal tu svou Danu -od teď se mi přestane dařit a půjde to se mnou jenom z kopce. Ona si ho nevážila a on, asi aby se jí přiblížil, s ní začal chlastat a brát drogy, čímž se stal nepoužitelný pro uměleckou práci. ()

Marze

Medailonek o herci, kterého dohnal démon alkoholu. Přitom se oženil se ženou, která byla ve svém mladém věku nesmírně krásná. Jak zde říká Maciuchová "Jak zmáhají osobní svízele, najednou ta osobnost začne ztrácet energii". Přitom před umělcovým pádem o Míťovi říká režisér "věděl jsem, že nezkazí žádnou legraci , přijde včas a nebude se dívat na hodinky, že musí někam odcházet". ()

Marthos

Osud Miroslava Masopusta v mnohém připomíná jiné talentované herce jeho generace (např. Kláru Jernekovou), kteří v mládí prudce zazářili, aby o něco později definitivně zhasli. I v jeho případě sehrály svou roli stupňující se psychické problémy, následované alkoholem, vyhazovem z Městských divadel pražských, úbytkem rolí v televizi i před rozhlasovým mikrofonem. A také láska k příliš dominantní ženě, která jej stáhla až na úplné dno. Jeho překrásně modulovaný hlas naštěstí zůstává uchován v desítkách rozhlasových her pro děti a mládež, v nichž naplno vynikl jeho smysl pro humor a nadsázku. ()