Pohádka plná tajemných čar a kouzel podle bratří Grimmů... Chcete vědět něco více o tom, jak žijí víly v lesním království? Tak vstupte – krásně tam bude! Všude plno květin, vůní, barev a tanečnic, lehčích než jarní vánek. Kouzelným lesem nás provede jeho paní, Mechová víla (L. Skořepová). Žijí tu s ní různé pohádkové bytosti, víly, poťouchlý Strašinoha (L. Potměšil) a také dvě sestřičky Sněženka (Z. Jandová) a Růženka (M. Steinmasslová). V lese pracují dva mladíci a dívky jim chtějí doma poklidit a uvařit. Mechová víla to však povolí jen v případě, že se dívky před mládenci neobjeví… (Česká televize)

Jezinka.Jezinka

Éterické víly se k práci nehodí, anžto jsou jednak éterické, druhak jsou líné. Královna víl je také líná a tak, aby nemusela, Bože chraň, pracovat sama, vyčaruje, jak si sama myslí, víly vyššího řádu. Když se jí na druhý pokus podaří vyčarovat k vědrům i "dělnice", přijměme to jako terminus technicus pro víly k dílu a nejen k tanci, zdá se, že má vyhráno. Holky se chopí věder a v minutce je zalito. Při zalévání způsobem, že se ruce namočené ve vědru (promíjím uměleckou licenci, se kterou ta vědra byla prázdná) oklepou směrem k té které rostlině, by byl během hodiny jedním vědrem zalitý celý les. Holky jsou pro svou výkonnost nasazeny na práce u dvou chasníků žijících v lese, z čehož vzejde, po nevyhnutelném setkání, touha po partnerském svazku, jemuž, pro zachování pohádkového schématu, předchází svatba. Aby se pozitivně a hrdinně projevili představitelé rodu mužského, figuruje tam zlomyslný Strašinoha, kterého naši hrdinové pomocí pařezu přemohou. V závěrečném tanečku Marek Eben předvede taneční kreaci, kterou si o řadu let později zopakoval v klipu k písni Folkloreček ()

otík

Špatná totálně kulisová pohádka, která opravdu výrazně zestárla. Děj je přímo tragický, z herců zaujme tak maximálně mladinký Marek Eben, hudba méně depresivní než jsem u Máchy zvyklý, ukřičené, postav moc, ale spíše pro zmatek. Scéna neupravená, nevzhledná - prostě tahle pohádka se skutečně nepovedla. ()

sportovec

Pohádka dýše poezií hravosti, vlídnosti a laskavosti prostě české stejně tak jako mámivý svět lesních duchů a víl; shakespearovské kouzlo magie je navíc půvabně pojednáno výpravou, která se zhlíží v půvabné naivnosti někdejších lidových her našich předků. Co si více přát? ()

blackrain

Rozverná pohádka. Konečně jsem přišla na to, odkud že to mám výraz: "Ty zlomyslný zmetku." Je to z této pohádky. To je tak, když si člověk něco z filmu vycucne a začne to používat i v reálu a pak nemá tušení, kde k tomu přišel. ()