Pět let hrál britský premiér Winston Churchill důležitou roli v boji proti nacismu a jeho vůdcovské schopnosti i pamětihodné projevy pomohly dovést hitlerovské Německo až k hořkému konci. V hlavní roli biografického dramatu HBO uvidíme Brendana Gleesona.
Film z produkce HBO nabízí pohled na život britského ministerského předsedy Winstona Churchilla (hraje ho Brendan Gleeson). V průběhu druhé světové války hrál tento muž jednu z nejdůležitějších rolí v boji proti nacismu a jeho neohroženost, velitelské schopnosti i pamětihodné projevy přispěly k tomu, že hitlerovské Německo dospělo až k hořkému konci. Biografické drama se odehrává ve dvou dějových liniích. V první sledujeme nástup Winstona Churchilla do pozice premiéra Velké Británie v roce 1940 a jeho následnou vládu až do podepsání příměří s nacistickým Německem. Druhá linie se odehrává po válce v roce 1945 ve Francii, kde Winston Churchill tráví se svou ženou a dcerou dovolenou, čeká na výsledky prvních poválečných voleb a připomíná si některé ze svých nejslavnějších válečných událostí. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

No to snad nemohli tvůrci ani myslet vážně, že do 95 minut se vejdou tři tak velkolepé látky jako Churchill ve válce, Churchill na domácí politický scéně a Churchill v soukromí. Vůbec nechápu co bylo smyslem filmu. Neznat okolnosti Churchillových rozhodnutí myslel bych si že ten člověk je úplnej magor. Tvůrci až příliš spoléhali na divákovu znalost, aby si vůbec mohli něco takovýho dovolit natočit a to se mě nelíbí. Uměl bych si to představit jako miniseriálek v produkci HBO dejmu tomu klasických 12 x 60, jo to by potom byla jiná, protože herecky je film zvládnutý dokonale, naznáky atmosféry tam také byly, ale pro to šílený tempo kterým film pádil, aby všechno stačil nebyla ani možnost jí pořádně využít. Na film jsme se těšil a ano filmařská kvalita je znát, ale takhle promhraný zajímavý historický materiál jsem snad ještě neviděl, to je opravdu hrozná škoda. ()

Wormboy

Dalsi z plejady filmov z dielne HBO, ktore svojimi kvalitami valcuju vacsinu z tych, ktore reprezentuju hollywoodsku produkciu v nasich kinach. V srdci burky nam ponuka strucny exkurz do pozadia britskej politiky pocas 2.SV, kedy sledujeme Winstona Churchilla na jeho ceste do ucebnic dejepisu. Moja jedina vyhrada, ktora je vsak kadegoricka, spociva v tom,ze ten exkurz je skutocne velmi strucny a skratkovitost deja bola v tomto pripade prehnana. Kludne si viem s rovnakym obsadenim ako aj podanim predstavit 3 hodinovy epos, ktory by dokladnejsie a preciznejsie priblizil tiahu, ktoru musel Churchill niest na svojich ramenach. Preto "len" 3,5/5* ()

woody

Zájemcům o Churchilla to nic nového, ani objevného nepřinese, přesto je radost užívat si soustředěného projevu Brendana Gleesona. Jedinou výtku bych směřoval k přílišné zkratkovitosti, známému to neduhu životopisných filmů (zde dělí Den D a konec války jediný střih, což je docela zarážející). Ale jako didaktické pomůcce do hodin dějepisu se tomu dá jen zatleskat, alespoň by se více lidí dozvědělo o Churchillově obrovské píli. (Obrovský dík patří castingu, který dovolil, aby se roli maršála Stalina zhostil fenomenální Alexej Petrenko, jenž si tak po 20 letech zopakoval svou mistrovskou etudu z Baltazarovy hostiny. A stále z něj sálá cosi nepopsatelně děsivého, byť je tam jen 5 minut) ()

nascendi

Je pravdepodobné, že pre úspech životopisných filmov o veľkých osobnostiach je najdôležitejší casting. V prípade Brendana Gleesona (ale nielen jeho) sa to podarilo. Napriek tomu, že film zachytáva pomerne krátky výsek z Churchillovho života, nepocítite pri ňom nudu, skôr pocit, že v ňom veľa chýbalo a skončil akosi predčasne. Bolo však z neho jasné, aký obrovský je rozdiel medzi politikom a štátnikom. Mňa zaujalo, aké sú tie politické hry aktuálne i dnes, aj keď nie sme v Británii, ani vo vojne. A tiež ako rýchlo po pominutí bezprostredného nebezpečenstva opätovne klíči ľavicové blúznenie. ()

RedDuck

Film je natočený dobře, spíše se mi nelíbil koncept "letem světem". Vlastně tak moc událostí nechybělo, jen neměly žádnou návaznost.. Aby se z toho dalo něco hodnotného vydolovat chtělo by to aspoň dvojnásobnou stopáž a buď přitlačit na prózu nebo na dokument. Myslím že vyšly taky nějaký paměti, tak materiálu na celý seriál by bylo habaděj... Trochu paradoxní je že Churchilla si zahrál Ir, Brendan Gleeson se toho zhostil ale parádně! ()

• Brendan Gleeson získal za svou roli cenu Emmy. (shyster)