Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

verbal

Noční poluce fanoušků fantasy dostaly reálné kontury, a tak tu teď všichni můžeme sborově masturbovat a ulepenou rukou chrlit superlativy, jak se povedlo tu Martinovu Dunu skvěle vizualizovat. No, bylo už načase, aby někdo ukázal paní Rohlíkové, že nezletilý dement v lenonkách není to pravé ořechové, a že by měla okamžitě odinstalovat Word a nadále se věnovat výhradně charitě! A nám nezbývá, než se modlit ke Starým bohům, ať to Džordž po téhle injekci konečně dopíše, a ať HBO neustálým opakováním deset let starých sraček do té doby nekrachne. Ale abych nebyl zas až tak pozitivní, jako zbytek stáda, dovolím si na závěr poukázat na celou řadu negativ a nedostatků tohoto seriálu, kterou ve své tuposti a nesečtělosti tak velkoryse přehlížíte. Takže: . ()

KevSpa

První díl mě do dění vtáhnul bez nejmenšího zaškobrtnutí. Moc se mi líbí výpravnost i odlišnost jednotlivých království/území. A úvodní titulková sekvence, to je prostě paráda. Po dlouhé době (od seriálu Řím) jsem byla z titulků tak nadšená. Zatím to vypadá na další pětihvězdičkovou záležitost pro HBO. Hodnotit budu ale (jako obvykle) až po třetím dílu. --- Třetí díl je za mnou a já jsem stále nadšenější. Po dvou dílech, ve kterých se toho hodně dělo, přišla třetí epizoda dějově možná trochu chudší, zato plná brilantních dialogů. S klidným svědomím můžu seriál konečně ohodnotit a těšit se na další strhující díly. --- Poslední tři díly jsem zhltla vyloženě jedním dechem. I když jsem z prvních dílů byla nadšená, ty poslední tři byly něco tako úžasného, že se to nedá ani slovy popsat. WOW 1. série - 100% --- 2. série je na tom kvalitativně o trochu hůře, některé díly jsou zbytečně zdlouhavé, jako celek je to ale stále vynikající dílo. A finále řady opět parádní. 2. série - 90% --- 3. série toho mnoho nenabídla a je pro mě celkem zklamáním. A celý ten hype kolem seriálu, který během posledního roku vygradoval do obludných rozměrů, mi tak leze na nervy ještě víc. 3. série - 70% --- Pár skvělých epizod sice 4. série nabídla, ale jinak se v podstatě opakovalo totéž, co v sezóně minulé. V téhle fázi už bohužel seriál nedokáže nabídnout něco nového a veze se na své vítězné vlně, aniž by se tvůrci snažili tu spoustu nudné výplně nějak omezit. 4. série - 70% --- Během páté série jsem sledování vzdala, zda se k tomu ještě někdy vrátím, opravdu netuším. Všeobecný hype mě znechutil a na koukání mám mnohem lepší a podstatně méně nudnější seriály. ()

Lima

S první sérií jsem bojoval. Toho plácání prázdné dialogové slámy, pletichaření, které nikam nevede a šukání zezadu je tu tolik, že to diváka spíše unaví. Jenže s přibývajícími díly a sériemi člověk začíná žasnout nad promyšlenou provázaností jednotlivých osudů, nad tím, jak do sebe všechno s chirurgickou přesností zapadá, jak se G.R.R.Martin, potažmo tvůrci seriálu nebojí šokovat a dovolí si ty dopředu nejméně odhadnutelné (a přitom logické) zvraty, ze kterých vám spadne čelist, zamrazí v zádech a zbyde vám jen utrousit bezděčné „No ty vole!“. To, jak se vyvíjí osudy Aryi, Sansy, Tyriona (a tak bych mohl pokračovat) těmi nejméně předvídatelnými cestičkami, nad tím prostě srdce diváka, který touží po košatých příbězích, jenom plesá. Skutečná divácká rozkoš, která graduje ve fantastické čtvrté sezóně, kdy opravdu netuším, čím to chtějí přebít v té nadcházející. A skutečnost, že seriál disponuje na TV poměry bezprecedentní velkofilmovou výpravou, kulisami a atmosférou, kde je znát každý promyšleně investovaný dolar štědrého rozpočtu, jenom utvrzuje kvality tohoto vyjímečného počinu. ()

Gemini

Velkolepost dostala své jméno - tedy pokud jde o výpravu, kostýmy, kulisy a takové ty věci. Seriál jako GoT v televizi (myšleno v jejím současném vnímání) nikdy předtím neběžel. Samozřejmě to je dáno hlavně úrovní technologie, na kterou jsme se dostali - ve své době, když vzpomenu na svoje dětství, vznikaly výpravné historickomýtické televizní filmy jako třeba Jáson A Argonauti v produkci Hallmarku, které tehdy byly také na špici, ale samozřejmě limity byly vidět. Nejblíž GoT je podle mě Řím také z produkce HBO - tam se myslím poprvé ukázalo, že "to" jde a může to vypadat už hodně dobře, a to už jsme jen pár let před odpálením téhle fantasy ságy. Taky jsou tu jasná "personální propojení", pro diváka nejlépe seznatelná v osobách Gaia Iulia Caesara/Mance Raydera a Niobe/Ellarie Sand;) Mám určité výhrady proti tomu jak se periodicky zničehonic objevila nová důležitá, neřkuli hlavní postava, ale vždycky jsem si říkal, že tak to vlastně je i v životě - nikdy nevíte, kdo pro vás bude důležitý, když se ve vašem životě prvně vyskytne:) O tom jak se s nimi zacházelo, pak platí vlastně totéž - historie je plná momentů, kdy se něco nějak stalo proto, že zasáhla náhoda nebo zbloudilá střela nebo bakterie a kdosi zcela nečekaně skonal. To jenom v uměleckých dílech vždycky jde o osudovou a dramaticky popisovanou událost, ke které ještě v jistých typech médií hraje dramatická/tklivá/patetická hudba:) Takže spousta narativních nástrojů GoT je naprosto OK:) Oceňuji i většinu hereckých výkonů a skutečně intenzivní práci s pletichami, intrikánstvím a nízkostí charakterů. Ale časem se začala projevovat "nutnost" děj natahovat (což někdy až tak nevadilo a zejména assassinská story Aryi Stark je velmi cool), a o posledních dvou řadách je skoro škoda mluvit. Nevím, co se dělo v hlavách tvůrců, ale konec je prostě zklamání - na vrcholně osudový osud (chci aby to vyznělo tak blbě jako to je v seriálu;)) Jona Snowa jakoby si někdo vzpomněl ve chvíli, kdy došel materiál od pana spisovatele, a když bylo nastoleno nové uspořádání Západozemí, bylo to jedno velké WTF. Ale nutno říct, že to není tak hrozné jako to, co se přihodilo House Of Cards:D Tady se alespoň děj uzavřel, byť ukrutně nelogicky. Abych už taky nějak uzavřel svůj text - Game of Thrones je po zásluze fenomén, protože byl svého druhu první a (zatím) mu není rovno. Ale podle mě je příliš přechválený, protože objektivně má nemalé rezervy - a to ještě bráno v průměru, protože řekněme do třetí, možná čtvrté sezóny, to byla úžasná podívaná, pak to docela šlo, a sedmá a osmá sezóna byly velký sešup dolů navzdory tomu, že dějově seriál vrcholil. A to, že ukočírovat něco takhle rozmáchlého je neuvěřitelně náročné, není omluva. To si měli showrunneři srovnat s dostatečným předstihem. Shodit celý seriál na 70% by asi bylo příliš. A je tu i poslední seriálová role Maxe von Sydowa;) Takže ano, dám 80%, ale je to jen tak tak. ()

Tom Hardy

Chápu to propojení - vzít Pána prstenů, mixnout ho stylem Říma a do toho dát ingredience z Živí mrtví, to je recept na stoprocentní úspěch. A na rozdíl od jiných podobných vychytralých slepenců nemá Hra o trůny papírem šustící základ, ale hutnou knižní předlohu. Výsledek ale neohromil. Možná je chybou to, že jsem do rozjetého vlaku naskočil až po odvysílání sedmi sérií a vše dal "na jeden zátah" během dvou měsíců. Chyběl mi tak potřebný časový prostor a díky tomu mi jednotlivé série přišly hodně podobné. Řada postav přešlapuje po celou dobu na místě a má minimální vývoj. Story s matkou draků je akcentovaná od začátku, k jejímu propojení se zbytkem ale dojde až v šesté sérii (a postava rozhodně není tak zajímavá, aby musela mít tolik prostoru). Nejlépe napsaný charakter (Tyrion Lannister) je od svého uvěznění ve čtvrté sérii hrozně pasivní a Peter Dinklage, jakkoli se snaží, najednou nemá co hrát. Styl vyprávění se opakuje - konflikt, hledání řešení, katarze, zrada vedoucí k novému konfliktu. A ani ta úmrtí vlastně nejsou zas tak překvapivá, protože hrdinové jsou brzy poměrně jasní a až do sedmé řady na ně tvůrci nemají odvahu šáhnout. Nemluvě o tom otravném opouštění linií, kdy se k něčemu seriál vrací třeba až o dvě sezóny později. Měl jsem reálný problém si pamatovat, kde vlastně některé postavy právě jsou a to jsem jel v kuse (například jsem dlouho váhal, kdy jsem viděl naposledy jednoho z mladých Starků a jestli už náhodou neumřel). Neumím si představit, jak bych se orientoval, kdybych to měl dávat s ročními mezerami. Současně je ale třeba uznat, že to má fantastické měřítko, evidentně se plánuje dopředu (často možná až moc, neboť jednotlivé série málokdy něco konkrétního vyřeší), některé příběhy jsou skvěle zvládnuté (Arya Stark, Jamie Lanniser), sem tam potěší nápaditý dějový vývoj (Hold the Door!) a rozhodně nechybí prvek překvapení. Celek by ale snesl výrazné prokrácení, protože to, co se stalo během sedmi sezón, mohli autoři stihnout za podstatně kratší dobu. ()

Matty

Tolik povyku kvůli jednomu trpaslíkovi… ne, takovou jízlivost si seriálová Hra o trůny nezaslouží, ač je pravda, že nejpřesvědčivěji vítězí v nejknižnější z disciplín – v dialozích. Slovo vládne, obrazy neuchvacují. Do jednotlivých rolí mi nesedli ani herci (včetně málo statného Tyriona), což bych ale měl vyčítat své představivosti, nikoli lidem, kteří knihu zfilmovali. Zfilmovanou literaturou, ničím (na)víc, je Hra o trůny. Naštěstí jde o literaturu mimořádně kvalitní. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, DaViD´82, Morien, Džebe, Orthank, tartan ()

Tosim

-CO OČI NEVIDÍ, SRDCE NEBOLÍ. -HLOUPÉ RČENÍ. OBVYKLE NÁS ZABIJE TO, CO NEVIDÍME. Chvíli jsem přemýšlel, že znovu vzkřísím svůj starý komentář k Máji...obojaké je na tomhle seriálu ta historická fikce a fakt i to, že pokud se nesouloží, tak se o tom mluví a když ještě někdo souložit nezačal, mluví se o tom, kdy bude moct začít. Konverzace je hlavní náplní první série, tvůrci na to jdou chytře, pomalu přidávají na gradaci, takže se jim povedlo docílit toho, že i mně, kterému se pro výše popsané atributy tenhle strašně se vážně tvářící seriál zdál směšný, začíná mírně zajímat. Zda dám i další řady ale fakt nevím, mám teď poměrně málo času a dost pečlivě si vybírám. ()

Cervenak

GoT mit uns! Splnený sen fanúšikov dospelej fantasy a momentálne zrejme vrchol televíznych možností, čo sa týka výpravnosti a filmového looku. ()

Isherwood

Bez nutnosti vyblít ze sebe po prvním díle komentář plný ať už oslavných tamtamů, či naopak kýblu špíny, jsem v klidu a pokoji dosledoval tuto třetí řadu seriálu Řím. Pravda, prosluněné amfiteátry vystřídala chladná atmosféra mohutných hradů, avšak postavy zůstaly. Ty krásně nejednoznačné, nečernobílé, skvěle propracované a výtečně zahrané figurky, opět utvrzují důvěru v to, že i když v seriálu (filmu) řinčí zbraně, nemusí nutně dojít k bitvě, neb vždy je dostatek šedých eminencí, intrikánů a s nimi spojených náhod, jenž dokáží děj posunout i jinak, než bychom zrovna čekali. Jestli jde něco mimo chválu, tak režie posledních dvou dílů, neb prvnímu chybí pořádná gradace a tomu závěrečnému zase silnější rezonance epilogu. Až v knihovně přestane být in půjčovat si Martinovy knihy a nebude se na ně stát řada až na Svoboďák, stavím se také, ten svět mě opravdu zaujal. [PS: Osobní sympatie vysílám směrem k seru Jorahovi a Arryi Stark, ke kterým se už od počátku druhé série přidává Tyrion Lannister.] ()

Radyo

Se studem přiznávám, že jsem Hru o trůny začal sledovat až před cca 14 dny, s opatrným očekáváním, zda se naplní aspoň částečně ty bombastické pochvalné ódy ze všech stran, kde už tuto sérii stihli zaznamenat. No, po první desítce epizod si dovolím poznamenat, že to je PECKA. Další dojmy budu sdělovat postupně, po zhltání zbytku (já vím, hltat se nemá, aby mi nezaskočilo - ale tady to jinak nejde) tohoto famózního seriálového orgasmu. EDIT (11/2014): Tak na konci čtvrté série jsem "rozbitý jak hračky" - seriál mě naprosto pohltil a po dosud posledním dílu jsem nadržený na pokračování! Jdu udělat zásah do žebříčku TOP seriálů! ()

Malarkey

Hra o trůny se nejprve jevila jako naprosto originální, neuvěřitelně zajímavá, filmová série, kterou si HBO stočilo do seriálové podoby z knihy, o které jsem nikdy neslyšel, ale teď se o ní mluví, jako o jedné z nejlepších fantasy sérií vůbec. Dobře, věřím tomu, že knihy opravdu dobré jsou a mám děsnou chuť si je přečíst, ale zajímalo mě, jak na tom bude samotný seriál, který si HBO nachystalo. Četl jsem, že tím chtěli nadhodit konkurenci i Pánu Prstenů. Vždyť to byl jeden z nejdražších seriálů, co kdy natočili. Taky proto jsem od seriálu čekal opravdu hodně. Nakonec jsem ale dostal co? Klasický HBO výplach. Tudíž...hromada postav, pár příběhových linií, hromada problémů, které se mezi postavami řeší a vlastně nic jiného se v seriálu taky ani neděje. Takže jsem se vlastně dočkal seriálu z prostředí perfektního fantasy světa, který svým obsahem přípomíná další seriály z HBO jako jsou Řím, Tudorovci, Borgiové a bůhví co dalšího...Někdy v půlce seriálu mi to přišlo skoro jako derivát všech těhlech příběhů, jenom převlečených do jiného prostředí. Je to skoro jako kdyby jste koukali na vznešenější rodinná pouta. Tady se ale se ženskými nespí za účelem průseru, tady se pro změnu vraždí. A do toho se ještě míchá fakt, že je to vlastně fantasy seriál, což mi prakticky došlo až na konci první série. Každopádně i přesto ve mě Hra o trůny dokázala vyvolat hromadu pocitů a emocí. Hlavně v posledních dvou dílech, které mě dokopali k tomu, abych seriálu udělil plnou palbu. Teď už jenom musím sehnat všecky knihy, co vyšli a ještě vyjdou a počkat si na další sérii, která brzo přijde. Po první sérii je totiž velké množství nezodpovězených otázek. A já bych opravdu hodně rád znal odpovědi. HBO...snaž se. ()

T2

__/1.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $45,430,075 //počet predaných kusov 756,289Tržby za predaj DVD v USA $41,606,381 //počet predaných kusov 1,202,782║ Po prvom diely nadmieru spokojnosť, hoci menšie výhrady by boli ale má to slušnú dávku napätia, dejové čaro, tajomno, dobré herecké obsadenie, možno až nadmieru agresivity, nechutností, nahoty a krvavosti ale zatiaľ sa to dalo zniesť. prvý diel =/80%/__ //// po pozretí 10dielov musím ísť z hodnotením dole, príbeh na nás chrli množstvo postáv až z toho vzniká slušný guláš, k tomu dobré príbehové pasáže striedajú až otravno zbytočné vatové naťahovačky, plus premrštenosť v rámci nahoty, otvorenosti, ostrej výrečnosti, sekania, rezania, krvilačnosti,... toto moc do filmov nepatrí aspoň v takom množstve, tažko pochopiť čo týmto štýlom prednesu tvorcovia chceli dosiahnúť, že by chceli byť až moc originálny v tomto žánry? asi ťažko, takýmto spôsobom to asi nepôjde __/1séria=60%/__ ║__/2.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $18,384,865 //počet predaných kusov 539,505Tržby za predaj DVD v USA $20,384,529 //počet predaných kusov 646,933║ _____No druhá séria začína byť riadne statická, minimum zaujimavého a samé zbytočné otvorené sexistické scény, no neviem ale začínam strácať význam tohto seriálu. Po 3časti to vzdávam dejová výstavba skoro žiadna, k tomu sú tam napratané ďalšie zbytočné postavy, začína to byť riadna uspávanka, len sa to snaží zakladať na šokujúcich "samoúčelných" erotických scénach, ktoré skoro nemajú kúska účelu pre dej, vzdávam to končím s týmto seriálom. /2séria=35%/__/3.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $25,049,943 Tržby za predaj DVD v USA $17,537,034║ __ ║__/4.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $15,658,999Tržby za predaj DVD v USA $17,653,803║ __Po asi dvojročnej odmlke som tomu dal ešte šancu a keď som si pretrpel 2 a 3 sériu už to konečne začalo mať lepšie grády. Aj keď dejová úroveň určitých dielov je troška kolísavá, záleží kto to režíruje. V rámci výpravy a trikovej stránky na dosť vysokej úrovni.__ ____║__/5.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $20,580,502Tržby za predaj DVD v USA $16,312,587 ║ ____║__/6.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $14,476,809Tržby za predaj DVD v USA ║ ____║__/7.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $25,046,240Tržby za predaj DVD v USA $12,077,876║ ____║__/8.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA║ __Silná káva, to ako čo je? Prvé dva diely ako že tejto finálnej série, len suchý vatový nástrel bez lepšieho pohybu vpred, dokopy nič záživné neponúknu a dokonale to zabijú v tretom diely, kde má prísť na akúsi veľkú bitku ale sledujete len krásnu snehovú víchricu, prípadne všade prítomnú tmu, dokopy nič poriadne nevidieť, len mihot, takže neviem čím to ma upútať a keď ako že má k niečomu prísť v troška viditeľnejšej perspektíve, tak to je len jedna pritiahnutá scéna za hlavu za druhou, to im ako riadne švihlo v gebenách. Gradácia ako hovado. Nemám slov. No tak dokonale to dodrbali, tak na toto sa ako čakalo skoro dva roky??? __ po 3dieloch hodnotenie = /25%/ veľký omyl posledná séria ___Po 5diely mám fakt dosť! To si ako že robia srandu tvorcovia, to im teda pekne uteká pod rukami do krásne mimóznej paródie. Piaty diel záverečnej série to úplne zabil. Toľko tupých momentov sa len tak nevidí. Buď tam je dejové vákuum alebo úplne trafená scéna, nechápem akú výpoveď má mať tento katastrofický devastačný diel. Ako kto z koho urobí väčšieho despotického jelimana. Takto dodrbať vo finále celkom dobre rozbehnutý seriál to chce teda riadne gule. Som zvedavý s čím úžasným ešte vybehnú v záverečnom diely. Zatiaľ fópa ako prasa._ () (menej) (viac)

Marigold

Bez urážky, ta hra na drsnou a jinou fantasy se tu odbývá především tím, že mezi všemi možnými klišé, režijními i příběhovými, se hojně souloží zezadu, mluví se sprostě a sem tam se někdo vymočí. Jinak se v prvních dvou dílech především hodně mluví, aniž by to ale v člověku neznalém předlohy nějak probouzelo zájem o mytologii fikčního světa (u fantasy docela problém). Postavy jsou fajn, některé vysloveně skvělé (hlavně dekadentní trpaslík Tyrion), ale jaksi jsem se ostupem času přistihoval, že mi vlastně moc nesejde na tom, co se s nimi bude dít dál. Chybí mi tu vysloveně kulervoucí a okouzlující scény, něco, co by tuhle sérii odlišilo nad rámec vyměšování a souložení. Nemám příliš náladu dívat se na další díl - u seriálu HBO celkem průšvih. ()

Radek99

Nejlepší fantasy seriál všech dob, to bezesporu. Jenže fantasy prvek je tu vlastně jenom kulisa. Skvělý byl nápad svázat fantasy ságu s alegorií středověkého boje o moc a o žezlo krále a natočit tak, řečeno s nadsázkou, seriálového průvodce encyklopedickým pojmem machiavellismus, televizní produkt s vysokou přidanou hodnotou. Jestli jsou dějiny politologie nudným vysokoškolským oborem, tak tady se tvůrcům podařilo neuvěřitelné - natočit je coby neopakovatelně sofistikovanou zábavu... Bez nadsázky pak lze konstatovat, že Hra o trůny je malou revolucí v seriálové tvorbě, neboť HBO přišla s rozpočtem, který seriálu umožnil hrát skutečnou první ligu. Nádhera se na všechno to pletichaření a boje o moc dívat...Hra o trůny je v podstatě politický thriller ve fantasy kulisách. Fantasy pro dospělé. Historický seriál plný alternativního středověku. Série 1: 90% Série 2: 90% Série 3: 100% Série 4: 100% Série 5: 90% Série 6: 80% ()

DaViD´82

Válka růží i dění na Apeninském poloostrově za Borgiů ve fantasy hávu v podobě ságy, pro kterou je „fantasy“ škatulka příliš omezující a svazující, byť to tak zpočátku nevypadá. Žádní špičoušatci, trpajzlíci, orkové a podobná havěť. Za to kvanta živoucích nečernobílých postav (v čele s Claudiem... ehm, Tyrionem, který ční nade všemi) a politiky. Tuny a tuny politiky skrze tuny a tuny intrik², kutí piklů² a pletichaření² a až kdesi v pozadí a vlastně spíše "tak jakoby mimochodem" epické bitvy, o kterých se více mluví než se jich účastní; nikoli náhodou jsou tedy nejlepší pasáže předlohy ty "přechcávací čistky" à la čtvrtá Tyrionova kapitola ze Střetu králů. To platí o předloze. Hledejte v ní pokračovatele pochodně, kterou zažehli Waltari s Gravesem spíše než-li náhražku Pána prstenů či nekonečné generické ságy XY. Proto je dobře, že to vzalo na svá bedra HBO, protože tohle JE (a ostatně i nadále bude) jako jejich Řím ve fantasy kulisách. Prostě adaptace formou seriálu, který se sice v mnoha ohledech nepotkal s mou po mnoho let budovanou představou (není to dělané pro fanoušky knih, ale především pro nezaujaté diváky a mělo by to tedy obstát především samo o sobě jako svébytný seriál; což se HBO zatím daří), ale i tak jsem nadšen, jelikož tvůrci jen zbožně neilustrují předlohu a nebojí se i "tnout do živého", byť je to někdy dost "hrrr" a nenechávají některé situace v divákovi správně doznít. Také používají mnohdy spíše divadelní postupy než regulérní filmovou řeč (ta se objevuje až s příchodem Alana Taylora a druhé sezóny). Což není v žádném ohledu zápor, pouze konstatování. Navíc jde o seriál HBO i v tom ohledu, že jednotlivé epizody příliš nefungují samy o sobě, ale až jako součást jednoho celku. Typickým příkladem budiž finále první sezóny a úvodní díl té druhé. V každém je tolik linií, že každý dostane tu svou "minutku na výsluní", ale honí se toho tolik, že je to ve výsledku roztříštěné, kde je toho od všeho trochu a ve výsledku vlastně nic. Pokud je však vezmete jako součást celku, tak je vše rázem tak jak má být, protože HBO si jak známo na sezóny příliš nehraje. Pro ně je prostě start nové série "pouze" další kapitolou jednoho příběhu; a tak jsou od sebe jednotlivé série rozeznatelné vlastně jen stále narůstající (již tak nemalou) produkční hodnotou. Tvůrci dělají sice mnohé značně po svém (od druhé sezóny to spadá do škatulky volně inspirováno Hrou o trůny spíše než-li adaptace Hry o trůny), ale přesto zůstávají vždy duchem věrni předloze. A co je věrnost předloze v případě Hry o trůny? Ani ne tak držení se zuby nehty bohatých dějových peripetií; o ty zase až tak moc vlastně nejde, vždy se dají pozměnit, pokrátit, sloučit apod.; ale spíše o věrnost postavám. Tvůrci je mnohdy vedou zcela jinými cestičkami než-li autor předlohy, ale vedou je do stejného cíle. Což vzhledem k jejich výjimečným kvalitám, charakterizaci a vývoji, je myslím samo o sobě nejlépe vypovídající. | S1: 5/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | S4: 5/5 | S5: 4/5 | S6: 4/5 | S7: 4/5 | S8: 3/5 | () (menej) (viac)

Superpero

Hodnotím to, jako vášnivý čtenář předlohy. Strašně mě potěšilo, že jí je seriál téměř dokonale věrný. Samozřejmě spousta jemných vztahových nuancí mezi postavami ubylo, ale já byl unesen. V rámci děje je to prostě zadaptované asi nejlépe, jako to šlo. Co se týče výpravy, už to tak slavné není. Ano, vypadá to moc pěkně, ale kniha je prostě epičtější a ty davové scény tam jsou. Khal Drogo měl k dispozici cca 40 000 Dothraků, turnaji na počest jmenování Eddarda Starka pobočníkem přihlížely stovky lidí a samozřejmě tam byly i nějaké ty bitvy. To není výtka, ale konstatování a také trochu obava do budoucna, protože na to dostát dalšímu vývoji ságy se ctí bude potřeba víc, než 60 mega na sérii. Možná se zdá, že kritizuji a jsem kverulant. Nic není vzdálenější pravdě. Opravdu jsem se seriálem spokojen na nejvyšší míru a vzdávám hold HBO s jakou pokorou ke knize přistoupili a jak dokonale přesné herce vybrali. ()

Fr

,,KDYŽ HRAJEŠ ,,HRU O TRŮNY“, BUĎ ZVÍTĚZÍŠ, NEBO ZEMŘEŠ. STŘEDNÍ CESTA NEEXISTUJE“..... /// Tak teď sedím doma na ,,trůnu“ a přemejšlím co napíšu o tomhle mixu fantasy pohádky a historie, umořeným spoustou keců prodlužujících děj. Prďácká role pro S.Beana (hned po ,,matematikovi“) – KDO JINÝ NEŽ ON BY MOHL CHRÁNIT KRÁLE? Jinak klasika. Tehdejší život prostě byl plný překvapení. Nejvíc sympatií si proto získává trpaslík, mající v srdci cit pro bastardy, mrzáky a zlámaný věci. CHCI VÍC INTRIK, VÍC AKCE, MÍŇ KECŮ! Až od 5týho dílu to začíná chytat potřebný tempo. Říše sedmi království je plná bodání ze zadu (přeber si to jak chceš!), intrik, lízání zadků a shrabování peněz. Bohužel je mi to servírováno dost ,,vlažně“. Co na tom, že království ve skutečnosti slouží jen ,,někdo“. ZABIJEME JE VŠECHNY! Chápu i vlažnější hodnocení...., ale přes všechny zápory přiznávám, že jsem se na každej další díl těšil. A nejvíc mě překvapilo, že se stanu ,,závislej“ na DRUHÝ ŘADĚ! Protože ten poslední – byl fakt parádní! (NO JO, UŽ JDU!!! Napsal bych víc, ale snědli jsme párek nevalný chutě a začíná naše soukromá hra ,,o trůny“). /// 2.série SEDM KRÁLOVSTVÍ JE VE VÁLCE....“ /// Nový postavy, nový místa a spousta hráčů ,,o trůny“, kteří rozehrávaj příliš mnoho her. Moc je podivuhodná věc a sídlí tam, kde lidé věří, že sídlí. 2.série (řekl bych) o kousek lepší tý první (nejen kvůli fantastický bitvě v 9. díle) a zvedám hodnocení na 5*. 3.SÉRIE ,,ROD, KTERÝ STAVÍ NA PRVNÍ MÍSTO RODINU, PORAZÍ ROD, KTERÝ NA PRVNÍ MÍSTO STAVÍ ROZMARY A PŘÁNÍ SVÝCH SYNŮ A DCER. DOBRÝ ČLOVĚK UDĚLÁ VŠE, CO MŮŽE, ABY VYLEPŠIL POZICI SVÉ RODINY.…“ /// Možná, že i trochu zdlouhavý vyprávění o zemi plný duchů bojujících v temnotě. Možná spíš vykecávání, než extrémně poutavý dobrodružství. Jakoby nastal čas, poznat víc, jak že se věci mají. HOVNO! Říše plná bastardů a královský krve, ve který je moc, jen prostě nabaluje další a další osudy. A přes všechny ty svatby a probouzející se schopnosti, můžem pomalu přemejšlet, kdo že by na konci mohl stát na ,,bedně“. Devátej a desátej díl – toť seriálová paráda! /// 4.SÉRIE ,,KRÁL NENÍ NIKDY V BEZPEČÍ...“ /// Nejdřív jsem myslel, jestli voni z toho nechtěj udělat knížku. Prostě spousta keců…, tak jako minule. Brzo vím, že nechtěj (že to tak jen chvilku vypadá!). Tahle sérka překonává moje vočekávání, páč – jak praví klasik: POŘÁD SE NĚCO DĚJE! Můj smysl pro dobrodružství (a intriky) si libuje, i když zamrzí, že o přátele začíná bejt nouze. A Starků ubývá a ubývá… no jo, no. Hold středověk! /// 5.SÉRIE „SEVER NEZAPOMÍNÁ“ /// Řiťopichové zapláčou. Stejně jako příznivci Starků. Postav nepříbejvá (spíš obráceně…), věnujeme se starým známým. A nejen holky Starkovic projdou těžkejma zkouškama. Intriky ustupujou příběhu, kterej je plnej osudů, akce, sexu i krve. S trochou nadsázky se dá konstatovat, že scénáristi nastavili G.R.R. Martinovi laťku pěkně vysoko. /// 6.SÉRIE ,,DRAKÁRIS!“ /// Starkovi v nesnázích (a John ležící, spící). Vobčas se jim podaří překvapit a vybočit z nadprůměru k nebesům (proč Hodor…a hlavně bitva bastardů – to by snad i William Wallace šáhnul do trenek). Každopádně je to furt ta správná oslava středověkýho násilí, která vyvolává v obecenstvu touhu po krvi (hajzlům přeju to nejhorší a byl bych to ochotnej vykonat!). /// 7.SÉRIE “STAČÍ NECHAT NAŽIVU JEDNOHO VLKA A OVCE NEJSOU NIKDY V BEZPEČÍ“... /// Starkové zase spolu, draci ve vzduchu a Cersei stále krvavá… Miluju draky, chtěl bych bejt jako Arya Stark a těším se na finále. Hlavně z toho nedělejme LOTRa! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Já koblížek koblížek , na másle ...... neutekl mi ŘÍM, SPARTACUS, PILÍŘE ZEMĚ a z tebe, Hro o trůny, se taky neproseru! 2.) Konečně si užiješ středověkou romantiku svatební noci. 3.) Zjistím, proč je lepší mít doma místo psa vlka. 4.) Moje oblíbený slovo je ,,BASTARD“. 5.) Když jdu z hospody, říkaj mi Kheleesi (jsu krásnej a samej drak). 6.) Jsem fanda upalování holčiček. 7.) Chcu poznat nejslavnějšího trpaslíka na světě. 8.) Nevím, koho seznam je stejně dlouhej jako Schindlerův. 9.) Thx za titule ,,lord Hlawoun z Pilsnerfellu“ and ,,ser bechr05 z Nachodbergu“ and ,,lady Katherine z Apple's Landing“ and ,,ser bakeLit z Havellfordu“ and "Xavik z Kénig's Fieldu" and "Olaf Temný z Typo Hillu" and "badboy.majkl". /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ ** () (menej) (viac)

Dever

// Production Companies: Home Box Office (HBO) // Pilotný diel vyšiel na výbornú, čiže začiatok si za 5* určite zaslúži. Čo ma teší ešte viac, že sú do seriálu dosadení herci,ktorích mám v obľube, takže zatiaľ úplná spokojnosť. Po druhom pozrenom dieli sa moje dojmy nemenia, akurát rastie môj obdiv čo raz viac a viac. Po siedmom pozrenom dieli nemôžem nič iné, len si Game of Thrones pridať medzi obľúbené seriály. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci