Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa Wysch k tomuto seriálu (7)

Hra o trůny (2011)

Nehrajme si na to, že Game of Thrones je jedním z nejlepších seriálů ever. To vůbec ne. Game of Thrones je kvalitní fantasy mišmaš za velký prachy, který jsou v tom vidět. Game of Thrones je sbírkou výtečně napsaných a výtečně zahraných charakterů, které můžou a nemusí umřít kdykoliv. Game of Thrones je ale především výborným filozofickým dílem, jak v knižní podobě, tak v podobě seriálový. Game of Thrones je totiž jako seriál dobrou kopií knih, a funguje samostatně i vázaně (když si přečtete teď knihy, o nic nepřijdete. spíše si rozšíříte obzor světa a seriál vám bude ještě víc chutnat). Game of Thrones má vysoká hodnocení, protože je to takové typicky netypické fantasy. Krví se nešetří, občas s někdo s někým sexuje a občas se na to někdo dívá, občas umře postava, kterou divák chce nechat žít... zkrátka se musí počítat se vším. Skvělé úvodní titulky vždy fungují jako uvedení do světa, samotný děj je spíše interiérový a dialogový než cokoliv jiného (bitva je vlastně řečena než vybojována), divák si zamiluje řadu postav a fandí jim... a proto pak dává vysoká hodnocení. Je to skvělej počin, ale nehrajme si na to, že je to nejlepší, co jsme za poslední léta viděli. A to i přes to, že první řada končí skvěle a nenechává nikoho na pochybách, že druhá bude stejně kulervoucí. S rostoucím počtem epizod a sérií roste i počet postav, které se na obrazovce objeví a získávají si divákovy sympatie, nebo ne, a které jsou nakonec zabity, a nebo také ne. Jak příběhový tak emoční vrchol přichází bohužel před finále třetí řady a je tak silný, že ve čtvrté řadě dlouho hledá aspoň nástupce... a nenachází jej. Dá se říct, že od svatby ve třetí sezóně je všechno slabší, protože už nejde v knize najít takové terno, aby vám spadla čelist. Nebo lze? Tak jako tak ve čtvrté řadě se objevuje (konečně) Oberyn Martell aka Red Viper, a i díky němu si - i kdyř víte, jak dopadne - může divák užít skvěle napsané dialogy a závěrečný souboj s Horou. Also musím poznamenat, že pokud jste nečetli předlohu, doporučoval bych vám od nynějška opravdu se snažit si nevypěstovat emoční platonický vztah s postavami. Od finále čtvrté řady totiž může zdechnout opravdu kdokoliv. ()

Dračí kámen (2017) (S07E01)

Úvodních deset minut perfekt. Ale potom nebýt montáže z Citadely, asi bych se myšlenkama vrátil k druhé polovině šesté série a přemýšlel bych, co vlastně stalo s tím silným vyprávěním z prvních pěti řad. ()

Za bouře zrozená (2017) (S07E02)

Povedená poslední dvacetiminutovka nemůže přehlušit to utahané tempo rozestavování figurek v úvodních dvou třetinách. Pak přijde ale ten testosteronovej nářez v podání Eurona. Z vypravěčskýho hlediska je ale to rozestavení do budoucna mnohem lepší cliffhanger než nějakej prvoplánovej pokus navnadit na další epizodu. Myslím ale, že lenost GRRM umožňuje tvůrcům stavět ty figurky (pro malý plátno) efektivnějš (ale taky svým způsobem jednodušeji) po šachovnici rozestavovat. Imho pokud se vylepší tempování příběhu, bude to kulervoucí řada. Pokud ne, sklouzne na úroveň často útrpné šestky. Pro dnešek ale i přes zmatečnou kameru v námořní bitvě převládá 85% spokojenost. P.S Jon je řízek, ale stejně největší borec je Sam - i pro budoucí vývoj. ()

Válečná kořist (2017) (S07E04)

Pokud hledáte důkaz, že dlouhodobé hulení marihuany nenávratně poškozuje mozkové buňky, nehledejte dále. Stačí se podívat na Psychora a jeho zmatečné a zavádějící poznámky. V GoT jsme nemohli vidět lepší bitevní scény než ty v téhle epizodě. The Spoils of War je nejlepší možná fanfiction pro ASOIAF. That being said, spěchá se s dokončením seriálu, dokud je ještě relevantní, a z toho pramení časté (a pro zhulence nelogické) přeskakování prostoru i času, což na druhou stranu chápu a vlastně i oceňuju. ()

Východní hlídka (2017) (S07E05)

Pravděpodobně nejdůležitější epizoda celé série - nahodilo se hned několik vysvětlujících udiček, z nichž největší bomba je bezesporu: "Co je to annulment? Nějakýho Raggera." / I've grown used to him. / Don't you ever betray me again. / They're not beasts to me. | Jasný rozestavění figurek pro dvojdílný finále sezóny. P.S. Psychorovo teleportování mě baví. Fascinuje me, že tak inteligentní a nevyhulený mozek nedokáže pochopit princip vyprávění tohohle příběhu. ()

Za Zdí (2017) (S07E06)

Budget investován do akce, měl být investován hlavně ale do scénáře. Jinak: Psychore, chápu, že chceš bejt novej verbal, ale to hulení tvýmu mozku neprospívá. Opravdu se v každém komentáři usvědčuješ sám z toho, jak jsi hloupý, a to už je - u tak jednoduše napsaného seriálu, jakým je sedmá řada GoT - co říct. Přesně pro vyhulené rádoby cool mozky dneska Benioff s Weissem ukázali, že Westeros má ukrutně rychlé havrany, kteří dokážou přeletět půl kontinentu přes noc a Daenerys má ukrutně rychlé draky, kteří dokážou za půlku dne ten kontinent přeletět taky. Jinak pro rádoby cool vyhulence je Murukův komentář jak dělaný, byť samozřejmě neobhajuje lacině napsaný scénář. ()

Drak a Vlk (2017) (S07E07)

Tady je zas nablito. Tak holt nemají čas na pomalý storytelling prvních tří řad no, už to vy vyblité a vyhulené mozky pochopte. Kdyby bylo po vašem, sérií je patnáct a seriál by byl dávno za zenitem daleko předtím, než by se dosáhl svojí poslední třetiny. Napadá mě jenom jedna věc pro další vývoj: Nedojde ke Cleganebowlu až moc pozdě? ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci