Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa Psychor k tomuto seriálu (10)

Oheň a krev (2011) (S01E10)

Stále jednoznačně na 5 hvězdiček, i když intenzity předchozích tato epizoda nedosahuje. Není se čemu divit, tento díl je totiž o kontrastu. První polovina epizody poklidnou formou popisuje události odehrávající se v Západozemí a vytváří tak půdu pro přechod k té druhé, jež kompletně patří Daenerys, která nejdříve zjišťuje, jak vysokou cenu zaplatila za záchranu života svého milého, aby se následně v opravdu velkolepém vyvrcholení celé série znovuzrodila jako Matka draků. ()

Série 6 (2016) (S06)

George R.R. Martin si na svém kanape již notnou řádku let blaženě nechává zdát o jaru a v otázce Game of Thrones tak nyní definitivě přenechal HBO možnost prvního tahu. Jakožto divák detailně znalý knižní předlohy jsem tímto sledem událostí více než nadšen, jelikož seriálový svět Písně ledu a ohně nyní dostává zcela nový rozměr. Každá epizoda se totiž od tohoto okamžiku stává vykročením do absolutně úchvatného neznáma. ()

Dračí kámen (2017) (S07E01)

Pravidelné konzultace s Georgem R. R. Martinem měly svůj smysl a představovaly spolehlivou prevenci proti scénáristickému tápání. Přesně v polovině šesté série se totiž Benioff s Weissem rozhodli převzít příběhové otěže seriálu do vlastních rukou a s Georgem R. R. Martinem ukončili spolupráci. Tím došlo ke zrození zcela odlišného Game of Thrones, které disponuje množstvím logických přehmatů či nezáživným přešlapováním na místě. Dragonstone zaujme působivou úvodní desetiminutovkou, během níž jsem si říkal, že se snad vrátil Martin zpět, ale postupem času se vše vrátí do starých kolejí a my sledujeme otravné mudrování Lady Mormont, nekonzistenci v podobě polidštěných lannisterských vojáků či dokonalou parodii knižního Eurona. Děj bohužel podle očekávání zamrzl v celém Westeros a za přínosné tak považuji pouze okénko do Citadely, které je navíc obohaceno o jednu značně sugestivní montáž. Hodnotím čtyřmi hvězdami a to zejména za konec předlouhého čekání na novou sérii. Příště již budu o poznání kritičtější. ()

Spravedlnost pro královnu (2017) (S07E03)

Tak toto se nepovedlo. Časová diskontinuita. Teleportace. Je vidět, že Benioff s Weissem již neví kudy kam a místo propracovaného scénáře začínají sázet spíše na situační "humor". Opravdový fanoušek Game of Thrones, který miloval Martinovu příběhovou sofistikovanost, musí nad tímto kvalitativním propadem sedmé série jen nevěřícně kroutit hlavou. ()

Válečná kořist (2017) (S07E04)

"Rickon." "It's Dickon." "Hahaha." Až bude Zdeněk Troška shánět scénaristy pro další ze svých ostrovtipných komedií, mohla by být dvojice Weiss - Benioff trefou do černého. Bylo jasné, že se vyhazov George R. R. Martina z HBO zásadně podepíše na kvalitě seriálu, ale možnost totálního scénáristického kolapsu jsem si nepřipouštěl ani v nejhorší noční můře. Kam zmizel všechen tvůrčí důvtip, kterým Game of Thrones až do poloviny šesté série ohromoval diváky? Proč se ho Weiss s Benioffem pokouší degradovat na záchodový sitcom se spoustou nelogické válečné akce? I takový Hodor by se bezpochyby musel chytat za hlavu, kdyby viděl Jaimeho sebevražedný pokus o setnutí Drogonovy hlavy. O Euronově kouzelném loďstvu, které se buď objeví, nebo neobjeví tam, kde si ho scénáristé zrovna přejí/nepřejí, ani nemluvě. S bídou tři hvězdy. ()

Východní hlídka (2017) (S07E05)

Vesmírný pašerák Han Solo musí při pohledu na svého kolegu Davose zblednout závistí, jelikož všechny postavy ze sedmé řady Game of Thrones se dokáží přemisťovat hyperprostorem bez pomoci jakékoliv sofistikované technologie. Stačí pouhé lusknutí prstu a naši superhrdinové se okamžitě transportují z jednoho konce kontinentu na druhý. Původ těchto superschopností bohužel zůstává divákovi zcela utajen a kdo by čekal, že epizoda Eastwatch konečně nabídne nějaké uspokojivé vysvětlení, ten by se šeredně mýlil. Zázračných schopností naopak přibývá geometrickou řadou a blížící se mistrovství Westeros v potápění už tak zná hlavního favorita na vítězství. Bronn bude k neporažení, jelikož těží ze svých implantovaných žáber. Koneckonců obrněného Jaimeho dokázal pod vodní hladinou dotáhnout až téměř k hranicím Králova přístaviště. Aby však scénáristé nemuseli bez přestání poslouchat diváckou kritiku o degradování seriálu na bezduchou akci, vzpomněli si konečně po šesti dílech i na jeho nejchytřejší postavu. Malíček sice při poflakování na Zimohradě poněkud zhloupnul, ale přesto jeho hra na schovávanou nabídla alespoň určitý vzruch. Jinak se i přes všechna ta znovushledání jednalo o emocionálně plochou epizodu, kde o smysluplném ději vůbec nemůže být řeč. Finální koncept výpravy sedmi statečných na nemrtvého již vyloženě křičí scénáristickým zoufalstvím. Weiss s Benioffem oblažili diváka jednoznačně nejhorší epizodou v rámci celé historie Game of Thrones a já se více než děsím přicházejících vichrů zimy, které mohou následující sérii zcela reálně odfouknout do černých čísel. ()

Za Zdí (2017) (S07E06)

K zármutku všech fanoušků Martinovy geniální předlohy je nutno konstatovat, že se seriálová adaptace od poloviny šesté série začala transformovat v obyčejnou Hru pro blbce. Tuto epizodu se mi podařilo zhlédnout v té nejvyšší obrazové kvalitě, díky čemuž jsem si mohl povšimnout tropických teplot, které s přicházející zimou na severu za Zdí překvapivě panují. Jak jinak si vysvětlit, že se Jonovi a spol. vůbec nekouří od úst? Jestliže Benioff s Weissem vystudovali alespoň základní školu, nepochybně se museli dozvědět o existenci rosného bodu. Nebo se snad jedná o další z mnoha superschopností postav a nikdo z nich nemusí dýchat? Jedno je jisté - Westeros buduje olympijský tým a k potápěči Bronnovi se tak může přiřadit i maratonec Gendry, který se po odplutí z Dragonstone věnoval vytrvalostnímu sprintu ve sněhových bouřích. Ani jeden z těchto elitních sportovců však nemůže konkurovat jednoznačně nejlepšímu oštěpaři galaxie. O Night Kingovi nebylo v uplynulých sériích příliš slyšet a nyní víme proč. Stáhl se do ústrání za účelem tvrdého tréninku a jeho vypracovaná paže nyní dokáže hravě zastoupit obří římské balisty, jelikož vrhá oštěp do výšky několika stovek metrů. Chápu, že se chtěl sejmutím letícího Viseriona předvést před sličnými kostlivkami, ale přímo před sebou měl takřka nehybného Drogona s Daenerys na hřbetě. Proč si však situaci zjednodušovat? Což platí i opačně. Proč se Daenerys nepokusila spálit Night Kinga na uhel a raději vzala do zaječích? Abychom se dočkali osmé série. Scénář již od úvodu epizody opět nemá hlavu ani patu, což bohužel musíme považovat za signifikantní prvek sedmé série. Kdo například nasadil potopenému Viserionovi řetězy, jestliže si nemrtví s vodou absolutně netykají? Zkrátka jedna díra v logice za druhou. A mimochodem někdo se tady v komentáři k minulému dílu mohutně rozčiloval, že nic jako teleport neexistuje a mezi jednotlivými scénámi prý může ve skutečnosti uběhnout i celý uherský rok. Jak dlouho tedy čekal Jon za dané bezvýchodné situace na přílet Drogona? Dny, týdny či snad měsíce? ()

Drak a Vlk (2017) (S07E07) odpad!

Asi nikdo nečekal, že sedmá řada seriálu Game of Thrones vyústí v jeho faktický pohřeb. Scénáristická dvojice vymáchala divákům hlavu v nekonečném oceánu hlouposti, na jehož slanou pachuť bude každý s hrůzou vzpomínat ještě po mnoho následujících měsíců. Avšak ve světle závěrečné epizody s názvem Dragon and the Wolf se všechny ty teleportační dovednosti postav a další nesčetné trhliny v logice jeví naprosto malichernými. Benioff s Weissem zde po celých 82 minut explicitně znásilňují Martinovu úchvatnou předlohu, aby jí v samotném závěru vpálili kulku přímo do zátylku. Do nejmenšího detailu propracovaná sága Song of Ice and Fire je již kompletně dopsaná, ale na základě dohody s HBO ji může Martin publikovat až po odvysílání osmé série. Poté se konečně slaboduchost televizní adaptace, která Martinův geniální autorský záměr zcela obrátila vzhůru nohama, odkryje v plné nahotě, a všichni konečně uzří pravdu: 1.) Jon je ve skutečnosti synem Eddarda a Lyanny. 2.) Jon zaduje na Joramunův roh a po zborcení Zdi si osedlá gigantického ledového draka, který dřímal uvnitř. 3.) Jon se stane králem Jiných a v epickém souboji o svět se střetne s jeho zhoubou v podobě Daenerys... Pro opravdového fanouška tohoto unikátního universa seriál skončil přesně v polovině šesté řady, kdy HBO odvolalo Martina z celého projektu. Sedmou sérii jsem sledoval ze setrvačnosti, ale té osmé již za současných okolností nehodlám věnovat sebemenší pozornost. ()

Rytíř Sedmi království (2019) (S08E02) odpad!

Opakování, matka hlouposti (S08E02). Po zkušenostech s předchozím dílem jsem byl připraven takřka na vše. Od záplavy scén, které nepřinesou žádný pokrok v ději, přes lobotomické chování postav až po naprostý rozpad vnitřní logiky daného fikčního světa. Benioff s Weissem mě však znovu překvapili, čímž po hříchu nasadili své neschopnosti korunu. Tato dvojice scénáristických matlalů totiž natočila čistokrevný remake úvodní epizody - nekonečné tlachání nad pohárem vína. Kdyby je HBO uvedlo v opačném pořadí, nikdo by nepoznal rozdíl. Tohle má být ono velkolepé šestidílné finále, při kterém se bude divákovi tajit dech? Shame! Shame! Shame! ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03) odpad!

Minulé dvě epizody se nás Benioff s Weissem pokoušeli unudit k smrti, nyní nám pro změnu vyplachují mozek bezmyšlenkovitou akcí. Logika utrpěla v bitvě o Winterfell vskutku zdrcující porážku. Vše je podřízeno efektu. Bohužel i ten se zcela minul účinkem, jelikož vzhledem k nedostatečnému nasvícení scén kolikrát nedokážeme rozeznat, která ze známých postav zrovna umírá. Hlavní hrdinové se navíc chovají hloupě, zvláště Daenerys se svým drakem, kdy například čeká, až na něho naskáčou nemrtví. Night King zase zapomněl své oštěpy doma, takže se musí pustit do otevřeného souboje. A aby těch nelogičností nebylo málo, tak se všichni teleportují bitevním polem lusknutím prstu. Kroutil jsem hlavou zejména během scény, kdy je Jon obklopen nemrtvými a zdá se, že je s ním konec. Avšak v dalším záběru kolem něho najednou nikdo není. Zkrátka ryzí fušérství. Ať se tvůrci raději vrátí k nezáživným debatám nad pohárem vína. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci