Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa dr.horrible k tomuto seriálu (9)

Hra o trůny (2011)

SPOILERy!! S01: 100%, kult. ————————————————————— Druhá séria je o triedu slabšia. Jedna vec je, že sa snaží držať štandardu, ktorý zabehla jednotka, čo je takmer nemožné. A druhá, že to nejde, pretože už proste nemá toľko silných postáv a hlavne momentov (poprava Seana Beana, alebo Khal Drogo keď sa nasral, Khaleesi a draci...). Taký moment ako som vymenoval, nie je v druhej sérii ani jeden (možno s výnimkou scény zrodenia). Postavy by aj boli, ale sú skrátka strašne nevyužité; napr. Melisandre, Khaleesi, zombíci - prečo sú tam tak málo? A prečo radšej sledujeme neustále Catelyn Stark a tých sedlákov? A nakoniec to skončí a oproti záveru série prvej, (ktorá aj pri nedokončenom príbehu z toho seriálu spravila legendu), sa dočkáme iba ďalšieho čakania nato, čím mala séria končiť. Ps: Možno si S02 ešte v budúcnosti zopakujem. —————————————————————————————————- 8. séria - poznámka č. 1: Tlstý sedlák stále žije... Posledná séria v skratke? Ako osem rokov intrigovať a vyvraždiť pritom polku stredozeme (vtip), aby ste nakoniec vynašli parlamentarizmus. Ta scéna v závere, keď Tyrion hovorí, čo sa bude diať ďalej, to je najhlúpejší okamžik, ktorý to celé degraduje až na paródiu; a to mám rád aj Dinklagea, aj jeho postavu. Keď si pri tej humornej (sic!) scénke spomeniete na nezabudnuteľnú prvú sériu, na zrodenie drakov, alebo dilemy starého kráľa, človeku je až smutno. Neplatí to ale pre celú sériu. Zošalieť Khaleesi v priebehu piatich epizód je síce hardcore, ale furt je to nejak spravené, má to svoje dôvody, dá sa to obhájiť, aj pochopiť. Záverečná bitka je vynikajúca, príklon Dennerys k temnej strane sily (vtip) má niečo do seba (byť z neho vybuchol internet - áno, tentokrát sarkazmus, aj s miliónovou petíciou) a ja som jej ten trón až do poslednej chvíle úprimne prial. Aspoň čiastočne to funguje až po Tyriona a odkrývanie kameňov. Potom sa to rozpadne, pričom on, John Snow (ako najidiotskejšia postava celého seriálu), a možno ešte Sansa sú jediní, ktorých príbeh nejak uspokojivo dopadne. Záverečná prelínačka na rod Starkov určite nejedného fanúšika dojala až k slzám, musel ale hrubo odignorovať tú hodinu deja predtým, kde bolo zle úplne všetko. Od hysterického prejavu Emilie Clarke (bože), cez stupidnú scénku s drakom, absolútnu predvídateľnosť, dementné dialógy, až po spomínané záverečné “rokovanie,” s jeho pokusmi o komédiu (?!), ktorá mala všetky tie nezmysly akože odlahčiť, a urobila z toho akurát frašku. Nedôstojnú. Fakt som bol až do dnešného rána rozhodnutý, ten seriál spätne dopozerať. Teraz neviem, čo si mám myslieť. Asi to časom urobím, len nech som sám so sebou spokojný, a môžem to celé ohodnotiť a posúdiť z perspektívy tých, kto videli všetky časti, a poznajú každú vedlajšiu líniu a detail. Momentálne ale sám sebe ďakujem, že som nato nečumel osem rokov každú nedeľu, pretože po dnešnom ráne by moja obývačka aj s telkou dopadli ako železný trón. Ps: Ten tlstý kretén to prežil. Edit: S odstupom pár dní a chladnou hlavou sa záver nezdá až tak strašný ako pôsobil pôvodne. Tak som si to dal ešte raz a ona všadeprítomná stupidita skrátka naozaj prevažuje. V pozitívnom zmysle som ale zmenil názor na dve - resp. tri veci: 1. Nástup Khaleesi na scénu s rozpestrenými dračími krídlami za chrbtom je ikonický moment. Jej dejová línia začne byť naozaj hlúpa až počas dialógu s Jonom. 2. Scéna s drakom. Tá je vyslovene tupá vlastne len z hladiska vnútornej logiky seriálu. Za iných okolností (keby sa k nej prepracovávali minimálne o sériu dlhšie) mohla mať silnejší emočný dopad, a keď odletí, dáva to prácu fantázii. Čo s ním bude ďalej? Kludne by mohol dostať vlastný film. Tak prepracovanú minulosť nemá snaď žiadny filmový drak. 3. Možno ešte Snow. Ako som písal vyššie, osudy preživších Starkovcov mohli naozaj s divákom zamávať a počas prestrihov vyzerá práve Jonov “návrat” najuspokojivejšie a vlastne logicky. Za iných okolností... ———————————————————————————————————————————————————————————— S03: S výnimkou epizódy číslo tri, kde podľa mojich pocitov už dialógy dosiahli vrcholu, sa séria a jej kvalitatívne vrcholy a prepady odvíjajú subjektívne podľa sympatií k postavám (čo v predchádzajúcej sérii pre mňa činilo trochu problém) a ich zotrvaní na scéne. Napríklad časti 6 a 7, kde sa priestoru dostáva hlavne Jonovi a Jaimiemu s Brienne, patria medzi to slabšie. Na druhú stranu všetky scény s Deanerys tlačia hodnotenie vždy aspoň o triedu hore (vynikajúci záver inak priemernej E04). Najviac do vkusu sa mi trafila epizóda 8, kde sa nielen že dostane opakovaných scén jak pre Khaleesi, tak pre Melisandre, navyše sa obe vyzlečú, a ešte to končí hororovou sekvenciou s chodcom. Takýto som si kedysi prial celý seriál. ——————————————————— S04: Kvalita šla výrazne dolu a nechcem tomu zas dávať hodnotenie, ktoré si to nezaslúži, tak predošlú sériu zvyšujem na plný počet. I tak som nad tým rozmýšlal a ten rozdiel je skrátka priepastný. Zaprvé, jedným z najväčších kladov tretej série bolo, že si vystačila takmer úplne bez nových postáv. Tu sa v nich človek ledva zorientuje. Zadruhé a predovšetkým; Nemám nič proti brutálnemu násiliu, ale keď točíte seriál, ktorý vždy bol postavený hlavne na dialógoch, nemôžte si z brutalít spraviť prioritu. Asi si tvorcovia povedali, že tá časť, jak žene Roba Starka rozbodali tehotné brucho a potom ich všetkých podrezali, mala úspech, dajme takých scén do každej časti deväť. Je to prehnané. Tak, že si kvôli tomu nevychutnáte ani hláškujúcu Melissandru. A Emilii Clarke nepomôže ani jak je rozkošná, keď rozpráva valaryjsky, pretože tá scéna v závere tretej epizódy má emočný náboj nula. Menej je niekedy viac... A asi si to tvorcovia sami uvedomili, pretože ďalšia časť už sa ukludnila a je to fajn konverzačka. Tá potom tiež, nebyť toho trápneho efektu prepichnutia hlavy, pričom meč trčí z úst von a celé to pôsobí, ako keď tridéčko sledujete 2D. A potom príde najlepšia časť, emóciami nabitá do prasknutia a zároveň jeden z najlepších Dinklageových výkonov celkovo. Zvyšok série sa nesie v bojovom duchu. Línia s Khaleesi ustupuje veľkej bitke s divokými a prekvapivo to až tak nevadí, predsa aj vládnuť treba. Bitka je to hodne veľkolepá a nebyť Jon a Sam tak nesympatické postavy a Harrington zlý herec, mohlo ísť o jeden z vrcholov seriálu. Na striekance krvi si časom zvyknete (pretože tak nerušia, pokiaľ nie sú v každej druhej scéne - ako v úvode série), ale to kúzlo prvých sezón tam už proste nie je. Príčinou bude asi viac faktorov a okrem čiastočnej zmeny žánru to má na svedomí aj množstvo nových postáv a lokácií, ale hlavne teda určite to zakčnenie. Štyri hviezdy. ———————————————————- S05: Veľmi slabé. Postavy menia charaktery ako na bežiacom páse a ich jednanie miestami nedáva zmysel. Jon je konečne trochu menej uplakaná bárbina, ale nakoľko žiadny prechod neprebehol, je to s ním celkovo jedno veľké wtf. Jak keby hral Harrington úplne inú postavu. Navyše takmer úplne vymizli dialógové výmeny a napríklad taký Tyrion je prvých 6-7 častí iba hlúpy alkoholik. Evidentne sa chystá niečo veľké, lenže to čakanie nato neponúka takmer nič. Za prvých 7 častí je jediná výraznejšia dialógová scéna zásnubná večera Ramsayho a Sansy. Za zmienku stojí asi už len dianie okolo Stannisa, byť klasicky dostáva málo priestoru. Na druhú stranu Aryine a Cerseine dejové línie, ktoré mali potenciál byť hodne zaujímavé, sú odfláknuté a nezaujímavé, a priestoru dostali o hodne viac. S05E08: Je to tu! Dve výborne epizódy s dlhými, veľkolepými, výpravnými, akčnými scénami. A na záver Cerseiina ulička hanby. A ja som si to celé užil, pretože je to pútavé a hneď chcem vidieť ďalšie časti. A vypnúť mozog a nerozmýšlať nad jednaním a motiváciami postáv. Rýchle strihy. Toto ale kedysi býval inteligentný seriál o dialógoch. 60% ——————————————————— S06: E04-05; Toto je ono. Toto sú tie miesta, keď človeka naozaj zamrzia všetky slabé miesta a jediné, čomu sa chce oddávať je závislosť. Aj cez slabší nástup a nezmyselné krváky na udržanie publika, prídeme k vrcholu už v epizóde číslo štyri. A nehovorím to pre ten záver, ten jediný práve má diery v logike, hovorím to pre celú tú epizódu postavenú na dialógoch, posúvanú dopredu skrz dialógy, kde sa postavy chovajú inteligentne, nikomu efektne neprepichujú hlavy a dostávajú priestoru rovnomerne a tak akurát, než by začali liezť na nervy. Záver s Khaleesi aj keď je epický, to s tou logikou práve pokazil, ale aj s ním ide o niečo, čo sa v GoT tak dobre nepočúvalo minimálne posledné dve série. Epizóda 5 je presne opačná: Zo starého takmer nič, z toho nového to najlepšie. Ak prekusnete chyby, ktoré tam proste musia byť (pretože GoT), v televízii je to dychvyrážajúce. Už teraz kvalitatívne vyššie jak piata séria..... A hej, bolo to lepšie. Celé dianie okolo Aryi je na facku, chovanie Johna Snowa je zakaždým na facku, zavraždenie Waldera Freya je neuspokojivé. Ja už som na logiku pri GoT asi úplne rezignoval a užil som si tú megavýpravu a mnohomiliónové akčné scény. A že konečne zmizol Dário, Tommen, aj tí fanatici. S odumretým mozgom, som vlastne spokojný. Viac jak naposledy. ———————————————————————————— S07: Začne to hovnami a hnisavými chrastami, čo je oproti odtrhnutej hlave a zožratému miminu z minulej série, teda nič moc progres. A tie charaktery sa opäť menia jak v piatej sérii, plus ešte pridávajú novú mytológiu (čiže sa opäť bude meniť stará). Bojím sa toho... E04: Jedna z najlepších bitiek celej show; škoda že neprišla v lepšej epizóde. Respektíve sérii. Chcel som ten seriál dopozerať len z princípu a nakoniec som ho začal mať rád. Priniesol toho veľa (aj keď väčšinu z toho zvykol sám poprieť). Dúfal som po S06 ešte aspoň v jednu päťhviezdičkovú časť, dočkal som sa až v toľko nenávidenej, záverečnej sérii. Paradox je, že mimo stupidného záveru, ho vlastní fanúšikovia znenávideli kvôli tej veci z Dennerys a práve tá je naozaj postrehnuteľná už na niektorých miestach tejto série. Naopak také detaily, akože napríklad Jaimie mení charakter prakticky každou sériou, Khaleesi kľudne aj trikrát za epizódu, a tých pár sympatických záporných postáv, musí samé seba poprieť (sic!), aby neboli záporné moc (sic!), alebo ukázať city, veď predsa sú tiež len ľudia (sic!); to je všetko s kostolným poriadkom. Sedmička bola najhoršia. Najhlúpejšia a nudná. Jim Broadbent bol tých pár častí fajn, tá bitka v závere epizódy 4 a Cersei si ich všetkých natrela na chleba. ———— Obľúbené postavy: Stannis a Melissandra, Khaleesi. Obľúbená časť: Red Wedding. PS: Sam mi nakoniec prestal vadiť. On je taká tá tolkienovská postava. PSS: Robert Baratheon by si zaslúžil vlastný film. () (menej) (viac)

Série 3 (2013) (S03)

Prvá séria sa zdá byť veľmi vzdialená. Ale! Boh svetla ma vyslyšal a aj keď to stále pôsobí ako keby bola druhá séria rozdelená na dve, toto je tá záživnejšia časť, ktorá uzatvára väčšinu nezaujímavého (takmer žiadna Catelyn Stark) a obracia sa k väčšiemu množstvu brutality, nadprirodzena, kultových scén a Khaleesi. 90% ()

Série 4 (2014) (S04)

Čím viac akcie a hororu a nových postáv, tým menej atmosféry. Kúzlo prvých sérií už je nadobro preč, ale stále je to dobrý seriál. Príbeh Khaleesi ustupuje dianiu v King´s landing a bitke s divokými; vrcholom je emotívny súd s Tyrionom, záverečná bitka a paradoxne (k tomu čo som písal) aj gore súboj Oberyn versus Mountain. Sansa mala svoju prvú naozaj dobrú scénu, Arya hneď niekoľko, a Kit Harrington je každým dielom horší herec. Na niektoré veci si treba zvyknúť. ()

Série 5 (2015) (S05)

Logika hadr. Postavy detto. Sorry, ale Kiddo má pravdu. Beriem pomalú gradáciu deja, a aj cez dve vynikajúce akčné epizódy, ikonickú prechádzku uličkou hanby, aj štvorhviezdičkový pocit v závere, sú niektoré veci skrátka neobhájiteľné. Je to epické, je to úžasné, ale ten seriál za niekoľko rokov prišiel o 90 percent kvalitných dialógov a zhruba polovicu rozumu. ()

Série 6 (2016) (S06)

Keď si chcete posledné sezóny GoT patrične užiť, je skrátka nutné ignorovať, že niektoré detaily alebo dokonca celé dejové línie sú - nie trošku nedomyslené, ale vyslovene idiotské. Tak napríklad komplet všetko čo sa dialo posledné dve série okolo Aryi, je zhruba na úrovni záverečnej časti Sherlocka. Ibaže život nie je šach a keď chcete predvídať 5 ťahov dopredu, nemôže byť štvrtým ťahom obetovanie kráľovnej, pokiaľ celý čas plánujete s ňou dať v záverečnom ťahu mat. Dve série trénovania, na konci ju dáte zavraždiť, ona sa vám príde vysmiať do ksichtu a poprieť všetko o čo ste sa celý čas snažili, a vy sa ešte potom budete tváriť, že toto bol váš cieľ. Alebo tá bitka bastardov. Dal som na tú časť 5*, pretože je to fakt žrádlo, áno. Ak si ju hneď v úvode nenecháte pokaziť prižmúreným Kitom Harringtonom, ktorý sa rozhodne, len tak z trucu, že ok, celú sériu sme zbierali armádu, v stávke je život mojho brata, sestry, Winterfell a pár tisíc vojakov, poďme si zahrať pre zmenu poker! Ty alebo ja; kto urobí chybu, prehral osudy všetkých. Ako mám fandiť takejto postave a nie záporákovi, keď ten ho logicky vysmeje, že prečo by mal takú blbosť akože robiť? Všetko som to dokázal aspoň čiastočne odignorovať, pretože som si ten seriál proste chcel užiť. A užil som si. Vrátili sa dialógové časti a tyrionovské robenie politiky. Dostali sme tri vysokorozpočtové epizódy, pri ktorých sme zatajovali dych. Hodor. A všetkého toho pozitívneho bolo skrátka viac ako v predošlej sérii, alebo sme mali len lepšie príležitosti to ignorovať. Neviem. Každopádne prosím, pri všetkých tých bohoch; už ich nikdy nenechajte rozprávať vtipy! ()

Domů (2016) (S06E02)

Vlastne mi začína dosť vadiť prvotriedna technická úroveň, lebo potom ten seriál ani nedokážem poriadne neznášať. Krkolomná snaha utíšiť divácky smäd po krvi. Viz Kiddo. ()

Série 7 (2017) (S07)

SPOILERY! Už som inak myslel, že najodfláknutejší vzťah GoT sú Khaleesi a Dário, ktorí spolu mali sex raz niekedy v piatej sérii (po preobsadení predstaviteľa Dária, aby viac priťahoval dámske publikum) a koncom šiestej sme mali byť dojatí vyznaním lásky a ona ho nechala (konečne) ísť. A potom Khaleesi stretla Jona, ktorý ju priťahoval niečím, čo nám neukázali (pokiaľ nemala vlastný charakter znovu zmeniť bez nejakého odôvodnenia; alebo sa v nej po strate draka zrazu prejavil materinský cit; alebo mala z toho len traumu; alebo bola proste sama, obklopená trpaslíkom a hromadou eunuchov, čo by bolo logické, ale prečo to potom prestrihávali s dialógom o Jonovom skutočnom pôvode? Sme mali byť po 77 epizódach v šoku, že sa nevedomky (sic!) vyspal so svojou tetou, pričom s incestom prišli tvorcovia už v epizóde, hmm S01E01?). A potom najdebilnejšia scéna celého seriálu, keď sa Arya snaží vystrašiť Sansu, ktorá - takto ako je natočená - bola dobrá načo? Akú mala vnútornú logiku? Akúkoľvek logiku? Vysvetlenie? Zmysel? Okrem teda toho, že divákov potom ukrutne prekvapila poprava Malíčka, ktorú muselo predvídať aj šesťročné decko? A prečo musí byť Jon tak strašný idiot, že to doňho musia nahučať obe znepriatelené kráľovné, a nakoniec mu obe ustúpiť, pretože tentokrát sa rozhodne pre svoju obmedzenosť riskovať už nielen životy vlastne rodiny a rodu, ale pre zmenu prežitie ľudského druhu ako takého? A tá predposledná časť, aj keby nebola zakonečená spomínaným trapasom medzi Stárkovie dievčatami, bola proste nuda, ukrutná, a počas bitky neprehľadná. Strašne ma týmto sklamali. Začiatok s pomstou Cersei bol fajn, atmosféra prichádzajúcej zimy (vojny) tiež, aj rodinné stretnutia po rokoch, a moc moc pekná bitka v závere štvrtej epizódy, jedna z najlepších v rámci celého seriálu. Ale občas je tých nezmyslov už príliš, občas smerujú akurát k urážke divákovho intelektu, a oproti druhej najslabšej časti skladačky (S05), mieria ešte o úroveň nižšie. Osobne mám najradšej prvé tri série, potom štvrtú, šiestu, ôsmu (?), piatu, a tomuto tu z posledného miesta nemôžem teda napariť viac, jak nejaké posraté dve a pol hviezdy. ()

Série 8 (2019) (S08)

Ako osem rokov intrigovať a vyvraždiť pritom polku stredozeme (vtip), aby ste nakoniec vynašli parlamentarizmus. Jedna z najlepších bitiek v histórii televízie, prerod Khaleesi, a potom trpké vytriezvenie, sklamanie a do písmena nedôstojný záver. Nie som schopný túto sériu ohodnotiť. Má jeden absolútny vrchol, niekoľko svojich okamžikov, a tú frašku na konci. Čsfd mi z toho vygenerovalo priemer troch hviezdičiek, zostaňme teda pri tom. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci