Hra o trůny - Série 4

(séria)
USA / Veľká Británia, 2014, 8 h 44 min (Minutáž: 48–63 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Iain Glen, Rory McCann, Sophie Turner, Kit Harington, Maisie Williams, Rose Leslie (viac)

Lannisterové, posílení po masakru na Rudé svatbě v Řekotočích, kde bylo zrazeno a povražděno mnoho jejich nepřátel z rodu Starků, stále drží železný trůn. Dokáží však překonat vlastní egoismus a odolat neustálému ohrožení z jihu, severu i východu? Zatímco nepřemožený Stannis Baratheon pokračuje v budování armády na Dračím kameni, bezprostřední nebezpečí přichází z jihu, když Oberyn Martell, Lannistery nenávidějící Rudá zmije z Dorne, dorazí do Králova přístaviště, aby se zúčastnil svatby Joffreyho a Margaery z rodů Tyrellů a možná vyřídil nějaké další záležitosti. Na severu, zdá se, vyčerpaná Noční hlídka již nedokáže dále odolávat útoku Divokých Mance Rydera. Těm však hrozí ještě větší nebezpečí ze strany nesmrtelných Bílých chodců. K tomu ještě, Daenerys z rodu Targaryenů v doprovodu svých tří draků a armády Neposkvrněných osvobodí největší otrokářské město Meereen na východě. Získá tak sílu uskutečnit svůj hlavní plán - přeplout Úzké moře, dobýt Západozemí a usednout na železný trůn, který jejímu rodu ukradli Lannisterové. (HBO Europe)

kiddo

No… ehm… jako… dobrý? Možná? Když člověk moc často nezapíná mozek? Na jednu stranu se nedá popírat, že za roztříštěnost čtvrté série minimálně zčásti může předloha, v níž Martin pravidelně informuje, jak pokračuje dění na tom kterém místě a s tou kterou postavou, přestože tyhle věci takřka neovlivňují celkové dění a občas neslouží jako nic jiného než charakterový portrét. Seriál ale tenhle aspekt výrazně zesiluje vzrůstajícím zájmem o šokující nebo nějakým způsobem stylové momenty, z nichž bude mít internet následující den hysterák, a to na úkor vyprávění, kontextu a celkového plánu. Bohužel se rovněž ukazuje, že scenáristi nejsou tak silní v kramflecích, jak si o sobě zjevně myslí, protože drtivá většina stále četnějšího původního materiálu je prostě… divná, ať už jde o originální rádoby hluboké masturbátorské monology beze špetky obsahu (lol wut?), nebo o charakterizaci (jako když změním začátek i prostředek, nemůžu nechat konec jenom proto, že mi ten okamžik příde kůl). Jistě, seriál se ubírá vlastním směrem a snaží se být osobitý, nic proti, ale hergot to ho mám chválit i za to, že je čím dál častěji osobitě dementní? ()

Kaka

Určitě zatím nejlepší série. Velkolepá, výpravná. umělecky ambiciózní, stylová. Přitom ale nechybí emoce, osobitý příběhový spletenec postav a jejich provázanost, ani syrová atmosféra středověku se vším co k němu patří a více (fantasy prvky). Je zde konečně i krásně vidět zrání jednotlivých herců nejen scénáristicky (charakterně), ale i věkově. Především u mladých umělců se jedná o přirozenou, impozantní a ve filmech v podstatě nevídanou veličinu, která seriálu dodává punc opravdovosti a širokého časového záběru, který defacto žádný film nedokáže obsáhnout, zprostředkovat. ()

Shakers

4. séria - 95%. Pre mňa zatiaľ najlepšia séria. Výborná akcia, hudba od Ramina Djawadiho, vizuálna stránka, niekoľko fantastických napínavých, zaujímavých, akčných, strhujúcich dielov, skvelé nové postavy (Oberyn Martell) a zvraty tiež nemajú chybu. Po skončení dielu, The Lion and the Rose, som búchal šampanské. Deviaty diel The Watchers on the Wall absolútny luxus, ktorý by mohol ísť na filmové plátna. Kit Harrngton v úlohe Johna Snowa herecky vyrástol a stáva čoraz väčším lídrom tohto seriálu. No a Peter Dinklage ako Tyrion opäť potvrdzuje, že mu rola neskutočne sedí. I Will Take What is Mine With Fire and Blood. Obľúbený soundtrack: The Children. ()

dr.horrible

Čím viac akcie a hororu a nových postáv, tým menej atmosféry. Kúzlo prvých sérií už je nadobro preč, ale stále je to dobrý seriál. Príbeh Khaleesi ustupuje dianiu v King´s landing a bitke s divokými; vrcholom je emotívny súd s Tyrionom, záverečná bitka a paradoxne (k tomu čo som písal) aj gore súboj Oberyn versus Mountain. Sansa mala svoju prvú naozaj dobrú scénu, Arya hneď niekoľko, a Kit Harrington je každým dielom horší herec. Na niektoré veci si treba zvyknúť. ()

Anderton

Tak vzostupná tendencia celého seriálu sa prejavila najmä v štvrtej sérii. Má najlepšiu, rozumej najtemnejšiu atmosféru doposiaľ, ponúkne jednu monumentálnu bitku, množstvo zaujímavých menších súbojov, viacero dôležitých zvratov a odstráni sa tá najhnusnejšia postava seriálu v tej najlepšej epizóde. Takisto aj herci vydávajú zo seba viac než v predošlých sériách, čo súvisí zrejme s tým, že sa už poriadne užili so svojimi postavami. Upustilo sa od nekonečného kecání a dej sa posúva vpred rýchlejšie, dúfam, že táto tendencia GoT vydrží aj do budúcnosti (z pohľadu súčasnosti do minulosti, ktorú ešte nepoznám...). ()

Frajer42

Po zhlédnutí 4. série není moc co dodávat. Rozjezd byl opět pozvolnější, ale posledních snad 5 dílů bylo ohromujících. Prakticky po skončení každého z nich jsem ještě dlouho civěl na závěrečné titulky a nevěřil svým očím. Zamiloval jsem se do tohoto seriálu. Kurevsky se těším na 5. sérii. Naprostá paráda. ()

Chrustyn

Pro mě nejlepší série, plná úžasných scén (epická bitva strážců zdi) i důležitých smrtí několika zásadních postav. A i kdyby to chybělo, souboj Hory by tuhle sérii na 5* určitě dostal. ()

Necrotongue

Čtvrtá sezóna přinesla celou řadu skvělých momentů, ale neodstranila největší problém celého seriálu- žvanění o ničem. Myslím, že nejlepším příkladem tohoto nešvaru je rozhovor z osmé epizody o broucích a Orsonu Lannisterovi mezi Tyrionem a Jaimem, to je přímo majstrštyk. Na to se dá říct jen PROČ?? Na Zdi je střídavě oblačno, ale méně zajímavé vstupy mají stále navrch, podobně je na tom Daenerysina dějová linie, Ohař s Aryou Stark mě na druhou stranu bavili pokaždé. ()

Laxik

Celá série byla fajn. Už občas lehce ztrácela dech, ale pořád šlo o nadstandard televizní zábavy. Její vrcholy (souboj Hory a Zmije a bitva o Zeď) bohužel nenaplnily očekávání. ()

Sidonka

Tolik jsem se těšila, až antihrdina Joffrey vydechne naposledy a konečně tenhle s odpuštěním psychopatický, sadistický hlupáček zmizí ze scény. Leč s ním, bez návaznosti na jeho postavu, zmizelo ze scény i určité mistrovství a čtvrtá série byla poslední, která mě opravdu silně zaujala. Zrůdného Joffreyho rázem nahradili další psychouši a od dalších sérií už pak šel seriál akorát tak strmě dolů. Paradoxně Joffreyho svatba a to co se na ní událo, bylo posledním TOP momentem doposud strhujícího, takřka bezchybného seriálu, jeho vymodlený odchod byl bohužel zároveň i umíráčkem za dovedně vymyšleným dramatickým příběhem. Do osmé epizody čtvrté řady ještě dobrý, pak nastal pád. ()

gogos

Když jsem poprvé viděl čtvrtou sérii, tak to bylo krátce po dočtení všech napsaných knížek, díky čemuž mě velmi mrzelo, že se seriál v této sérii už značně odlišuje od knih. Nicméně právě tato sezóna obsahuje patrně nejvíc zásadních zvratů a momentů, spoustu nádherných scén jak po akční, tak dialogové stránce a odprostí-li se člověk od knihy, tak musí o čtvré sérii hovořit v superlativech. Snad kromě slabšího dílu Přísežník kvalita série nijak nekolísá.Čtvrtá hra o trůny je fajnová podívaná, pro fanoušky seriálu zasádní, pro fanoušky knih pak celkem nasrávací. Já jsem někde mezi, ale k seriálu mě v poslední době více přitahuje fakt, že dva roky po přečtení knih už z paměti zmizala celá řada detailů I proto jsem si čtvrtou sezónu užil napodruhé mnohem víc, než na poprvé. Tnkrát jsem hodnotil hodně slabými 4*, dnes v klidu mohu dát 5*. ()

Makky

Štvrtá séria zahŕňa málo, no predsa tak mnoho. Je určite naozaj zložité do desiatich častí zahrnúť to nespočetné množstvo dejových liniek a príbehov všetkých postáv. Tento seriál si ma získal už dávno, milujem tento svet, milujem tie postavy. A budem zlý, ak budú i naďalej zomierať moji obľúbenci. Uff, bol to pekný mesiac s GOT, no bude to opäť veľmi dlhý rok bez.... ()

Nach

Čtvrtá série: Zatím nejlepší série. Vlastně žádný díl nebyl slabší, každý měl co nabídnout. Toto byla opravdu ta nejvyšší seriálová dokonalost a už si nedokáži ani představit, jak by to lepší mohlo být. Za mě tedy dávám pomyslný vrchol hodnocení a pokud další řada bude ještě lepší, asi budu muset mé hodnocení rapidně přehodnotit. 100% ()

mortak

Čtvrtá série jede na stejné vlně jako ty předchozí, takže co se týče technického zpracování, není moc co vytknout. Problémem začíná být scénář, který v předchozích sériích vyslal mnoho postav na nejistou cestu za očistcem nebo smrtí, a nyní jimi musí mechanicky pohybovat po šachovnici, aby se jejich osudy tu a tam na nějakém políčku proťaly, či je nechat čekat na nějakém místě, aby posléze v dalších sériích došlo k předpokládanému střetu. A tak občas dostane logika na frak, jen aby se figurky pohybovaly kýženým směrem napřed dle spisovatelovy vůle (Martin odešel po druhém dílu této série), či posléze dle scénáristů dirigentů. Nic proti, udržovací epizody, tj. ty, ve kterých se rychle "přepíná" mezi jednotlivými osudy mají tempo a spád, a když se seriál zastaví, aby se věnoval jenom jedné lokaci, je to strhující podívaná. ()