Pohádka o Honzově slavném vítězství.  Byl jeden purkmistr a ten bránil lásce své dcery Kristýnky k chudému Honzovi. Jenže pak se objevil drak, který ji chtěl k obědu. A tak musel Honza zasáhnout, aby získal milovanou Kristýnku za ženu. Tak jednoduše to ale v téhle pohádce Miloslava Švandrlíka přece jen nešlo. Nejdřív totiž Honza dostal velmi originální nápad... Pohádka vznikla v roce 1971 a hlavní role hrají O. Vízner, V. Menšík, J. Libíček, P. Landovský a další herci. Z různých důvodů nedošlo nikdy k jejímu vysílání, takže ji teď diváci mají možnost uvidět poprvé. (oficiálny text distribútora)

fragre

Tuto pohádku nehodnotím jako pohádku, jako dítko neocenil bych všechny ty vtípky, hlášky a dvojsmysly, kterými se to v dialozích jen hemží. Jako by normalizace ještě nestačila znormalizovat tvorbu pro děti. Vždyť dobový dospělý divák mohl si za draka dosadit Rusa, a pohádka hnedle získala mohutný "kontrarevoluční" potenciál. Dvojice zbrojnošů Libíček & Landovský je skvělá. ()

otík

Jedna z rarit české televize. Parádní stará černobílá studiová pohádka, ve které excelují herci formátu Menšík, Landovský, Libíček, mladý Vízner a především Miloš Kopecký, který namluvil draka Mraka - pardon Kusodrápa. Vtipem se nešetřilo, stejně jako Menšíkovými gesty a improvizačními schopnostmi. Je to přesně ten typ pohádky, který pobaví jak malé diváky tak velké. Možná bych to nazval i malým klenotem mezi televizními pohádkami. Hudba: Ferdinand Havlík ()

panslav

Znamenitý televizní počin, který je nejen na svou dobu výjimečný a je vzorem, kterého by se měli držet i současní tvůrci humorných pohádek či pohádkově laděných příběhů. Škoda jen, že její černobílou studiovou podobu v dnešní době ocení jen málo diváků, kteří nelpí na digitálních a barevných vizuálních efektech a velkolepých výpravách jako většina současného zmlsaného diváctva... ()

Tommassi3

"A s komáry ?? S komáry jsem měl taky potíže.. Ti mě neustále bodali do čumáku, když jsem měl spalničky.. Tak jsem z nich dělal velbloudy !! ;)" Skvostně obsazená, když velký široký Menšík tradičně improvizuje jako o život, hravá alegorie.. Kraus se nevyhne zbytečnostem a vede herce k pitvoření, i tak ovšem tahle zapomenutá hříčka (nejen) se slovy nadchne i dnes.. Konec již v úvodu dává tušit, co přijde.. ()

horskejvlk

Skvělá studiová pohádka s malebnými kulisami skvělým Švandrlíkovým scénářem a našim výkvětem herců, Menšík, Libíček skvělým Landovským a Kopeckým jako Kusodrápem prostě slast. Humoru a hlášek požehnaně: “potřebuji nějakou Bábu aby mě topila v jeskyni a krásnou půvabnou dívku k snědku”, Dary: “no koloběžku to jsem opravdu potřeboval”, “podívejme se na Babu domýšlivou- báby nežeru-kdyby ti bylo 19 to byla jiná”. Pohádka je odlehčená po celou dobu “ Kdepak je ta bába Rousňáčková”. Ať už tam mám teplo jako v pokojíčku”. Připadá mi úprava scénáře a improvizace Menšíka s Landovským zcela jistě. Dnes už to z mladších diváků asi nikdo neocení snad později až budou starší. Pohádka byla za komančů bohužel stažena jako všechny filmy s Landovským, Třiskou a těmi co zůstaly nebo byly vyobcováni ze socialistického tábora, nebo snad za spoustou jinotajů, drak Kusodráp jako CCCP možná, proto ji neznám až dnes kdy jsem ji viděl díky reprízám ČT. Děkuji za to. Škoda jen za nekvalitní rozmazaný filmový materiál asi výrobek : “сделано в cccp” ()