Dobrodružný snímek Henryho Kinga, který vychází z povídky Ernsta Hemingwaye. Hlavním hrdinou je spisovatel Harry Street (Gregory Peck), který je se svou ženou Helenou (Susan Hayward) v Africe pod Kilimandžárem a má těžkou infekci v noze. Ve chvílích kdy myslí, že nemoc nepřežije se ve svých vzpomínkách vrací k prožitému životu... (contrastic)

dopitak

Umím si představit samostatnou studii pod názvem: Proč se Sněhy Kilimandžára nestaly úspěšným filmem? Kolegové mají pravdu, že Peck je tu pěkně otravný a film celkově zabředává příliš hluboko do patetistického marastu. Není ani napínavý, ani dobrodružný a už vůbec ne zajímavý, což se ostatně dá povědět i o všech Peckových hereckých kolegyních. To lepší ve filmu vyvěrá jen z námětu Hemingwaye, který prostě tyhle bolavé příběhy o osudových láskách uměl. O důvod víc, přečíst si knížku. ()

mortak

Dvě třetiny filmu jsou hollywoodsky idealizovaným průřezem hlavních motivů Hemingwayovy tvorby a života (život v Paříži - Pohyblivý svátek, hunting - Zelené pahorky africké, válka - Komu zvoní hrana, toreadoři) okořeněná osudovou láskou a "Frigid Liz". Peck svého útěkáře před životem hraje skvěle, Gardner je křehce ženská, Knef frivolní - solidní tři hvězdičky. Jenže poslední třetina je vyjádřením mýtu o ženě spasitelce, která svou láskou a péči dokáže oživit i zmrzlého leoparda. Najednou ani Peck neví, jak tu šílenost uhrát, film ztratí tempo i jakoukoliv spojitost s Hemingwayem. ()

kaylin

Skoro to vypadá jako zajímavý příběh. Spisovatel Harry (Gregory Peck) je v podstatě na smrtelné posteli pod Kilimandžárem, a rozhodne se vyprávět svůj příběh. Jenže ono to vyprávění samo o sobě prostě tak zajímavé není, a vy si po nějaké době uvědomíte, že nejzajímavější jsou záběry se zvířaty. To není nejlepší vizitka, protože tady mělo jít o příběh. ()

Faidra

S Hemingwayovou povídkou to má společného asi tolik jako vřes s jabloní - obojí jsou rostliny a film i povídka jsou příběhy. Toť v kostce vše. Je možné, že bych se na to měla v zájmu důkladného posouzení podívat ještě jednou. Je taktéž možné, že jsem onehdy byla v jakémsi sentimentálním rozpoložení a Sněhy se ukázaly být tou správnou tabulkou čokolády. Přesto se neubráním a hodnotím je velmi slušně. Zatímco předlohu jsem přečetla a zapomněla, na film, na němž Hemingway zatratil vše kromě Avy Gardnerové a hyeny, jsem ochotná podívat se kdykoli znovu. Někdy asi člověk potřebuje věřit, že všem válkám, ztrátám, nedorozuměním, zoufalství, nemocím a trpělivě čekajícím supům navzdory amor vincit omnia. ()

NinadeL

Na pozadí tohoto kýčovitého a takřka nestravitelného filmu se odehrálo jedno malé klasické hollywoodské drama. Vycházející německá hvězda Hildegard Knef, vystupující jako Hildegarde Neff, zde sehrála malou vedlejší úlohu hraběnky Liz, která nejen zdatně plave, ale i sochá. A de facto tím probendila svou americkou kariéru. Byla to její druhá šance po odmítnutí Selznicka, jenž jí nabídl práci za příliš zostřených podmínek. Nyní za ní vyjednával její manžel, ale ruku na srdce, není mi jasné, co by víc chtěla, než-li dobít západní Evropu, když měla tak nesnesitelný přízvuk. P. S. České DVD z LK je opět těžkotonážní odpad, takže servítky stranou a lépe shlédnout opotřebovanou kopii na VHS. ()

• Producent Darryl F. Zanuck, který byl sám lovcem divoké zvěře, koupil práva na tuto povídku za 75 000 amerických dolarů. (Pavlínka9)
  • Film byl natočen podle stejnojmenné povídky (1936) Ernesta Hemingwaye. (Pavlínka9)