Nonko

(festivalový názov)
  • Japonsko Nonko 36-sai (kaji-tetsudai) (viac)
všetky plagáty

Nobuko snila o tom, že v Tokiu prorazí jako herečka. Namísto toho žije rozvedená třicátnice s filmografií čítající hrstku snímků pro dospělé v rodném maloměstě u rodičů, jimž pomáhá s údržbou šintoistické svatyně. Herecký pseudonym Nonko, kterým ji její známí oslovují, permanentně připomíná vyprahlé a o ideály připravené ženě její neúspěch – stejně jako dveře do dětského pokoje v domě rodičů polepené jejími naivními dětskými vzory. Pro své okolí je Nonko odepsaná a i ona sama se zřekla jakýchkoli ambicí na štěstí. Do jejího života náhle vstupují dva muži – idealistický, cílevědomý mladík a její bývalý manžel. Režisér i tentokrát uplatňuje svůj silně empatický a nevybíravě upřímný přístup k outsiderům. Zahrnutím bezprostředních sexuálních scén, které významně dokreslují postavu hrdinky, se film hlásí k odkazu japonských vytříbených „ženských“ erotických filmů ze 70. let. [44. MFFKV 2009] (oficiálny text distribútora)

Miki68

Po přečtení textu distributora jsme se ženou na MFF ve Varech navštívili tenhle film, ale musím přiznat, že jsme se vzájemně (s tvůrci) naprosto minuli. Film uvedl sám režisér, který se doznal, že toto je jeho již sedmý film a představitelka hlavní role je v Japonsku oblíbenou komediální herečkou. Nonko je velmi jednoduchý příběh, který se může odehrát kdekoliv po celém světě. Japonská kultura mu z našeho evropského pohledu dodává trochu exotiky, ale také kulturního zmatku. Občas je těžké chápat motivaci postav bez hlubší znalosti zakořeněných zvyků japonské společnosti. Zvláště postava potulného prodejce, který se vynoří odnikud, nastěhuje se do domu rodiny hlavní hrdinky, nějaký čas tam žije, prožije kratičký milostný poměr, revoltu s místní "mafií" na tržišti a pak zase zmizí mi přišla samoúčelně použitá (a hlavní hrdinkou až zneužitá). Film má docela zajímavou atmosféru, kamera snímá takřka polodokumentárně ve velkých detailech, zvuk je nasnímán krystalicky čistě a v některých scénách (tržiště), kdy vystupují místí lidé ve svátečních úborech mi film přišel skoro jako bych sledoval Cestománii. Slibované implicitně zobrazené sexuální scény mi připadly naprosto odosobněné, bez jiskry, natož že by snad jejich erotický náboj mohl někoho vzrušit. Představitelka hlavní hrdinky používala pouze jeden herecký rejstřík: po celou dobu (včetně postelových scén) se tvářila otráveně, až apaticky, připalovala jednu cigaretu od druhé a její veškeré jednání se mi až do úplného konce zdálo lehce nepochopitelné. ()