Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

gogo76

Jeden z úžasných dokumentov, ktorý vás donúti zamyslieť sa. Aký masaker dokázali Japonci tajiť pred svetom, sa nám za dramatických okolností snaží priblížiť skupinka odvážnych ochranárov. Napínavé je najmä tajné, nočné osadzovanie skrytých kamier na dobre stráženom mieste, ktoré naplno ukáže krutosť a brutalitu o ktorej nevedelo dokonca ani mnoho obyvateľov mestečka Taiji. Nikdy som v obchode delfínie mäso nevidel a ani by som si ho zo zásady nekúpil. Ak by sa takto zachoval každý, bolo by po biznise. Je dosť zdravých rýb z umelých chovov. Držať v zajatí či delfináriu delfínov, ktorí denne naplavú aj 100 km, je asi nereálne, alebo brutálne nákladné. Napriek tomu už roky snívam, že pôjdem na dovolenku na miesto, kde je aj delfinárium. Naživo som totiž tohto inteligentného tvora ešte nevidel. Je mnoho prípadov, keď delfíny zachránili ľuďom život, či už pred žralokmi alebo utopením. Zabíjať takého tvora je neodpustiteľný hriech. Počuli ste už o samovražde delfína? Tu o nej počuť budete. Najviac ma asi zabili zábery na delfinárium, ktoré sa na jednej strane prezentuje láskou k týmto tvorom a ich odvrátená strana vám v tom istom delfináriu ponúkne delfínie mäso. Jeden z mála filmov, ktorý vďaka tomu, že vznikol, pomohol niečo zmeniť. 100% ()

Ant

Působivá agitka od toho nejzasvěcenějšího z nejzasvěcenějších. Informační části jsou nápaditě prokládany s "akcemi" aktivistů. Co mě opravdu pobavilo, byla komise pro lov velryb. Fraška plná ignorantů. Jen ty srdcervoucí záběry interakcí s delfíny se mi rychle přejedly. Nicméně na mě The Cove udělal hodně velký dojem. ()

larelay

Ano, jednostranne az sa vam chce kricat, ale verte, ze slzy smutku a stratena viera v ludskost prekonaju vsetky vase ostatne pocity ohladom tohto dokumentu. V tomto pripade vsak existuje iba jedna jedina pravda, ziadnu dvojstranost nepotrebujem a nikdy potrebovat nebudem. SKvela hudba a ten zaver... Uf. ()

DaViD´82

Být v tom Mulder se Scullyovou, tak jde o nejlepší konspirační epizodu Akt X. Takto je to v každém případě "alespoň" veskrze zajímavý dokument, u kterého do očí bíjící jednostranost není vůbec na škodu. PS: Být to třeba o podobně inteligentních, ale neroztomilých krysách, tak to s nikým nehne, ale ve jménu delfínků cokoli, že? Zajímalo by mě kolik z těch opravdu naštvaných a pohnutých diváků se bude namáhat navštívit tu stránku a zasponzorovat. ()

JANARYBA

Plně souhlasím s názorem, že pokud jíme (třeba i v nepatrném množství za rok), ryby, drůběž, nebo cokoli z jakéhokoli živého tvora, tak máme s tímto obecným problémem (tady extrém, vraždění delfínů bereme jako vraždění lidí, i když na to vraždění lidí jsme si již víceméně zvykli...),taky co do činění. Ric O'Barry je skutečný hrdina. ()

• Film sa v Japonsku premieta v upravenej verzii - sú rozmazané tváre rybárov a pribudla poznámka, že panujú spory o tom, aké množstvo ortute sa nachádza v mäse delfínov, ktoré sa bežne predáva i podáva v školských jedálňach. (XR)
  • Dokument získal na 25. výročním filmovém festivalu Sundance, konaném v lednu 2009 v USA, Cenu diváků. Porazil tak 878 dalších přihlášených dokůmentů. (PATTXA)
  • Herečka Hayden Panettiere zo seriálu Heroes (stvárnila Claire Bennetovú) protestovala proti zabíjaniu delfínov v Taidži už v roku 2007, keď spoločne s ďalšími piatimi surfermi vplávala do zátoky, kde lov prebieha. Herečka je tiež hovorkyňou kampane usilujúcej sa o zákaz lovu s poukázaním na krutosť a zbytočnosť zabíjania a tiež údajný fakt, že mäso delfínov obsahuje nebezpečne vysokú hladinu ortute a nie je preto vhodné na konzumáciu (Pipo83)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky