Film podle stejnojmenného románu A. J. Cronina je kronikou ušlechtilého skotského muže Francise Chisholma (Gregory Peck). Jako dítě osiří, když jeho rodiče tragicky zemřou v důsledku protikatolické nenávisti v protestantském prostředí. Je vychován u svých příbuzných a mezi ním a dívkou Norou vznikne hluboký citový vztah. Po její nenadálé smrti se stane knězem. Jako misionář je vyslán do Číny, kde přes mnohé útrapy a překážky zakládá katolickou farnost. (Mariin)

mac000

Film vyvolává silné emoce, a to nejen u těch, kteří jsou pevní ve své křesťanské víře. Otec Francis Chisholm možná vedl poněkud obskurní život v soukromí, ale jeho víra ho pevně podržela v každé životní situaci, kdy bylo třeba, aby byl příkladem pro druhé. Řada církevních autorit v historii v tomto ohledu zaostala, ne však otec Chisholm na své misii v Číně. Neochybně si tím získal nárok na své klíče od Království nebeského… Výtečná herecká kreace G. Pecka, který za tuto svoji druhou filmovou roli dostal první -neproměněnou- nominaci na Oscara za herecký výkon ( není bez zajímavosti, že prohlál s Bing Crosbym za jinou filmovou roli kněze ve filmu Bells of St.Mary) ()

rikitiki

Tenhle film se musel Vatikánu líbit! Otec Francis je nádherně lidská (to myslím téměř neironicky) postava obyčejného kněze, který se chová prostě a přesto obdivuhodně. A to právě tím, jak lpí na svých zásadách a jak jsou ty zásady ušlechtilé. Taková hlavní postava by mohla z filmu snadno udělat podbízivý doják, ale tomu zabránilo několik věcí. Předně charismatický Gregory Peck v hlavní roli. Pak také okolnosti, ve kterých páter Francis žije, a které jsou všechno jiné než idylické. Kombinace ušlechtilé neústupnosti a hrozivého způsobu, jakým historie přetrhává a ničí životy, dělají z filmu, i přes jeho délku, pořád zajímavou podívanou, která není hloupá ani příliš naivní. K tomu můžete přidat prostředí exotické Číny a různorodost protivníků, se kterými se musí kněz vypořádat. Odpustila bych si ale zbytečný prolog s nešťastnou láskou, kterého nebylo vůbec zapotřebí, a šla bych s otcem Francisem rovnou do Číny. ()

Mariin

Filmová adaptace Croninova vynikajícího románu "Klíče království" s Gregory Peckem v roli kněze - misionáře v Číně. Příběhem se prolíná myšlenka: "Dovolme Všemohoucímu, aby rozhodl za nás". Poněkud ploše natočeno, ale i tak tento Stahlův odvážný počin patří k těm lepším v celkovém množství spirituálních filmů, které kdy vznikly. ()

majo25

Životopisný príbeh o kňazovi s menej tradičným, avšak o to viac obetavejším prístupom k svojej práci/službe, nie je žiadne svetoborné dielo, ani zábavná jednohubka. Dlhšia stopáž to ani nedovoľuje, čo je tiež jedna z mojich výtok. Skrýva ale jasné a pekné posolstvo, ktoré je však viac určené vyznávačom monoteistického boha, ktorí by ho radi videli vo všetkom okolo seba. Peck, hoci mladík, sa na rolu veľmi dobre hodí a dokáže ju verne podať aj ako starec. Niektoré scény a viaceré chovania postáv sú síce tendenčné a málo vierohodné, nevyhne sa ani pátosu, ale robí to sympaticky. Cieľový divák musí byť prosto tomu všetkému naklonený. ()

Hedka

Vydarená adaptácia ešte vydarenejšieho Croninovho románu Kľúče od kráľovstva. Aj keď je to po technickej stránke dieťa svojej doby, hodnoty, ktoré prezentuje sú nadčasové a stále! Nestotožňujem sa úplne so scenárom, ale celkový dojem mi to nepokazilo. Gregory Peck podal naozaj veľmi dobrý herecký výkon. Mám rada filmy o misionároch, stále ma fascinuje tá sila: všetko nechať a ísť.... ()