„Proč je zrovna můj syn hloupej, ale tak hloupej, Dilino?", běduje chudý romský uhlíř. Jeho syn Dilino je opravdu hodný chlapec, přesto však působí rodičům nemalé starosti. Moc rozumu nepobral, takže uhlířské rodině není příliš k užitku, a ještě ke všemu má všelijaké bláznivé nápady. Například nutí svého nešťastného otce, aby pro něj šel žádat o ruku samotné princezny! To mu snad sám čert nakukal! Kdo to jakživ slyšel, aby král dal jedinou dceru nějakému chudému uhlířskému synkovi? Copak by ho taková bohatá holka chtěla? Proč si jenom kluk radši nevybere sobě rovnou? Cožpak tenhle nápad může přinést štěstí hlupákovi, který ani neví, jak takové štěstí vypadá? Veselá romská pohádka s písničkami se natáčela na jaře 2008 na hradě Houska, v Mělníce a okolí. (Zlín Film Festival)

Nonna odpad!

Vražda na objednávku.Scénář i film museli zřejmě autoři natočit na příkaz shora, stejně, jako učitelky ve školách jsou z vyšších míst nuceny číst dětem v literatuře romské pohádky s kladným hrdinou a mravním ponaučením na konci (znám z vlastní zkušenosti) a stejně jak jsme kdysi před revolucí museli se sborem trénovat na soutěže aspoň dvě ruské častušky. Neuvěřitelně hloupý a naivní scénař, pitomé dialogy, kožené výstupy jinak dobrých herců, to vše působí skutečně kontraproduktivně. Tomu prostě neuvěří ani dítě, které na to se mnou koukalo a znechuceněn v půlce odešlo s poznámkou, že jediné, co ho na tom baví, je pěkná princezna. Princezna, které nevadí, že z růžových peřinek přejde do uhlárny.....to je vlastně opravdu skutečná pohádka. ()

Tiiso

Nejsem dítě, těžko hodnotit z pozice malého diváka. Zřejmě ve spoustě scénách potěší a rozesměje. Z pozice dospělého nelze přehlédnout záměrný výchovný podtext, kdy utlačovaná menšina, dostává prostor aby i ona mohla ke štěstí přijít tak jako odedávna chudý junák v pohádkách. Nechci se zde pouštět na tenký led koho tohle byl záměr a tak raději z filmového či spíše televizně produkčního hlediska mohu říci, že dílo je klasicky česky zfušované a herecké výkony krom Táborského nijaké. ()

otík

Jestli tato pohádka měla přiblížit bílým dětem romské etnikum, tak se to rozhodně nepovedlo. Jedna z mála pohádek, kde bez práce jsou téměř celý film koláče (i když aspoň ke konci přeci jen musí hlavní hrdina konečně pracovat). Hlupákovi čert naděluje vlastně jen za to, že mu hrdina neškodí (jakoby nám autoři říkali, že Rómům dávat je dobře, protože nám neškodí). Nechci tu psát žádné antietnické řeči, ale opravdu mě tento film zvedal až do konce zlobou z křesla. Už vidím princeznu, která si vezme otrhaného cikána. Nedělejme z dětí hlupáky. Raději jim dejme hezké neškodně výchovné pořady než tuhle nesmyslnou patlaninu. Jedna hvězda jen za dokonalého naturalizovaného cikána Táborského. Pohádka byla natočena v Mělníku, Lobči, Vojtěchově a na hradě Houska. ()

dogrose

Ne úplně špatná pohádka s pár zajímavými neotřelými motivy (čert zavřený ve stromě, kouzelný žalud působící jen pod jazykem). Kánon je jasný (chudák dosáhne štěstí a vezme si princeznu), leč scénář někde zabloudil v hustých lesích, protože mnohé tu není vysvětleno a to mi vadí (jak to bylo s čertem?; byl Dilino skutečně hloupý?; čert mu neřekl, že až si přijde pro žalud, vezme mu bohatství, apod.), protože to působí jako schéma či dogma. To prošpikováno lekcí z rómštiny (asi aby děti rozuměly?) a sem nepatřícími fórky (král vydal stavební povolení). Táborský a Lábus jsou výborní, potěšila mne i Eva Horká, která se zřejmě vyléčila z nejapnosti a unylosti svých princezen, ubrala na svých psích očích, hlas posadila níž, takže výsledek je roztomilý. Filip Cíl se snaží, no... vedle princezny vypadá spíš jak mladší brácha. Zajímalo by mne, jak se pohádka líbí dětem. Ráda jsem pohádku viděla, na rozdíl od mnohých si ji zapamatuju, ale vidět znovu ji nemusím. ()

honzic odpad!

Pohádka s trapným Táborským a Lábusem, opravdu je to pod úroveň těchto herců. Pokus natočit pohádku o Romech se nezdařil, herci představující Romy jim nejsou vůbec podobní a celý děj i scénář je trochu přitažený za hlavu a tlačený násilně vpřed. Herecké výkony jsou také chabé, ale jen díky hloupému scénáři, který lepší požitek ani dát nemohl. Hodnocení: 15 % ()

• Pohádka byla natočena v Mělníku, Lobči, Vojtěchově a na hradě Houska. (otík)