Film sleduje čtyři bývalé spolužáky, kteří se spolu sice kamarádí, ale o skutečném přátelství se mluvit nedá. Filip je vyléčený narkoman, který se vrací po léčení; syn jugoslávského důstojníka - Dejo - má problémy s drogami stále; Krpa je násilník, nacionalista a naprostý idiot, který nezná nic než fotbal; a konečně Kizo je alkoholik, který stále žije s matkou. Film ukazuje Záhřeb, jak jej turisté jen těžko poznají - syrový a drsný. Film je natočen na motivy románu Iva Balenoviće. (awful)

Saur.us

Ne každý je přeci akademik. Příběhy čtyř obyčejných lidí z nižších kruhů záhřebských občanů, kteří nepracují, fetují, chlastaj, rvou se, chodí na fotbal, nadávají na Srby, nadávají na muslimy. Tragikomické příběhy, okořeněné celkem drsným humorem ale končí rychleji než jsem čekal. Náznak nosného děje tak končí vlastně ve chvíli kdy se objeví. Škoda, jinak by z toho byl celkem slušný Trainspotting po Chorvatsku. Pička materina. ()

Dimo

Pohled na partičku k pohledání. Chlast, drogy, krádeže, násilí, extremismus, dozvuky války a s nimi velmi křehké Srbsko-Chorvatské vztahy. Tohle všechno ovládají a navzájem mezi sebou chovají pochybné přátelství. Jo, jasně, taky se tu mihne fotbal, jako zástěrka pro všechna ta výtržnictví a litry piva. Impozatní sonda na pár chlapů, kteří jsou úplně k ničemu a budoucnost řeší maximálně do dalšího utkání. Mimochodem, stačí změnit Chorvatštinu v Češtinu, Záhřeb v Prahu, Brno či Ostravu a máme lokální film. ()

Tanner

Nejslabší stránkou filmu je dle mého scénář, protože nemá formu žádného uceleného příběhu. Ne že by to samo o sobě muselo vadit, ale zbytek prostě není tak dobrý, aby to utáhl sám o sobě. Postavy působí jaksi reduktivně, ploše, čímž vlastně podporují klasické stereotypy, jako např.: fanoušek - nula - ochlasta - násilník - nácek - flákač. Ačkoliv tak měla třeba postava Krpy (dle mého nejzajímavější) víc rovin, působí skutečně tak, že ho lze vystihnout slovy, že "nezná nic než fotbal" (jak se píše v popisku filmu), ač to objektivně vzato není pravda. Na druhou stranu přetrvávající mezinárodnostní animozita zasahující i přátelské vztahy nebo pokřivenost a zvrácenost některých forem vlastenčení jsou zde zobrazeny vcelku pěkně. Jen se nemůžu zbavit dojmu, že byly už i jinde a lépe. Na film se dívá hezky, má "drajv" a určitě neurazí, ale trochu se obávám, že ani ničím novým neobohatí. ()

Fr

METASTÁZE je dceřiné (filiální) ložisko, obvykle zhoubného nádoru nebo infekce. Vzniká šířením nádorových buněk nebo choroboplodných zárodků krví, lymfou nebo přímým rozsevem… Filip. Krpa. Kizo. Dejo. Ne, to nejsou žádný postavičky z šílenýho animáku, ale ,,zasažené“ osoby. Jejich příběhy jako návštěvní hodiny nemocnýho Chorvatska. Smažka, agresivní magor, alkáč a Filip, kterej nemůže najít společnou řeč s otcem. Chlapci a jejich sračky. Sny o narození ve Švédsku v rodině bohatýho doktora, ale obavy, že by to všechno nejspíš taky posrali. Není to o fotbale. Není to napínavý, ani akční. Jen pohled na lidi, kterej mi nemá co dát. Festivalovej film pro náročnýho turistu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Protože i u nás doma leží manželka po návratu manžela v krvi. 2.) Páč když si chcu zabékat, tak jedině tu našu: ,,Dinamo, umřel by jsem za tě, jako Stjepan Radič za Chorvaty….“ 3.) Thx za titule ,,radek01“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

danny79

S hodnocenim takoveho filmu to neni jednoduche, protoze na jedne strane uznavam jeho autenticnost, presvedcivost hereckych vykonu a smekam pred syrovosti. Pak je tu ALE, protoze na druhou stranu to skoro nema pribeh a vadilo mi, ze mezi hlavni postavami nebyl nikdo "normalni" s kym by se dalo aspon trosku ztotoznit, sympatizovat. Je tu ultraagresivni primitivni, jednoduchy alkoholik, ktera napada vsechny kolem sebe vcetne kumpanu a manzelky, druhy typ, ktery sice neni agresivni ale mozek uz ma snedeny lihem, to znamena jestli je prvni velmi jednoduchy, pak tam je fetak a bejvalej fetak, ktery tak na okraj filmu podstrci sve tete drogy, aby mu je prevezla pres hranice, oni jsou chyceni, tak on vezme do zajecich – takze scumbag. Dialogy pusobi skutecne, zpracovani je kvalitni a film ma presvedcivou syrovost. ()

• Film získal na filmovom festivale v Pule v roku 2009 tri ceny, za najlepšieho herca (Rene Bitorajac), najlepší make-up (Jasna Rosini-Crnobrnja) a cenu Veľká Zlatá aréna. (Marek1991)
  • Film bol natočený ručnou kamerou cez 25mm objektív. (Marek1991)