Matti, policejní inspektor, i vlivem své práce mírně paranoidní, je nastávajícím otcem, kterého sužuje nízké sebevědomí a pochybnosti o sobě samém. Oproti tomu fotograf Erkki zůstal notorickým sukničkářem. Ale i jeho trápí osobní bolesti v podobě špatných vztahů s malým synem a také nepojmenované nemoci. A poslední z nich, neúspěšný herec Rauni, se právě vrátil domů z Paříže, kde neprorazil, aby si zde odpočinul ve společnosti svého dospívajícího potomka.
Přestože se tato společnost zdá být spíše smutná, naleznou tři „moudří“ muži také čas na vyprávění o životních radostech a světlých momentech, jež v průběhu života prozářily jejich existenci. A díky nim by tento příběh jistě mohl mít pokud ne dobrý, tak alespoň pozitivní konec. Jenže večer ještě nekončí a v pozdější hodině přinese zvrat a nečekaného hosta. Krásnou a tajemnou ženu, která poklidný sedánek plný pití a zpěvu rázně změní k nepoznání. (oficiálny text distribútora)

BuddyO

Filosoficky laděný finský snímek ukazuje tak trochu jiný pohled na "vánoční pohodu". A zatraceně dobrý pohled! Po skončení filmu mě mrazilo a vlastně ještě teď mě mrazí, když píši tenhle příspěvěk. A pařící santa v karaoke baru mě prostě totálně odrovnal. Tudíž to zafungovalo a není co řešit.... 5* - 95% Originální trailer: http://www.youtube.com/watch?v=hKFsRSukLHA ()

Subjektiv

Vánoce nám televizní stanice vnucují jako svátky klidu a míru, při nichž se setkáváme radostně se svými blízkými. Méně (ale přece) se již mluví o tom, že během Vánoc lidé páchají více sebevražd a mnozí trpí depresemi (pokud to ovšem není mýtus). Tři králové (mudrcové) Miki Kaurismäkiho vypráví právě o nich. Tři stárnoucí přátelé spolu stráví Štědrý večer v karaoke baru a mezi písněmi, jež nějak odrážejí jejich situaci, postupně v jednom rozsáhlém dialogu odhalují své problémy. Jeden je smrtelně nemocný, další se právě stal otcem, ale věří, že dítě není jeho, poslednímu právě zemřela bývalá partnerka a matka jeho syna. Trošku chladný, přesněji spíš nesměle hřejivý, komorní film. On je vlastně vánoční, ale mírně se za to stydí. Dobře dělá, ostentativní hrdou vánoční milozblblost ve filmu nemusím. ()

hero_bk

Myslet si, že když umí jeden bratr točit výtečné filmy, tak ten druhý to bude umět taky, byl omyl. Sáhodlouhé blábolení o ničem (smyslu života?) mi připomínalo Finchera, kterého ze srdce nesnáším, chaotický scénář vám nedává možnost ztotožnění se s kteroukoli postavu a spíš vám všechny polezou na nervy (pokud je vůbec dokážete rozlišit). No a to co předváděl kameraman - trochu zaspal dobu, ne? Prudké zoomování se ve vážně míněných filmech už dobrých 20 let nepoužívá, protože je to prostě odporné. Na druhou stranu depresivní pohled na Vánoce není vůbec k zahození a působí jako hezký protiklad k americkým kýčům. ()

Aky

Nádhera. Velice drsná sonda do propletence přátelství tří mužů. Příběh je niterně pravdivý, neboť dlouhodobé přátelství ani v předvánočním a vánočním čase nikdy není prosto takovýchto hlubokých zranění a jizev. Chvílemi jde až mrazivě skutečně o život, a přitom k tomu autoři nepotřebují americké pomůcky. Opravdu skvělé. ()

Veronica27

Nejspíše to měl být trochu depresivní pohled na dobu Vánoční, což se možná tak ze čtvrtiny splnilo.Tři kamarádi, kteří spolu stráví Vánoční večer v karaoke baru a pomalu začnou odhalovat své problémy.Jednomu zemřela žena, druhý si myslí že právě narozené dítě není jeho a třetí pomalu umírá v důsledku smrtelné nemoci.A tak nějak postupně to vyplouvá na povrch.Od tajemné ženy, která se pak objeví v baru jsem čekala opravdu něco tajemného, čehož jsem se vůbec nedočkala.Tři králové a tři hvězdičky, třetí za docela sympatického Rauniho. ()

• Pro všechny herce bylo překvapením, když se na scéně objevila Irina Björklund. Jediný, kdo věděl, že v tomto filmu bude hrát, byl režisér Mika Kaurismäki. (Cheeker)
  • Většina filmu byla improvizovaná. (Cheeker)
  • Na námět přišel Mika Kaurismäki tak, že přiletěl z Brazílie na návštěvu za rodinou, se kterou se sešel v baru, který spoluvlastní s bratrem. A právě tam byli přítomni tři skuteční herci a povídali si o svých životech, a když večer pokročil, tak padl návrh, zda by z tohoto večera nemohl být film. (Fleatful)