Nanajomači

• Japonsko 七夜待 (viac)

Režisérka Naomi Kawase opustila nejen rodnou prefekturu Nara, kam zasazovala své předchozí hrané filmy vyznačující se intimním přístupem k postavám, ale dokonce i Japonsko. Tentokráte zobrazuje Japonku, která cestuje po Thajsku a shodou okolností se setká s Francouzem, jenž se u thajské svobodné matky učí praktikovat tradiční masáže. Tyto postavy společně vytvářejí prazvláštní společenství, kde jazykovou bariéru přesahují sdílené pocity. Forma trpělivého dokumentárního pozorování improvizovaných výkonů a výrazné zvuky okolní přírody spoluutvářejí intimní obraz lidí, jejichž jednání je pevně spjato s jejich minulostí. Není však důležité, co konkrétně se postavám stalo, ale pouze jak to ovlivňuje jejich současnost. (Febiofest)

JFL

Naomi Kawase opustila svou rodnou japonskou prefekturu Nara, kam byly zasazené jej předchozí hrané snímky, a dokonce se i spojila s hvězdnými herci. Projekt sice může apriorně zavánět festivalovým kalkulem a snahou zaplatit si dovolenou v Thajsku, ale výsledek je dílo, které plně náleží do režisérčiny filmografie. Zdejší pojetí duchovního spojení mezi lidmi, které přesahuje roviny verbální komunikace, sice nedosahuje intenzity a intimity "Lesu truchlení" (v televizi jako "Smuteční les Mogari"), ale také dokáže uhranout. Kawase přichází s relaxačním filmem, který negraduje, pouze v poklidu ukazuje přiospalý svět, kde precizní doteky thajské masáže z těl postav pomalu uvolňují křečovitě uzavřené emoce. ()

ScarPoul

Vyprázdnený naratív mám rád. Rovnako aj prostredie Thajska a celkovo Japonský prístup k filmu. Rozprávačské postupy u Naomi Kawase mi ale nie vždy šmakujú. Nanayo je podobný príbeh ako Smutočný les Mogari. Aj napriek funkčnému prostrediu v ktorom sa postavy pohybujú, je v tomto prípade využívanie flashforewardov pomerne zbytočné. Rovnako aj celé stretnutie s Francúzom a Thajskou rodinou a vzájomné odkrývanie ich neistôt a životov. Kawase možno vie zachytiť atmosféru prostredia ale chýba jej silnejší príbeh( väčší presah a porozumenie). Finálny let volavky trochu zvýšil dojem z filmu. Ale inak priemer. ()