Tajný obřad

• Veľká Británia Secret Ceremony

Zámožná, mentálně nevyrovnaná dívka vtáhne neznámou ženu do své fantazie, kde představují matku s dcerou. Vzájemná citová pouta, vztahy závislosti a nadřazenosti ovlivní dramaticky chvíle, kdy do hry vstoupí muž. Tuto zápletku používá Losey k odkrývání psychologie postav, které vnímají svou identitu jen prostřednictvím jiné osoby - způsob nazírání pro Loseyho typický. Sám režisér chápe Tajný obřad jako příběh tří lidí ovládaných emocemi v ovzduší individuálních úzkostí, jejichž nesoulad vylučuje možnost i té nejmenší naděje. (NFA)

Flakotaso

Loseyho styl je naprosto nezaměnitelný a ani v Tajném obřadu jej tvůrce neopustil, přesto mi tento snímek připadal o hodně méně kvalitní než předchozí režisérovy filmy. Losey je téměř geniální v převádění jakéhosi bezčasí na plátno, okamžiků kdy se nic neděje a všechno je stojaté jako voda v rybníce. Tady mi ovšem vadilo přílišné tlačení na pilu v otázce mysterióznosti - byla příliš nucená a jak známo, dobré psychologické drama se bez ní obejde. Co mě však nejvíce překvapilo, byla mladičká Mia Farrow, kterou mám v hlavě vizuálně zapsanou jako nepříliš výraznou blondýnu či zrzku - tady mi ovšem docela vyrazila dech jak svým výkonem, tak i vzhledem. ()

Martin741

Podivinska drama s pani Elizabeth Krajcirkou /Kleopatra, Vlak s mlekem zde jiz nestoji/ a Miou Farrow- Farrow byva v dome, kde je plno desivych panenek a kadejakych zaludne hrajucich skriniek, a to nie je vsetko, skryva sa tam dalsie tajomstvo, ktore sa behom filmu divak dozvie. Okrem tych dvoch som videl aj slavneho Roberta Mitchuma /Nevada1944, Big Steal, Lovcova Noc, Nepritel pod hladinou/. Rezisersky takmer perfektne, dialogy su masakrozne dobre : suhlas s distributorom - Losey uz natocil Sluhu - film, kde sa naucil ako sa vykresli znepokojujufce prostredie korespondujuce s tazivou atmosferou - tu sa mi zdalo, ze to dovieol do este vacsej dokonalosti, coz je len dobre : 88 % ()

Rob Roy

Chybělo mi větší experimentování po formální stránce, kamera i hudba příliš konvenční a ani herecké duo Taylor - Farrow mě neuhranulo. Tenhle subžánr ženských subjektivních filmů, kde jsou lehce narušené dámy uzavřeny ve svém vlastním světě mám rád, ale tenhle kouske pro mě nebyl atraktivní. Těm, co se líbilo a mají ještě k tomu rádi Lynche, tak doporučuji Images Roberta Altmana. ()

majo25

Divný film s príbehom, ktorý prešľapuje na mieste a nikam sa nepohýňa. Síce zaujímavo obsadený a s nekonvečnými nastaveniami, nejakými tými provokáciami (incest), ale aj s divnými psychicky labilnými postavami, mdlými dialógmi a takmer nikam nesmerujúcim dejovým vývinom. Chýbala tomu atmosféra a nedostavili sa ani žiadne trilerové prvky. Uspávalo ma to, a to nie je dobrá referencia. ()

Han22

Tajný obřad je jako takový ten pomalý rozjezd před začátkem hororu nebo thrileru, kdy čekáte nějaké psycho nebo vraždy a ono nic. Mladá pomatená dívka si přivede do bohatého domu ženu, o které si myslí že je její máma a žena po váhání začne hrát svoji roli. Vzhledem k Loseyho předchozí tvorbě to nakonec nebylo špatné. Sice trochu nuda, ale výborná psycho a ujetá atmosféra. Navíc herci. Mitchum jako úchylný otčím, nepěkně stárnoucí Taylorová jako žena, která také není úplně normální. A hlavně fantastická Farrowová, která vypadá a chová se jako přerostlá holčička, ale má tělo ženy, které má své potřeby. Pár scén je slušně ujetých - třeba otčímovo ledově klidné popisování incestních praktik či to jak se nadržená "dcera" pokusí svést "matku". Čili to vidím na celkem slušné 3*. ()