Rok, který změnil svět. Bitva u Hastings v roce 1066 změnila Anglii navždy. Vedle mnoha známých faktů o králích a dobyvatelích jsou však i všední historie obyčejných lidí, o nichž se nikde nepíše. Nyní přichází BBC s jedinečným snímkem, který ukazuje každodenní život uprostřed převratných válečných událostí. (oficiálny text distribútora)

Helo

Dát tomu o něco větší rozpočet, tak je to pecka! Takhle je to hraný dokument, kde jsou vidět bitvy jen zlomku skutečných armád s vojáky, kteří mají občas trošku podivné ošacení. Leč i přesto je chvilkami na co se dívat a hlavně co poslouchat. Poněvadž hudební doprovod je zde opravdu grandiózní a překonává i leckteré historické velkofilmy. A v čem je dále překonává je historická přesnost. Pravda, některé důležité věci zůstali nezmíněny (například skutečný důvod vpádu Vikingů), ale někdo, kdo se zajímá o historii jen z volného času to přehlédne. BTW: Sice je to film o anglických bojovnících, ale nejlepší zdejší postavou je stejně Viking Snnori. ()

Fr

O OBYČEJNÝCH LIDECH, O HRDINECH A BITVÁCH, KTERÉ SE SKUTEČNĚ STALI...../// Rok 1066 je (prý) nejtemnějším rokem anglické historie. Na podzim se uskutečnily 3 bitvy, ze kterých díky skóre - 1(domácí) : 2 (Vikingové, Normané) dostala Anglie novou podobu.... Hodně mi to připomíná cyklus dokumentů Nesmrtelní válečníci. Citace ze SÁG O SEVERSKÝCH KRÁLÍCH, úryvky z ANGLOSASKÝCH BÁSNÍ nebo pasáže z ANGLOSASKÉ KRONIKY – BBC není HBO! Na druhou stranu – je tu ryze televizní dokument, ze kterýho se tvůrci snaží vymáčknout maximum. A přestože krev občas zasviní kameru, musí si vystačit z dramatizací vyprávění a heroizací účastníků. Předvedení událostí, tak jak byly zaznamenány ocení milovníci historie, té anglické obzvlášť. Ti skromnější si můžou ,,zaskandovat“ při bitvě u Stamford Bridge. (Třeba ho ten tlustej Viking nakonec ubrání!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci si zase po letech před bitvou odříkat válečnou přísahu. 2.) Zjistím, že Stamford Bridge není jen plac pro fotbal. 3.) Chci se naučit zákeřně zabíjet taky ze ,,spodu“. 4.) I když jsem myslivec, tak nevím, co je ,,kančí čenich“. 5.) Z kroniky mi někdo vyrval rok 1066. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

Zeck

Naprosto klasický hraný dokument, který doplácí pouze na přílišnou zdlouhavost díky vlasteneckým potřebám Britů-diváků, respektive BBC. Pro světový trh se ten děj dal srazit minimálně na poloviční stopáž, ne-li rovnou do jediného hodinového dokumentu. Tím ale moje výtky vůči tomuto filmu končí, jelikož stěžovat si u historických skutečností na špatný scénář a vytýkat televiznímu dokumentu špatné herecké výkony, to chce velkou dávku přirozené demence. Zdejší erudovaná smetánka by si měla raději deaktivovat účty, než zaplavovat svými rozumy profily dokumentů a podhodnocovat je díky svým filmařským nárokům. 60% ()

cheyene

Historický snímek dokumentární povahy rekonstruující události, které jsou krvavě zapsány do dějin Anglie. Našlo se tu mnoho skvělých okamžiků a pár sympatických postav (např. Odgar, Leofric a zejména Snorri), jejichž působení ve scénách dobře podkreslovala hudba, bez níž by jejich výpověď nebyla zdaleka tak poutavá. Zpracování bitvy u Hastings se mi však po vizuální stránce nelíbilo. Dalším důvodem, proč nemohu dát 4* je fakt, že jsem se nedokázal upnout na žádnou z postav (možná jen trochu na Snorriho). Hodnotím tedy pěknými 3 hvězdami zato, že jsem měl možnost náhlednout do anglických dějin z trochu více autentického úhlu pohledu. ()

majo25

Historický bojovný 3-dielny polo-epos, ktorý pojednáva o legendárnej bitke pri anglickom Hastings. Žáner a téma, ktoré mám rád. Ale asi v inom spracovaní, ako ponúkajú Briti, resp. BBC. Hlavne pri bojových scénach sa kvalitatívné rozdiely oproti americkým filmom/seriálom s podobnou tematikou prejavujú najviac. Ďalej sú to nesympatické postavy, niekedy hlúpe dialógy či miestami chaotická kamera. Kvitujem autorom snahu o autentičnosť a o akýsi edukatívny úmysel, možno až snahu o vyvolanie národnej hrdosti a ukázanie pravdy. Ale predtým zmienené argumenty to nevytlačí, resp. iba čiastočne obrúsi. Hodnotenie: 60% ()

• Bitva u Hastingsu, ve které se rozhodovalo o budoucnosti Anglie, se odehrála na Senlackém vrchu 14. října 1066. V bitvě padlo asi 3 000 Normanů a jejich spojenců a asi 5 000 Anglosasů, včetně krále Harolda II. Godwinsona. (Petulka88)
  • Tapisérie z Bayeux, na které jsou zobrazeny výjevy událostí předcházející invazi stejně jako invaze samotná, je přes 68 metrů široká prošívaná tkanina. Nejedná se tedy o pravou tapisérii. Jednou z rozporných informací je zobrazení smrti krále Harolda II. Godwisona. Tradiční výklad, totiž že se jedná o postavu s šípem v oku, bývá zpochybňován. Pod latinským komentářem o smrti krále je totiž zobrazeno více postav. (stefji)