Mladý úředník dostane za úkol prověřit poměry na dávno opuštěném staveništi. Banální úkol se promění v hrůzostrašný zážitek. Televizní inscenace podle románu Jana Trefulky.
Spisovatel a novinář Jan Trefulka oslaví v letošním roce kulaté jubileum. Studoval literární vědu a estetiku na FF UK v Praze, ale po politickém vyhazovu se živil jako pomocný dělník a traktorista. Po vojenské službě se zase vrátil ke studiu oboru. Byl redaktorem měsíčníku Host do domu a poslední rok před zákazem také šéfredaktorem. Po roce 1970 nesměl publikovat a živil se jako noční hlídač, ale aktivně se přitom podílel na vzniku čs. literárního samizdatu. Na začátku sedmdesátých let napsal román Veliká stavba. Jde o provokativní dílo ovlivněné Kafkou a Orwelem. Za tuto prózu obdržel v roce 1984 prestižní exilovou Cenu Egona Hostovského, určenou pro tvůrce nezávislé literatury v tehdejším Československu. Velká stavba Mladý úředník dostane za úkol prověřit poměry na dávno opuštěné stavbě, kde stále mizí materiál. Banální úkol se promění v hrůzostrašný zážitek, dovršený vraždou. Hrají: J. D. Novotný, P. Haničinec, M. Kirchnerová, Z. Černík a další. Televizní film podle stejnojmenného románu Jana Trefulky napsal R. Ráž a vznikal v brněnském televizním studiu v roce 1993. Režie J. Vanýsek. (oficiálny text distribútora)

movie

Výtečná variace na Kafkův ZÁMEK od Trefulky / Vanýska. Tohle jsem viděl v pásmu brněnských televizních filmů, které si obvykle promítáme hlavně díky jejím výrazně nízkých (a zábavným) kvalitám. Temná a mírně sureálná VELIKÁ STAVBA má kvality naopak (a nečekaně) hodně vysoko. ()

Phex

Do kolonky žánr by se u tohoto filmu mělo přidat ještě mysteriózní. Krom uvedených kafkovských atributů, má film i politické poselství a před rokem 1989 by rozhodně nemohl vzniknout. Nesmyslná Veliká stavba uprostřed ničeho a k tomu víra, že budovat ji je to jediné správné a kdo je proti zaslouží spravedlivou smrt. Příběh je trošičku nerealistický, ale na druhou stranu má pěknou atmosféru a je na české poměry originální. ()

Fifer

Jistě, je to pořád ten stejnej Kafkovskej příběh a na originál (Zámek) to nemá. Ale když uvážíte, jaké sra..y někdy vznikaly v brněnském studiu, tak tohle je úplný klenot. Nevím, jakej to mělo rozpočet, ale podařilo se jim najít doslova ideální místo. Ta obří stavba uprostřed lesů je parádní, ono vůbec kamera je zde vysoce nad televizní standard. Ten konec se mi moc nelíbil, ale za to nejspíš může autor, nikoli režisér. ()

LiVentura

Dle mého bratra zaručeně jedna z nejlepších a nejtemnějších krimi kdy natočených u nás, komorní, leč silné příběhem i pointou, u mne obstálo na výbornou. Pan Jan Trefulka má perfektní vypravěčství a dokonalou logičnost díla. Všem doporučujeme. :-) ()

BigBang

Pozoruhodné originální dílo, výrazný rukopis brněnského studia, zejména mám rád ty skvělé herce. V nejlepších okamžicích to interpretuje Kafku: jednak inž. Bauman - zeměměřič - přijíždí do vesnice mezi podivné domorodce v hospode a pokračuje dál na stavbu. Stejně tak postava p. Haničince, která se snaží přesvedčit Baumana o správnosti veliké stavby, přehrává podobné dialogy V kárném táboře. ()