Slasher

Druhá světová skrze sérii osudů řadových vojáků ze čtyř amerických měst, tedy na poměry válečných sérií nadmíru intimní pojetí, kde namísto expertů a historiků komentují veteráni pamětníci (a jejich příbuzní) přímo z první ruky. Krom dílčích bitev a kampaní dojde i na kontroverzní osud japonco-američanů, segregované černošské units, malmédský masakr zajatců a koncentrační tábory, trvalé újmy na psychice atd... Přičemž jde o tradičně burnsovsky precizní a velmi vyčerpávající kus práce. Upřímně, podobně “pomníčkový” styl není úplně můj šálek (preferuji jak odvedl Vietnam War) a těch 14 hodin se mi natáhlo hezky přes půl rok, určitě ale stojí za zhlédnutí pro všechny možné WW2 nadšence. ♪♫ ()

LoneGunman

Ani zájemce o období Druhé světové války jako já není schopen sledovat všechny dokumenty, které nám televize nabízí. Televizní dokumenty mají navíc kolísavou kvalitu a mnohdy se jedná o horkou jehlou šitá dílka, která nepřinášejí absolutně nic nového a pouze znovu omýlají notoricky známá fakta a jejichž sledováním člověk pouze ztrácí čas, který by mohl strávit mnohem plodněji - např. četbou dobré literatury faktu. Čas od času se ale zjeví dokument, který přináší opravdu vysokou přidanou hodnotu. "The War" je jedním z nich. Tenhle skrytý klenot jsem objevil v nabídce Netflixu víceméně náhodou a když jsem si pouštěl první epizodu, neměl jsem tušení co očekávat.Teď už vím, že jsem objevil jeden z nejlepších, ne-li ten úplně nejlepší, filmový dokument zabývající se účastí Spojených států ve Druhé světové válce. Mezi průvodci seriálem jsou i taková jména jako Tom Hanks nebo Samuel L. Jackson a již tento fakt dává tušit, že nepůjde o dokument, který míří maximálně na desetikorunová DVD nebo dopolední vysílací časy. Ani Hanks s Jacksonem ale sami o sobě válečnému dokumentu přidanou hodnotu nevytvoří, ta leží někde úplně jinde. V sedmi cca dvouhodinových epizodách je zde popisována cesta, kterou museli Spojené státy a jejich obyvatelé urazit od chvíle, kdy prezident Roosevelt oznámil v rádiu japonský útok na Pearl Harbor ke svržení atomových bomb a následné japonské kapitulaci. Na rozdíl od jiných dokumentů se nezabývá pouze suchým popisem bojových operací ale dává prostor lidem, kteří tu dobu skutečně prožili. Obyvatelé čtyř různých amerických měst nám vypráví o tom, jak válka zasáhla do jejich životů a navždycky je změnila. Jsou mezi nimi samozřejmě veteráni (jedním z nich je i mariňák Sid Phillips známý z Pacifiku od HBO) všech zbraní ale také další lidé - jejich sestry, mladší sourozenci... Dokument je dokonalou poctou generaci, kteoru Američané označují jako "The Greatest generation". Nečiní to ale obvyklým laciným způsobem, který spočívá v tom, že se mluví pouze o heroických činech, kterých vojáci na bojištích dosáhli a vyhýbá se kontroverzím. Naopak, dokument se nebojí mluvit o tématech jako je rasová segregace, nucená internace amerických občanů japonského původu, chyby amerických velitelů nebo fakt, že za týden bombardování Hamburgu zahynulo víc lidí než během šesti měsíců německého Blitzu. A nejen, že tématech mluví průvodci seriálem, mluví o nich i ti, kterých se daná témata osobně dotýkala. Ve kterém jiném dokumentu vám svůj pohled na válku představí černošská dělnice nebo univerzitní student, který měl tu smůlu, že měl japonské rodiče? Díky jejich výpovědím získává dokument neskutečnou sílu a představuje opravdu jedinečné dílo. Způsob, jakým je zpracován ale není protiamerický nebo protiválečný jak by mohlo z předcházejícího odstavce plynout. Nikdo nezpochybňuje, že Američané bojovali spravedlivou válku na správné straně, jen prostě odmítá vytvářet jakýsi mytologický obraz Druhé světové války a místo toho chce tuto dobu ukázat takovou, jaká skutečně byla. I pro český přístup k moderní historii by tak mohl být velkou inspirací... O Druhou světovou válku se zajímám již dlouhé roky. Pro mnoho lidí znamená zájem o WWII to, že studují zda levý pás toho kterého tanku podkluzoval o 2.45% víc než pravý. Mě však vždycky mnohem více zajímali lidé: jak válku prožívali, co cítili, jak změnila jejich životy... Z tohoto pohledu je "The War" opravdu výjimečným dokumentem! () (menej) (viac)