Hawaii Midway daikaikúsen: Taiheijó no araši

• Japonsko ハワイ・ミッドウェイ大海空戦 太平洋の嵐 (viac)

Volodimir2

V tridsiatich rokoch minulého storočia Japonsko viedlo expanzívnu politiku. Začalo to obsadením časti Činy, Mandžuska, útokom na ZSSR, vnútorné Mongolsko a obsadili Francúzsku Indočínu a keď siahli na Filipíny so 7000 ostrovmi (išlo o kolóniu USA) v tom momente bol oheň na streche. Američania vyhlásili Japonsku embargo. Japonska delegácia 1. decembra 1941 jednala vo Washingtone ale v tej dobe sa už na Havaj presúva flotila 30 japonských vojnových lodí a čakali na výsledok rokovaní. Rokovania zlyhali a admirál Jamaguši vydáva rozkaz k napadnutiu Pearl Harboru. Film nám nepredkladá príčiny vojny a dôvody prečo práve Japonsko (ale my to všetci vieme). Film je z obdobia 2. svetovej vojny a pokrýva obdobie od 7.12.1941 do 7.6.1942, t.j. dve dôležité udalosti Pearl Harbor a Midway. Ide o jeden z najlepších filmov je absolútne verný historickým skutočnostiam. Natočili ho Japonci a ide v ňom o propagáciu zásadnej otázky z pohľadu mladého poručíka Koji Kitami, navigátora stíhacieho lietadla Zero na lietadlovej lodi Hirjú. Išlo o veliacu loď v oboch bitkách s jedným veľkým rozdielom. Z Pearl Harboru sa vracala víťazne a v atolu Midway išla po vážnom poškodení japonským torpédom ku dnu. Neuvidíme tu žiadne odsúdenie minulosti, práve naopak. A tou zásadnou otázkou mladého dôstojníka je jeho vnútorný boj obrovskej zodpovednosti, ktorá mu leží na pleciach, na jednej strane vlastenectvo a na druhej túžba žiť so svojou matkou a mladou ženou. Na záver perlička Hawaii Midway daikaikúsen: Taiheijó no araši (voľný preklad Veľké námorné bitky na Havaji a Midway) bol pre USA skrátený na 98 minútovú verziu a premietal sa v roku 1961 pod názvom I Bombed Pearl Harbor (Bombardoval som Pearl Harbor). A niektoré scény z tohto filmu sa začlenili aj do filmu Bitka o Midway z roku 1976. ()