Televízna adaptácia hry Romana Kaliského. Rekonštrukcia súdneho procesu s novinárom z obdobia 50-tych rokov. (oficiálny text distribútora)

djfun

Nejen skvělá a odvážná dobová ukázka svinstva, jakým byl komunistický režim, ale znovu aktuální apel a hrozivá připomínka i dnes, v roce 2023, kdy naší zemí opět prorůstá omezování svobody slova a doslova vzkvétá cenzura! Nikdy bych nevěřil, že se toho po revoluci ještě někdy dožiji a budu mít pomalu strach psát tato slova... Nadčasový snímek se silným smyslem pro čest, který by měl lidem navěky připomínat, že "národ, který není ochoten umřít pro svoji svobodu, na ni nemá právo". ()

Amonasr

Skvělá alegorie na poměry ve společnosti, která mohla vzniknout právě jen v kratkem období Pražského jara 68. Ovšem její poselství je aktuální v každém režimu. Zejména závěr je dokonalý. ()

ostravak30

Šedesátá léta přinesla uvolnění a lze jen tušit, že po okupaci už tento snímek nespatřil světlo světa. Vcelku chytře se však tvůrci potýkají s problémem, který se týkal celé společnosti. Asi netřeba dodávat nic podstatného, protože po shlédnutí je každému jasné o co šlo nejen ve filmu, ale v celém charakteru tohoto tématu. Mě jen zaujal fakt, že se na Koniec a začiatok podílel Roman Kaliský, který zároveň v padesátých letech vytvořil dokument Triedny nepriateľ. ()

javlapippi

Televízna dráma zobrazujúca súdny proces v nedemokratickej cudzine, avšak spomínané reálie (50. roky, politické procesy) nápadne pripomínajú drahú domovinu. Rok vzniku filmu bol posledným z krátkej doby uvoľnenia, kedy takéto niečo mohlo vzniknúť a autor scenára si po ňom už neškrtol. Film má skvelú atmosféru a je plný vynikajúcich hercov, ktorí síce na vedľajšiu koľaj odsunutí neboli, no aj tak mi kontrastne vyskakujú ich rôzne skoršie aj neskoršie súdružské role. Každopádne kvalitný zásek z dobrého obdobia československej kinematografie. ()

Gortyna

Další skvost z řady slovenských filmů ze 60. let (Touha zvaná Anada, Smrt si říká Engelchen, Obžalovaný, Polnočná omša, Obchod na korze). Nebyla jen česká nová vlna... ()

brasek

Príbeh je zaujímavý, atmosféra viac ako dobrá, no nie však strhujúca. Z celkového pohľadu ide o solídnu drámu zo súdneho prostredia kde jednotlivé herecké výkony sú veľkým plus. ()

Fajolo

To, čo tu všetci tvorcovia predviedli, bolo minimálne na úrovni kvalitného remesla, väčšinou však ešte viac. Zaujímavá ukážka doby, keď právo a spravodlivosť súviseli s logikou len okrajovo, zato boli plné ideológie. ()

PTuranyi

Výborné filmové spracovanie fiktívneho vykonštruovaného procesu s novinárom obvineným z hanobenia vlasti a porušenia tlačového zákona. Prekvapivosť tejto témy v československom filme vysvetľuje doba jeho vzniku = rok 1968. Výborné herecké výkony hlavných protagonistov Ladislava Chudíka ako sudcu, Karola Machatu ako žalobcom, Daniela Michaelliho ako novinára a Jozefa Kronera ako profesora Blocha. ()

Hombre8

Kedy to prestane? Nikdy.  Na svou dobu velmi odvážný film, i když se režisér snažil vytvořit dojem, že se ve filmu jedná o jinou zemi, třeba podle úzkostlivě vybraných vozidel přijíždějících k soudní budově, západní. Nu... Zdá se, že mu asi bylo uvěřeno, když mohl nerušeně i v dalších letech dál točit. Je dobře, že teď (březen 2023) se už taková zvůle státní moci nemůže opakovat. Vláda se stará o kultivaci demokracie a blaha našich občanů, nikoliv o příslušníky nějakých cizích států (třeba afrických, jak je ve filmu uvedeno), cenzura už neexistuje a každý může svobodně publikovat, aniž by se vystavoval postihu státních orgánů na základě překrucování zákonů, nedejbože přijímání takových, které by nějak omezovaly jeho ústavní a lidská práva. 4 hvězdy za ne zrovna povedenou režii, i když lze pochopit, že autor byl asi pod velkým tlakem autocenzury, což mělo nepochybně vliv na kvalitu provedení. ()

gizi

Mně se snad všechny filmy ze soudní síně nadmíru líbí, vždy je tam takové napětí, takový adrenalin... A platí to i pro tento nenápadný neznámý filmeček. Není to velkofilm, ale to důležité prostě v sobě má a nepotřebuje hollywoodskou produkci. Při slušné úrovni 70-75% nakonec graduje na maximum. Film je zároveň zdviženým prstem a mementem současného vývoje nejen u nás. Výborná ilustrace toho, jak slova vytržená ze souvislostí mají totálně jiný význam než zasazená do souvislosti celého (kon)textu - jak často tento jev vídáme v současné novinařině! ()